Tanıtım

Üst düzey bir sanatsal misyon

İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır. Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır. İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde
verilecektir.


İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri Alink-Algerich Vakfının ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonunun üyelerinden biridir.

İKSV’nin değerli işbirliğiyle, 2024 adaylarının yarışma sınavlarını Steinway & Sons D piyanosu ile yapacaklarını bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca Yarışma Organizasyon Komitesi, 2013 yılında düzenlenen yarışmanın jüri üyesi, Öğrenci Jürisi yöneticisi ve Başkanı, 2015’ten beri yarışmanın Fransa’daki danışmanı piyanist ve besteci Franck Ciup’un uzmanlığında çalışmaktadır.

Adayların provaları için Konsol Piyanolar göndererek destek olduğu için Kuğu Müzik’e teşekkür ederiz.