français | Türkçe

giriş

Sunay Akın, "Söz Gösterisi"

7 Ocak 2011, 20:30

| Tiyatro , Veli ve öğrenciler icin

Tek kişilik gösteri

Oyun tek perdedir ( süresi: 90 dakika)

Türkçe

Öğrenci ve velilere yönelik

Sunay Akın, "Söz Gösterisi"

Oyun özeti:

Sunay Akın, "Söz Gösterisi" adlı tek kişilik gösterisinde, bizimle saklambaç oynayan "Tarih" i sobelemekte, bilginin ışığında güldürüp eğlendirmekte, yeri geldiğinde de hüzünlendirerek düşünmeye sevketmektedir.
 

 Sunay Akın: 

 
Sunay Akın 1962 Trabzon doğumludur. İlk çocukluk yıllarında çay tabaklarının içinde gördüğü Kız Kulesine 10 yaşında kavuşur. Ailesi, daha iyi eğitim imkânları olduğu için İstanbul’a yerleşir ve Sunay Akın İstanbul’la arkadaş olur onu dinler bizlere de anlatır sırlarını bu büyülü kentin.

Şairimiz, kağıt gemilerden emekli bir kaptan olarak yazmaya başladığı şiirlerini 1989’da ‘Makiler’ adıyla yayınladı. Bu ilk eserinin arkasına da birer martı gibi ‘Antik Acılar’, ‘Kaza Süsü’ ve ’62 Tavşanı’ adlı şiir kitaplarını sıraladı. Düzyazıda da , ancak bir şairin yazabileceği konulara el attı. Bu alandaki eserleri İstanbul’un Nazım Planı, Kız Kulesi’ndeki Kızılderili, Ay Çöreği ve Deniz Yıldızı, Önce Çocuklar ve Kadınlar, İstanbul’da Bir Zürafa, Onlar Hep Oradaydı, Kırdığımız Oyuncaklar, Kule Canbazı, Tuncay Terzihanesi, Ay Hırsızı ve Çorap Kaçığı’dır. Birçok radyo ve televizyon programına imzasını atmıştır.

Türkmax’ta her Cumartesi günü saat 20.45’te yayınlanan Sunay Akın’la Hayat Deyince adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.
Yazarımız, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde dersler vermiştir. Tek kişilik oyunuyla da yurt içi ve yurt dışında sayısız gösterileriyle geçmişten bugüne köprüler kurmakta ve ‘Bir milletin gerçek değerleri hisse senetleri değil, hissi senetleridir sözüyle de bu yolculuğuna devam etmektedir.

Bir şairin kurduğu ilk müze olan İstanbul Oyuncak Müzesi de Sunay Akın’ın en büyük düşü olarak İstanbul Göztepe’de ziyaretçileriyle buluşmaktadır.
 

 

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail