Piyanist Tamayo İkeda’nın NDS’deki Nefes Kesen Konseri

Dünya çapında üne sahip ve 3. Uluslararası Piyano Yarışması – İstanbul Orchestra’Sion 2017 jüri üyesi olan piyanist Tamayo İkeda, NDS’de dinleyicilere nefes kesen bir konser verdi.

Jean-Sébastien Bach’ın üç eserinin yani BWV 639 Koro Prelüdü «Ich ruf zu Dir» (düzenleme: Ferruccio Busoni), BWW 147 Kantat «İsa Peygamber, Sevincim Daim Olsun» (düzenleme: Myra Hess) ve BWV 734a Koro Prelüdü «Nun freut euch, lieben Christen g’mein»ın (düzenleme: Ferrucio Busoni) muhteşem yorumundan sonra, sanatçı, resitaline, César Franck’ın «Op. 18 Si Minör Prelüt, Füg ve Varyasyon» ve Gabriel Fauré’nin «6 No’lu Op. 63 Noktürn» adlı eserleriyle devam etti.

Konser, Chopin imzalı üç prestijli eser, «Op. 9-1 Noktürn», «Op. 53 Kahramanlık Polonezi» ve son olarak da «Andante spianato ve Op. 22 Parlak Büyük Polonez» ile olağanüstü şekilde devam etti.

Tamayo İkeda’nın aynı mükemmellikte yorumladığı Liszt’in «Macar Rapsodisi», geceye tüm güzelliğiyle damgasını vurdu. Bu geceyi noktalayan bu muhteşem yorumun ardından, dinleyiciler iki kez sanatçıyı ayakta alkışladılar. Bis alkışlarının ardından, virtüöz, dinleyicilere Chopin’in eserinden bir bölüm çaldı.

Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ve eşi, bu konseri katılımlarıyla onurlandırdılar ve çıkışta sanatçıyı içtenlikle tebrik ettiler.