Sıkça Sorulan Sorular

 • Okulunuzun yurt içi ve yurt dışı üniversite sonuçları nedir?

Öğrencilerimizin yıllara göre yurt içi ve yurt dışı üniversite başarıları internet sitemizde yayınlanmaktadır. Yıldan yıla herhangi bir yöne doğru küçük bir artış söz konusu olsada son yıllarda yurt içi veya yurt dışı üniversite tercihi eşit oranlardadır. (%50-%50)
Öğrenciler bu konudaki son kararlarını tüm kabulleri ve sınav sonuçları belirlendikten sonra vermektedir.
Öğrencilerimizin kabulleri Yurt içi ÖSYM, Yurt içi Galatasaray Üniversitesi, Fransa Üniversiteleri, İngilizce öğrenim yapan üniversiteler (ABD, Kanada, İngiltere, Hollanda..) olarak 4 ayrı makalede duyurulmuş; ayrıca tüm sonuçlar tek dosyada toplanarak öğrencilerin son tercihleri en son kolonda belirtilmiştir. Son beş yıla ait veriler aşağıda yer almaktadır.

2021-2022 Üniversite sonuçları
2020-2021 Üniversite sonuçları
2019- 2020 Üniversite sonuçları
2018-2019 Üniversite sonuçları
2017-2018 Üniversite sonuçları
2016-2017 Üniversite sonuçları
2015-2016 Üniversite sonuçları

 • Okulun taban puanı nasıl belirlenir? Puan ne zaman duyurulacak?

LGS puanları açıklandıktan sonra hemen sonra okulun taban puanı belirlenecek ve duyurulacaktır. Puan belirlenirken eski yıllarda kayıt olan öğrencilerin ortalama sıralamaları ve bu yılki karşılığı öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

 • Okulda kız/ erkek öğrenci oranı nedir? Kız ve erkek öğrenciler için ayrı puan mı açıklıyorsunuz?

Bu oran yıldan yıla değişebilmekle birlikte genelde % 40 erkek % 60 kız şeklinde olmaktadır. Kız ve erkek öğrenciler için tek puan açıklanır; sırası gelen öğrenci kayıt şartlarını yerine getirerek kaydını gerçekleştirir.

 • Anadolu yakasında oturuyoruz. Servis konusunda sorun yaşar mıyız?

Her bölgeye servis bulunmaktadır. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında okulumuza Avrupa yakasından gelen 22 servis, Anadolu yakasından gelen 14 servis vardır. Anadolu yakası servislerinin bazıları güzergaha bağlı olarak Avrasya Tünelini kullanmaktadır.

 • Okulunuzun yatılılık imkanı var mı?

Okulumuzda yatılılık imkanı yoktur ancak gencin Notre Dame de Sion’da okuyabilmesi için şehir değiştiren veya aile büyüklerinin desteğini isteyen ailelerle çok sık karşılaşıyoruz. Özel yurt seçeneğini değerlendiren aileler de olmakla birlikte bu duruma daha az rastlanmaktadır.

 • Ön kayıt ücretli mi?

Ön kayıt ücretsizdir. Ön kayıt, 2022-2023 Kayıt Kılavuzunda belirtilecek gün ve saatlerde okulun internet sitesi üzerinden çevrim içi olarak yapılır. Ön kayıtlarla ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.. Dikkat: Bu bilgiler 2021-2022 yılına aittir.Yeni kılavuz yayınlandığında güncellenecektir.

 • Burs başvuruları ne zaman ve nereye yapılmaktadır?

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra 2022-2023 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere yeni kayıtlı öğrencilerin burs başvuruları alınır. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretsiz veya Burslu Okuyacak Öğrenci ve Kursiyerler bölümü ilgili maddeleri uyarınca, içinde bulunulan öğretim yılı için ücretsiz okuma hakkından yararlanacak olan öğrenciler belirlenir. Yönetmelik gereği şehit ve gazi çocuklarına ek olarak öğrencilerin %3’ü ücretsiz okur. %3 oranı %25, %50; %75 veya ücretsiz okuma şeklinde değerlendirilebilir. Burs başvuruları her yıl tekrarlanır.

 • Başarılı öğrencilere burs veriyor musunuz?

Öğrencinin LGS puanına bağlı olarak burs verilmesi sistemi okulumuzda bulunmamaktadır.
Milli sporcular %25 indirimli okumaktadır.
Sınıf birincilerine, okul adına herhangi bir etkinliğe katılan öğrenciye vs. herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

 • NDS mezunuyum. Kızım/oğlum/torunum/yeğenim herhangi bir indirimden yararlanabilir mi?

Aile boyu NDS’li olmayı düşündüğünüz için çok teşekkür ederiz.
Okulumuzda mezun indirimi uygulaması bulunmamaktadır.

 • Kardeş indirimi var mı?

Aynı anda lisemizde okuyan iki kardeşten birine %10 ya da her iki çocuğa %5 indirim yapılmaktadır.

 • NDS mezunuyum. Biz eskiden 11 yaşında okula gelir, 8 yıl okur ve Fransızcayı çok iyi öğrenirdik. Bu sistemde okuyan öğrenciler, Fransızcayı bizler kadar iyi öğrenebiliyor mu ?

