français | Türkçe

giriş

Sıkça Sorulan Sorular

LGS üç yıldır uygulanmaktadır.
2018 yılında sınava 971 657 öğrenci,
2019 yılında 1 029 555 öğrenci,
2020 yılında 1 472 088 öğrenci katılmıştır.
Yüzdelik dilimler bilgisi dışında öğrencinin sınava giren tüm öğrenciler arasında sıralamasına da bakılması faydalı/gereklidir.

Üç yıl için NDS’ye kaydolan ortalama puana sahip öğrencinin bilgileri ve NDS’ye son kaydolan öğrencinin bilgileri aşağıdadır.

NDS’ye KAYDOLAN
ORTALAMA PUANA SAHİP
ÖĞRENCİNİN BİLGİLERİ
Puanı Yüzdelik Dilimi Sıralaması
2020 451,5225 1,7 25 025
2019 465,2307 2,5 25 739
2018 407,0307 1,9 18 461
NDS’ye SON KAYDOLAN
ÖĞRENCİNİN BİLGİLERİ
Puanı Yüzdelik Dilimi Sıralaması
2020 445,5485 2,1 30 913
2019 456,543 3.5 36 035
2018 392,3091 3 29 150

Öğrencilerimizin yıllara göre yurt içi ve yurt dışı üniversite başarıları internet sitemizde yayınlanmaktadır. Yıldan yıla herhangi bir yöne doğru küçük bir artış söz konusu olsada son yıllarda yurt içi veya yurt dışı üniversite tercihi eşit oranlardadır. (%50-%50)
Öğrenciler bu konudaki son kararlarını tüm kabulleri ve sınav sonuçları belirlendikten sonra vermektedir.
Öğrencilerimizin kabulleri Yurt içi ÖSYM, Yurt içi Galatasaray Üniversitesi, Fransa Üniversiteleri, İngilizce öğrenim yapan üniversiteler (ABD, Kanada, İngiltere, Hollanda..) olarak 4 ayrı makalede duyurulmuş; ayrıca tüm sonuçlar tek dosyada toplanarak öğrencilerin son tercihleri en son kolonda belirtilmiştir. Son beş yıla ait veriler aşağıda yer almaktadır.

2019- 2020 Üniversite sonuçları
2018-2019 Üniversite sonuçları
2017-2018 Üniversite sonuçları
2016-2017 Üniversite sonuçları
2015-2016 Üniversite sonuçları

LGS puanları açıklandıktan sonra hemen sonra okulun taban puanı belirlenecek ve duyurulacaktır. Puan belirlenirken eski yıllarda kayıt olan öğrencilerin ortalama sıralamaları ve bu yılki karşılığı öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

Bu oran yıldan yıla değişebilmekle birlikte genelde % 40 erkek % 60 kız şeklinde olmaktadır. Kız ve erkek öğrenciler için tek puan açıklanır; sırası gelen öğrenci kayıt şartlarını yerine getirerek kaydını gerçekleştirir.

Her bölgeye servis bulunmaktadır. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında okulumuza Avrupa yakasından gelen 19 servis, Anadolu yakasından gelen 14 servis vardı. Anadolu yakası servislerinin 6’sı güzergaha bağlı olarak Avrasya Tünelini kullanıyordu.

Okulumuzda yatılılık imkanı yoktur ancak gencin Notre Dame de Sion’da okuyabilmesi için şehir değiştiren veya aile büyüklerinin desteğini isteyen ailelerle çok sık karşılaşıyoruz. Özel yurt seçeneğini değerlendiren aileler de olmakla birlikte bu duruma daha az rastlanmaktadır.

Ön kayıt ücretsizdir. Ön kayıt, 2021-2022 Kayıt Kılavuzunda belirtilecek gün ve saatlerde okulun internet sitesi üzerinden çevrim içi olarak yapılır. Ön kayıtlarla ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra 2021-2022 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere yeni kayıtlı öğrencilerin burs başvuruları alınır. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretsiz veya Burslu Okuyacak Öğrenci ve Kursiyerler bölümü ilgili maddeleri uyarınca, içinde bulunulan öğretim yılı için ücretsiz okuma hakkından yararlanacak olan öğrenciler belirlenir. Yönetmelik gereği şehit ve gazi çocuklarına ek olarak öğrencilerin %3’ü ücretsiz okur. Burs başvuruları her yıl tekrarlanır.

Öğrencinin LGS puanına bağlı olarak burs verilmesi sistemi okulumuzda bulunmamaktadır.
Milli sporcular %25 indirimli okumaktadır.
Sınıf birincilerine, okul adına herhangi bir etkinliğe katılan öğrenciye vs. herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

Aile boyu NDS’li olmayı düşündüğünüz için çok teşekkür ederiz.
Okulumuzda mezun indirimi uygulaması bulunmamaktadır.

Aynı anda lisemizde okuyan iki kardeşten birine %10 ya da her iki çocuğa %5 indirim yapılmaktadır.

