Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin Müdürü Sayın Yann de Lansalut’nün Konuşması

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin Müdürü Sayın Yann de Lansalut’nün Konuşması

Bayanlar Baylar, Sevgili Dostlar,

Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nün kapanış törenini, Türk Müdür Başyardımcısı Bayan Suzan SEVGİ ile birlikte, 10. kez gerçekleştirmekten büyük onur duyuyoruz.

İlk önce, izninizle, Fransa Büyükelçisi Ekselansları Bay Charles FRIES’ye en içten teşekkürlerimi sunmakla başlamak istiyorum. Bu geceyi bir kez daha kendi yüksek himayeleri altında gerçekleştirmeyi kabul ettiği ve seleflerinin izinden yürüyerek başından beri bu ödüle bu muhteşem Fransız Sarayı’nın prestijli mekânını sunmaya devam ettiği için kendilerine çok müteşekkiriz. Ayrıca izninizle Fransa’nın İstanbul Büyükelçisi Bay Bertrand BUSCHWALTER’e de teşekkür ederim. Sayın Başkonsolos, bu akşam, görevinizin yanı sıra kurumlarımıza gösterdiğiniz gerçek dostluğunuzla, varlığınız, hem eğitim hem de sanat ve edebiyat dünyalarını onurlandırıyor.

Ayrıca Kültürel ve Bilimsel Kooperasyon Danışmanı Bay Eric SOULIER’ye, İstanbul’daki Fransız Enstitüsü Müdürü Bay Matthieu BARDIAUX’ya da teşekkür ederim.

Jüri Başkanı Bayan Tomris ALPAY’a; on yıldan beri bu sorumluluğu ve okuma, analiz, eleştiri ve kapalı oturumlarla gerçekleşen tartışma çalışmasını kabul ederek her yıl bir eser ve bir yazar yaratan jüri üyelerinin tamamına teşekkürlerimi sunarım.

Edebiyat Ödülü Genel Sekreteri Bayan Mireille SADEGE’e ve onun şahsında tüm pilot komite üyelerine teşekkür ederim. Bütün bir yıl boyunca, bu komite, farklı yayınevleri tarafından bize yöneltilen eserlerin sekreterlik, seçim ve sınıflandırma görevlerini yerine getiriyor.

NDS Mezunlar Derneği’ne ve özellikle de Başkanı Bayan Lale MURTEZAOĞLU’na teşekkür ederim.

Türkiye’deki kitap fuarları düzenleyicisi TÜYAP’a ve başından beri bu projeye katılan yayınevlerine teşekkür ederim. Ödül kazanan yazarımız Bay Jean-Paul DIDIERLAURENT’ı, çevirmen Aysel BORA Hanım’ı ve tabii ki bu akşam Genel Müdürü Bay Cem AKAŞ tarafından temsil edilen Can Yayınları’nı bir kez daha tebrik ederim.

Liseliler Goncourt Ödülü gibi, TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki sonbahar töreni vesilesiyle, öğrencilerimiz de bir edebiyat ödülü veriyor. Geçen Kasım ayında, liselilerimiz yazar ÖMÜR İKLİM DEMİR’i onurlandırdılar. Ayrıca bu pedagojik ve edebî projeye hayat veren ve devamlılığını sağlayan edebiyat öğretmenlerini de selamlar, kendilerine teşekkürlerimi sunarım.
Hepinize iyi akşamlar dilerim.