1997 yılında ilköğretim süresinin 8 yıla çıkarılmasıyla birlikte yabancı okulların ortaokulları kademeli olarak kapandı. 2012-2013 yılında başlayan 4+4+4 sisteminde de aynı şekilde devam etti. Okulumuzda öğretim tüm yabancı okullarda olduğu gibi bir yıl hazırlık 4 yıl lise olarak devam etmektedir. Fransızca, ( FLE-Français Langue Etrangere-Yabancılar İçin Fransızca ) yöntemiyle öğretilmekte olup Fransızca bilmeyen öğrenci, Hazırlık yılının sonunda lise öğrenimini Fransızca sürdürecek seviyeye gelmektedir. Lise bitiren öğrencilerin tamamı DELF/DALF sınavlarında B2, büyük bölümü C1, bazıları C2 seviyesine sahip olurlar. İsterlerse Fransa’da üniversite eğitimlerine devam edebilirler. Kısacası, evet hem de çok iyi seviyede öğreniyorlar.

 • Okulunuzda Fransızca ve İngilizce dışında yabancı dil var mı?

Zorunlu programlarımızda, yabancı dil olarak Fransızca ve İngilizce yer almaktadır.
Arzu eden öğrencilerin, sosyal kulüp etkinlikleri kapsamında başlangıç düzeyinde İspanyolca ve İtalyanca öğrenmelerine imkan tanınmaktadır.

 • Okulunuzda 2. yabancı dil olarak hangi dil okutulmaktadır ve haftalık ders saati nedir? Okulunuzun İngilizce seviyesi nedir?

Okulumuzun 2. yabancı dili tüm öğrenciler için İngilizcedir. Hazırlık sınıfında 3, diğer sınıflarda haftada iki saat olarak okutulur. Hazırlık ve 9. Sınıflarda Elementary ve İntermediate olmak üzere iki farklı seviyede İngilizce dersi yapılır. Elementary grubunda olan öğrenciler ders programlarına ek olarak 2 saat ders yaparlar. Tüm seviyelerde sınıf ikiye ayrılarak 2 farklı öğretmen tarafından küçük gruplarda ders yapılır. Liseyi tüm öğrenciler en az B2 seviyesi ile tamamlarlar. 11. Sınıf seviyesinden itibaren özellikle yurt dışına gidecek öğrenciler İELTS ve/veya TOEFL sınavlarına girerek İngilizce bilgilerini belgelerler.

 • Çocuğum sayısal alanda üniversite öğrenimi almayı hedefliyor. Okulunuzun ne gibi bir desteği ya da yönlendirmesi yapılıyor?

Git gide daha çok sayıda öğrenci sayısal alanda yüksek öğrenim görmeyi hedeflemektedir.
Son yıllarda okulumuza gelen öğrencilerin %65’i Fen alanında, %35’i Türkçe Matematik alanında üniversite öğrenimi görmeyi tercih etmektedir.
Öğrencinin tercih ettiği alan sayısal, sözel, sanatsal, üniversite okuma seçimi yurt içi/yurt dışı olabilir. Öğrenci, her koşulda gerekli destek ve yönlendirmeyi okulumuzda almaktadır.
Öğrencilerin tercihleri zaman içinde değişebilmektedir; okulumuz bu esnekliğe de olanak tanımaktadır.
9. ve 10. Sınıflarda tüm öğrenciler aynı dersleri alırlar. 11. Sınıftan itibaren öğrenciler Fen Ağırlıklı ya da Türkçe Matematik ağırlıklı seçmeli derslere yönelmektedir.
Fen ve Matematik derslerinde Milli Eğitim Bakanlığının resmi ders programları Fransızca olarak işlenmekte; öğrencilerin sorgulamasına, araştırmasına olanak tanıyan bilimsel düşünce temelli eğitim uygulanmaktadır.

11. ve 12. Sınıflarda derse giren Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik öğretmenleri öğrencilerin yurt içi üniversite hazırlıklarına uygun destek materyalleri de kullanmaktadır. Belli zamanlarda TYT-AYT ve Galatasaray Üniversitesi İç Sınavına yönelik deneme sınavları yapılmaktadır.

 • MUN okulunuzda kulüp olarak yer alıyor mu?

Okulumuzda MUN (Model United Nations) Model Birleşmiş Milletler için İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki kulüp vardır. Her iki kulüp öğrencileri birçok ulusal ve en az bir uluslararası toplantıya katılırlar. Bazı öğrenciler başarılarıyla EYP (European Youth Parliament) Avrupa Gençlik Parlamentosu toplantılarında bireysel katılım hakkı elde ederler.

 • Okulunuzda kaç kulüp var? Öğrenci birden fazla kulüp seçebiliyor mu?

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında okulumuzda 33 farklı kulüp açıldı. Sosyal etkinlik saatinde öğrenciler tercihlerine göre kaydoldukları ve bir yıl boyunca devam ettikleri bir kulübün çalışmalarına katılıyorlar.
Ancak zorunlu sosyal etkinlik saati dışında okul saatlerinden sonra çok sayıda etkinlik bulunuyor. Bunların arasında spor antrenmanları, folklor ve dans çalışmaları, müzik/orkestra provaları ve Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle sürdürülen Yeni Teknolojiler Sertifikasyon Programı önemli bir yer tutuyor.

 • Notre Dame de Sion’un öne çıkan özellikleri nelerdir?
  Linki verilen yazıda okulun güçlü yönlerini okuyabilirsiniz.

Sorularınızı kayıt döneminde ndskayit@nds.k12.tr adresine, kayıt dönemi dışında ndsl@nds.k12.tr adresine gönderebilirsiniz.