Lycée Notre Dame de Sion

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 Istanbul - Tel:+90 (212) 219 16 97 www.nds.k12.tr
http://pianocompetitionos.nds.k12.tr

GÜLSİN ONAY

piyanist

Duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip ve tutkulu bir sanatçı. Hayal gücü yüksek, mükemmel bir piyanist” Peter Cosse
2015-2016 sezonunda Türkiye’nin önemli salonlarında ve festivallerinde sayısız konser veren Gülsin Onay, İzmir, Lüksemburg, Münster, Paris, İstanbul, Adana, Londra, Ankara, Cambridge, Sao Paulo, Brazilya, Tokyo ve New York gibi şehirlerde hayranlarıyla buluştu. Aralarında Bujor Hoinic’in piyano konçertosunun prömiyerinin de yer aldığı birçok konçertoyu yorumladı, resitaller verdi, ustalık sınıfları açtı, sivil toplum kuruluşlarının projelerine müziğiyle destek verdi.
Geçtiğimiz sezon İngiltere’nin önde gelen yaylı çalgılar dörtlülerinden Endellion Quartet ile İngiltere’de çok başarılı bir konser veren sanatçı, bu birlikteliği 2017’de Türkiye’de bir dizi konserle devam ettirecek. Kurulduğu günden bu yana sanat danışmanlığını yürüttüğü Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin bu yılki açılış konserini, ödüllü Saygun Quartet ile veren usta piyanist, oda müziği konserlerine gelecek sezon bu dörtlü ile de devam edecek.
Gülsin Onay, 2017’de, Türkiye’nin en önemli bestecilerinden biri ve Onay’ın da öğretmeni olan Ahmed Adnan Saygun’un eserlerini, doğumunun 110.yıl dönümü vesilesiyle her zamankinden daha sık seslendirmeyi planlıyor. Şubat 2017’de Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 45.Hong Kong Festivali’nde Saygun’un 1.piyano konçertosunu çalacak.
Göttingen Senfoni Orkestrası’nın davetiyle Mayıs 2017’de, eseri bir kez de Alman dinleyicilere sunacak olan sanatçı, 1984’ten bu yana sık sık davet edildiği Tokyo’da da özel bir resital verecek.
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından adına düzenlenen Piyano Günleri, Şili konseri, Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması Jüriliği ve Festival Açılış Konseri, NDS Klasik Müzik Konserleri, Ustalık Sınıfları, ülkemizin pek çok şehrinde vereceği resitaller ve senfoni orkestralarımız ile konçerto icraları, 2016-2017 sezonunun öne çıkan etkinlikleri arasında yer alıyor.
“Piyanist sadece olağanüstü teknik ustalığı ile değil, müzikal zekâ ve anlayışın sık rastlanmayan bir bileşimi ile de dinleyiciyi fethediyor. İhtişam, olağanüstü cümleleme, müzikal enerji ve zekâ mükemmel biçimde dengeleniyor. ” Göttinger Tagblatt
Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada beş kıta yetmiş üç ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay’ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer almaktadır. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı olarak kabul edilmektedir. Polonya Hükûmeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner, Tabakov ve Hoinic’in konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosu’nu, Bujor Hoinic Piyano Konçertosu’nu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.
Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, onun yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçının, özellikle Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü başta Vladimir Ashkenazy olmak üzere pek çok meslektaşının takdirini kazanmıştır. Gülsin Onay son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması DVD olarak Grieg ve Saint-Saens konçertolarını yayınladı. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır.
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarında eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesinin de Sürekli Sanatçısı’dır. Yurt içi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti Ödülü verilmiştir. 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü”ne de Gülsin Onay layık görülmüştür. Tekirdağ’da bir sokağa Gülsin Onay’ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, iki yıldır sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni düzenlemektedir.