Lycée Notre Dame de Sion

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 Istanbul - Tel:+90 (212) 219 16 97 www.nds.k12.tr
http://pianocompetitionos.nds.k12.tr

Yönetmelik

1. GENEL KOŞULLAR

Madde 1:
İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, Türk ve yabancı profesyonel veya gelecekte profesyonelleşecek olan tüm ülkelerden piyanistlere açıktır. Yarışmaya 1 Ocak 1980’den sonra doğmuş olan adaylar katılabilirler. Geçmişte daha önce İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması Birincilik Ödülü’nü kazanan adaylar, yarışmaya tekrar katılamazlar. Yarışmanın tüm aşamaları, İstanbul’da (Türkiye), Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinde gerçekleşmektedir. Sınavın tüm aşamaları halka açık olup, giriş ücretsizdir.

2. VİDEO ÜZERİNDEN ÖN ELEME

Madde 2: Video Kayıtlarının Teknik Verileri
Farklı tarih ve farklı yerlerden bir veya birçok kayıt sunmak mümkündür. Kayıt veya kayıtlar güncel (bir yıldan daha az) olmalıdır. Gönderilecek kaydın iyi bir teknik kaliteye sahip olması, adayın yüz ve ellerinin net bir şekilde görülebilmesi gerekmektedir. Kaydın süresi en fazla 20 dakika olup, adayın, yarışmanın eleme sınavlarında çalacağı programdan bir bölüm içermesi gerekmektedir.

Madde 3: Video Üzerinden Ön Eleme İçin Kayıt Şartları
Videolar üzerinden ön elemelere kaydolmak için adayların, yarışmanın internet sitesinde «kayıt» alanındaki linkte yayınlanan bir formu doldurmaları gerekmektedir. Bu ilk kayıt, 60 avroluk bir ödeme gerektirmektedir. ("ödeme" alanındaki linkten veya banka havalesi yoluyla ödeme)
Son kayıt tarihi 31 Ekim 2019’dur.
Online kayıt platformumuz aracılığıyla videoların yüklenmesinde zorluk yaşanması durumunda, 31 Ekim 2019 gününe kadar (posta mührü geçerli olmak üzere) posta yoluyla aşağıdaki adrese bir DVD göndermek mümkündür:
İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye
34373 Istanbul Türkiye

Ön eleme Kasım 2019’da gerçekleşecektir. Adaylıklarının kabulü veya reddi konusunda bilgilendirilmeleri için en geç 30 Kasım 2019’da tüm adaylarla temas kurulacaktır.

Yarışmaya katılmak üzere elemeden geçmiş adayların program seçimlerini içeren ikinci bir kayıt dosyası doldurmaları ve 60 avro tutarındaki nihai kayıt ücretini ödemeleri gerekecektir.

3. YARIŞMANIN İŞLEYİŞİ

Madde 4: Adayların Sırasının Kura Çekimi ile Belirlenmesi
Yarışmaya kaydolanlar, yönetmelik kurallarını kabul etmiş sayılır ve kura çekimi için belirtilen gün ve saatte (geleneksel olarak, yarışma gününden bir gün önce) davet edildikleri mekânda bulunur. Bu kura çekimi, adayların sınav günü ve sınav sırasını belirlemek içindir. Kura çekilirken orada bulunmayan aday (Yarışma Organizasyon Kurulu onaylı ve kanıtlanmış bir neden olmadığı takdirde) yarışma hakkını kaybedecektir.

Madde 5: Sipariş Edilmiş Çağdaş Bir Türk Eseri
Türk besteci Ali Darmar’a bir piyano parçası sipariş edilmiştir. Bu parça, ön elemeden geçmiş adaylara elektronik posta yoluyla 2 Aralık 2019’da gönderilecektir. Bu parçanın üçüncü turda çalınması gerekmektedir. Bu zorunlu eser, 6 veya 7 dakika arasında sürecektir.

Madde 6: Eserlerin İcra Edilmesi
Adaylar, hiçbir şekilde kendi besteledikleri bir eseri çalamazlar. Tüm eserler ezbere çalınacak; ancak tek istisna olarak sipariş edilen çağdaş Türk eseri (üçüncü aşama) partisyonu kabul edilecektir. Aynı aşama süresince, katılımcılar icra edecekleri eserlerin sırasını seçebilirler.

Madde 7: Partisyonlar
Jüri başkanı, aday sınava girmeden önce, adayın çalacağı 1950 sonrası bestelenmiş olan eserin (birinci turdaki seçilmiş eser) bir örneğini talep edebilir.