1997 yılında ilköğretim süresinin 8 yıla çıkarılmasıyla birlikte yabancı okulların ortaokulları kademeli olarak kapandı. 2012-2013 yılında başlayan 4+4+4 sisteminde de aynı şekilde devam etti. Okulumuzda öğretim tüm yabancı okullarda olduğu gibi bir yıl hazırlık 4 yıl lise olarak devam etmektedir. Fransızca, ( FLE-Français Langue Etrangere-Yabancılar İçin Fransızca ) yöntemiyle öğretilmekte olup Fransızca bilmeyen öğrenci, Hazırlık yılının sonunda lise öğrenimini Fransızca sürdürecek seviyeye gelmektedir. Lise bitiren öğrencilerin tamamı DELF/DALF sınavlarında B2, büyük bölümü C1, bazıları C2 seviyesine sahip olurlar. İsterlerse Fransa’da üniversite eğitimlerine devam edebilirler. Kısacası, evet hem de çok iyi seviyede öğreniyorlar.

Zorunlu programlarımızda, yabancı dil olarak Fransızca ve İngilizce yer almaktadır.
Arzu eden öğrencilerin, sosyal kulüp etkinlikleri kapsamında başlangıç düzeyinde İspanyolca ve İtalyanca öğrenmelerine imkan tanınmaktadır.

Okulumuzun 2. yabancı dili tüm öğrenciler için İngilizcedir. Hazırlık sınıfında 3, diğer sınıflarda haftada iki saat olarak okutulur. Hazırlık ve 9. Sınıflarda Elementary ve İntermediate olmak üzere iki farklı seviyede İngilizce dersi yapılır. Elementary grubunda olan öğrenciler ders programlarına ek olarak 2 saat ders yaparlar. Tüm seviyelerde sınıf ikiye ayrılarak 2 farklı öğretmen tarafından küçük gruplarda ders yapılır. Liseyi tüm öğrenciler en az B2 seviyesi ile tamamlarlar. 11. Sınıf seviyesinden itibaren özellikle yurt dışına gidecek öğrenciler İELTS ve/veya TOEFL sınavlarına girerek İngilizce bilgilerini belgelerler.

Git gide daha çok sayıda öğrenci sayısal alanda yüksek öğrenim görmeyi hedeflemektedir.
Son yıllarda okulumuza gelen öğrencilerin %65’i Fen alanında, %35’i Türkçe Matematik alanında üniversite öğrenimi görmeyi tercih etmektedir.
Öğrencinin tercih ettiği alan sayısal, sözel, sanatsal, üniversite okuma seçimi yurt içi/yurt dışı olabilir. Öğrenci, her koşulda gerekli destek ve yönlendirmeyi okulumuzda almaktadır.
Öğrencilerin tercihleri zaman içinde değişebilmektedir; okulumuz bu esnekliğe de olanak tanımaktadır.
9. ve 10. Sınıflarda tüm öğrenciler aynı dersleri alırlar. 11. Sınıftan itibaren öğrenciler Fen Ağırlıklı ya da Türkçe Matematik ağırlıklı seçmeli derslere yönelmektedir.
Fen ve Matematik derslerinde Milli Eğitim Bakanlığının resmi ders programları Fransızca olarak işlenmekte; öğrencilerin sorgulamasına, araştırmasına olanak tanıyan bilimsel düşünce temelli eğitim uygulanmaktadır.

11. ve 12. Sınıflarda derse giren Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik öğretmenleri öğrencilerin yurt içi üniversite hazırlıklarına uygun destek materyalleri de kullanmaktadır. Belli zamanlarda TYT-AYT ve Galatasaray Üniversitesi İç Sınavına yönelik deneme sınavları yapılmaktadır.

Okulumuzda MUN (Model United Nations) Model Birleşmiş Milletler için İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki kulüp vardır. Her iki kulüp öğrencileri birçok ulusal ve en az bir uluslararası toplantıya katılırlar. Bazı öğrenciler başarılarıyla EYP (European Youth Parliament) Avrupa Gençlik Parlamentosu toplantılarında bireysel katılım hakkı elde ederler.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında okulumuzda 35 farklı kulüp açıldı. Sosyal etkinlik saatinde öğrenciler tercihlerine göre kaydoldukları ve bir yıl boyunca devam ettikleri bir kulübün çalışmalarına katılıyorlar.
Ancak zorunlu sosyal etkinlik saati dışında okul saatlerinden sonra çok sayıda etkinlik bulunuyor. Bunların arasında spor antrenmanları, folklor ve dans çalışmaları, müzik/orkestra provaları ve Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle sürdürülen Yeni Teknolojiler Sertifikasyon Programı önemli bir yer tutuyor.

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında bazı sosyal etkinlikler çevrim içi olarak gerçekleşti. ( MUN, İnteract, Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulüpleri..)

Sorularınızı kayıt döneminde ndskayit@nds.k12.tr adresine, kayıt dönemi dışında ndsl@nds.k12.tr adresine gönderebilirsiniz.

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail