Lycée Notre Dame de Sion

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 Istanbul - Tel:+90 (212) 219 16 97 www.nds.k12.tr
http://pianocompetitionos.nds.k12.tr

Yönetmelik

Madde 1:

İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, Türk ve yabancı profesyonel veya gelecekte profesyonelleşecek olan tüm ülkelerden piyanistlere açıktır. Yarışmaya 1 Ocak 1976’dan sonra doğmuş olan adaylar katılabilirler. Sınavın tüm aşamaları halka açık olup, giriş ücretsizdir.

Madde 2:

Adaylar görsel-işitsel kayıt ( DVD veya görsel-işitsel dosya) yoluyla ön seçime tabi tutulacaktır. Söz konusu belge belirlenen son tarihten önce e-posta veya posta yoluyla yarışma kuruluna gönderilmelidir (PTT damga tarihi geçerlidir.) Bu ilk elemenin sonucundan tüm adaylar, yarışmanın internet sitesinde belirtilen tarihten önce veya o tarihte haberdar edilecektir. Seçilen adaylara bir kayıt dosyası gönderilecektir. Bu adaylar kayıt ücreti olarak 100 Avro ödeyeceklerdir.

Madde 3:

Yarışmaya kaydolanlar, yönetmelik kurallarını kabul etmiş sayılır ve kura çekimi için belirtilen gün ve saatte (geleneksel olarak, yarışma gününden bir gün önce) davet edildikleri mekânda bulunur. Bu kura çekimi, adayların sınav günü ve sınav sırasını belirlemek içindir. Kura çekilirken orada bulunmayan aday (Yarışma Organizasyon Kurulu onaylı ve kanıtlanmış bir neden olmadığı takdirde) yarışma hakkını kaybedecektir.

Madde 4:

Adaylar, tüm aşamaların sınav sonuçları, ardından da final aşaması sonuçları açıklandığı sırada hazır bulunacaklarını garanti ederler. Telefonla hiçbir sonuç bildirilmeyecektir.

Madde 5:

Ödüller şu şekildedir: Birincilik Ödülü 10 000 $, İkincilik Ödülü 5 000 $, Üçüncülük Ödülü 2 500 $’dır. İlk üçe giren adaylar ayrıca ’’İzleyici Özel Ödülü; İstanbul-Orchestra’Sion Öğrenci Özel Ödülü ya da yarışma başkanı ve jüri üyelerinin onaylayacağı herhangi bir başka müzik ödülü’’ gibi, başka ödüller de alabileceklerdir. Tüm ödüller, yarışma sınavları sonunda düzenlenecek olan gala gecesinde verilecektir.

Madde 6:

Jüri; adayların düzeyinin yetersiz olduğuna kanaat getirdiği takdirde ödül vermeme ve adaya not verilmesi için yeterli unsurlara sahip olduğunu düşündüğünde, adayı durdurma hakkını elinde tutar. Jüri kararları kesindir. Belirtilmiş olan programa bağlı kalmamak adayın elenmesine neden olabilir. Anlaşmazlık durumunda, yönetmeliğin yalnızca Fransızca metni dikkate alınacaktır.

Madde 7:

Tüm eserler ezbere çalınacak, tek istisna olarak 3. sınavdaki 1950’den sonra bestelenmiş olan eser için partisyon kabul edilecektir. Jüri başkanı, aday sınava girmeden önce, adayın çalacağı 1950 sonrası bestelenmiş olan eserin bir örneğini talep edebilir. Eserlerin fotokopisinin çekilmesi yasaktır.

Madde 8:

Adaylar, hiçbir hak talep etmeden, fotoğraflarının ve filmlerinin çekilmesini, televizyonda ve İnternet sitemizde yayınlanmasını, gerektiğinde canlı yayına çıkmayı kabul ederler. Yarışmanın sınavları, herhangi bir bedel ödenmeksizin radyo ve televizyonlarda kısmen veya tamamen; ve diğer yollardan yayınlanabilecek, kaydedilip çoğaltılabilecektir. Gala gecesinde veya bir ihtimal TV yayını sırasında adayların, kendi programları içinden jüri tarafından seçilen bir eseri çalmak durumunda kalabilirler. Ödül alanlara teklif edilecek konserlerin, herhangi bir bedel karşılığında olmayacağı açıkça belirtilmiştir. Kaşesi olduğu belirtilen kimi konserler buna istisna oluşturabilir.

Madde 9:

Organizasyon Kurulu, önemli bir organizasyon engeli ile karşılaşması durumunda yarışma tarihini değiştirme veya aday sayısı yetersiz olduğu takdirde sınavları iptal etme hakkını elinde tutar. Aynı şekilde, yine durum gerektirdiği takdirde, yarışma başkanı ve jüri başkanı, Final’deki orkestra eşliği yerine, Düzenleme Komitesi’nin tayin edeceği bir piyanistle, piyano eşliği getirme hakkını elinde tutar.

Madde 10:

Organizasyon Kurulu vadettiği tutarları ödemeyi ve birinci seçilen aday için Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde bir konser düzenlemeyi taahhüt eder. Buna karşın, Organizasyon Kurulu kendisiyle doğrudan bağlantılı olmayan (ek konser teklifleri, usta sınıfları gibi...) tekliflerden hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve dolayısıyla ortaklarının olası kusurları konusunda hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmeyecektir.

Madde 11:

Yol, konaklama ve diğer tüm masraflar katılımcıya ait olacaktır. Katılım ücretleri hiçbir koşulda geri ödenmeyecektir.