Her durumda, adayların yorumladıkları eserlerin orijinal partisyonlarını kullandıkları ve bunlara sahip oldukları varsayılmaktadır. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması, herhangi bir adayın bu alandaki (illegal kopyaların kamusal kullanımından) olası ihlallerinden sorumlu tutulamaz.

Madde 8: Kayıt ve Dağıtım
Adaylar, hiçbir hak talep etmeden, fotoğraflarının ve filmlerinin çekilmesini, televizyonda ve İnternet sitemizde yayınlanmasını, gerektiğinde canlı yayına çıkmayı kabul ederler. Yarışmanın sınavları, herhangi bir bedel ödenmeksizin radyo ve televizyonlarda kısmen veya tamamen; ve diğer yollardan yayınlanabilecek, kaydedilip çoğaltılabilecektir. Gala gecesinde veya bir ihtimal TV yayını sırasında adayların, kendi programları içinden jüri tarafından seçilen bir eseri çalmak durumunda kalabilirler.

Madde 9: İptal ve Organizasyona Dair Önemli Engeller
Organizasyon Kurulu, önemli bir organizasyon engeli ile karşılaşması durumunda yarışma tarihini değiştirme veya aday sayısı yetersiz olduğu takdirde sınavları iptal etme hakkını elinde tutar. Aynı şekilde, yine durum gerektirdiği takdirde, yarışma başkanı ve jüri başkanı, Final’deki orkestra eşliği yerine, Düzenleme Komitesi’nin tayin edeceği bir piyanistle, piyano eşliği getirme hakkını elinde tutar.

Madde 10
Katılım ücretleri hiçbir koşulda geri ödenmeyecektir. Yol, konaklama ve diğer tüm masraflar katılımcıya ait olacaktır. Organizasyon Komitesi, adayların İstanbul’da konaklamaları sırasında meydana gelebilecek hastalık ve/veya kaza bedellerinden sorumlu değildir.

Madde 11: Sonuçların Duyurulması
Kendilerine bir sonraki aşamanın organizasyon koşulları ile prova saatlerinin aktarıldığı ve arzu etmeleri durumunda jüri üyelerinden biri veya birkaçıyla görüşme olanağının verileceği her aşamanın bitiminde sonuçların duyurulacağı esnada hazır bulunacaklarını adaylar resmen taahhüt ederler.

4.ÖDÜLLER

Madde 12
Jüri; adayların düzeyinin yetersiz olduğuna kanaat getirdiği takdirde ödül vermeme ve adaya not verilmesi için yeterli unsurlara sahip olduğunu düşündüğünde, adayı durdurma hakkını elinde tutar. Jüri kararları kesindir. Belirtilmiş olan programa bağlı kalmamak adayın elenmesine neden olabilir. Anlaşmazlık durumunda, internet sitesi üzerindeki yönetmeliğin yalnızca Fransızca metni dikkate alınacaktır.

Madde 13: Ödüllerin Bedeli
Ödüller şu şekildedir: Birincilik Ödülü 8 000 $ US, İkincilik Ödülü 4 000 $ US, Üçüncülük Ödülü 2000 $ US’dır.

Ayrıca adaylar Ali Darmar Ödülü, NDS Gençlik Müzik Ödülü ya da yarışma başkanı ve jüri üyelerinin onaylayacağı herhangi bir başka müzik ödülü de alabileceklerdir. Tüm ödüller, yarışma sınavları sonunda düzenlenecek olan gala gecesinde verilecektir.

Madde 14: Konser Teklifleri
Birincilik ödülünü kazanan, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi (İstanbul, Türkiye) Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde ve aynı zamanda yarışmanın internet sitesinde listesinin güncelleneceği başka konserler kapsamında, aralarında bir resitalin de yer alacağı pek çok konser teklifi alacaktır.
Ödül alanlara teklif edilecek konserlerin, herhangi bir bedel karşılığında olmayacağı açıkça belirtilmiştir. Kaşesi olduğu belirtilen kimi konserler buna istisna oluşturabilir.

Madde 15
Organizasyon Kurulu vadettiği tutarları ödemeyi ve birinci seçilen aday için Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinde bir konser düzenlemeyi taahhüt eder. Buna karşın, Organizasyon Kurulu kendisiyle doğrudan bağlantılı olmayan (örneğin ek konser teklifleri ) tekliflerden hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve dolayısıyla ortaklarının olası kusurları konusunda hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmeyecektir.