Jüri Başkanı: JEAN-YVES CLEMENT

Yazar, yayıncı, festival düzenleyicisi

Şair, deneme yazarı, yayıncı Jean-Yves Clément, aralarında George Sand’ın yaşadığı Nohant (Festival Nohant-Chopin) ve Châteauroux (Lisztomanias) gibi festivallerin organizatörüdür. Fransa’da Liszt Yılının Genel Komiseri oldu (2011).
J.-Y. Clément aynı zamanda Orchestre Royal de Chambre de Wallonie’nin de başkanıdır.
Le Passeur Éditeur’ün başkan yardımcısı, müzik eleştirmeni (Diapason), Actes Sud (Liszt, Scriabine, Glenn Gould) tarafından yayınlanan birkaç eserin yazarıdır; ayrıca Frédéric Chopin’in İki Ruhu, uzun bir Le Chant de toi şiiri ve De l’aube à midi (Cherche Midi) aforizmaları koleksiyonunu yayınladı. Le Retour de Majorque, Journal de Frédéric Chopin (Pierre-Guillaume de Roux) 2020’de, ardından Eylül 2021’de Chopin ve Liszt, Karşıtların İhtişamı (Premières Loges) yayınlandı.
J.-Y. Clément, müzik üzerine kendi metinlerinin okuyucusudur; Chopin Varyasyonları (Chopin’in 24 Prelüdünde aforizmalar), Nuits de l’âme (Frédéric Chopin’in 21 Nocturnes’ü üzerine 21 şiir, Brigitte Engerer tarafından sipariş edilmiştir.), Glenn Gould Varyasyonları ( Bach’ın Goldberg Varyasyonları etrafında), Haydn’ın The Seven Last Words of Christ, Liszt’in Via Crucis’i vb. üzerine yorumlar.
J.-Y. Clément, Sanat ve Edebiyat Komutanı’dır.