français | Türkçe

giriş

NDS’nin İstanbul’daki 160. yılı için Marie-Christine Barrault ile Franck Ciup tarafından Soeur Emmanuelle anısına hazırlanan bir gösteri

26 Kasım 2016, Cumartesi günü “NDS 1856” parfümünün lansmanından sonra NDS’nin İstanbul’daki 160. yılı için düzenlenen kutlama programı, lisenin Gösteri Salonu’nda devam etti.

Kurum Müdürü Yann de Lansalut aralarında Fransa’nın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Aurélien Maillet, İstanbul Piskoposu elçi rahip Mgr Ruben Tierrablanca, Roma’daki Sion Rahibeleri Genel Kurul Temsilcisi Soeur Adriana Castro, Akdeniz Bölgesi Rahibeleri Temsilcisi Soeur Jackie Chenard ve NDS’nin Türkiye temsilcisi Monique Harisboure’un da bulunduğu tüm resmî konukları karşıladı.

Kurum Müdürü Notre-Dame de Sion’un İstanbul’daki varlığının tarihçesini anımsattıktan sonra sözü, kısaca kongregasyonlarını anlatacak ve davetlilere NDS’nin 160. yılını kutlamak üzere İstanbul’da bulunmaktan duydukları mutluluğu ifade edecek olan Soeur Jackie’ye, ardından da Soeur Adriana’ya bıraktı.

Sonra sıra, ünlü oyuncu Marie Christine Barrault ile piyanoda Franck Ciup tarafından düzenlenip yorumlanan “Soeur Emmanuelle: İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden Kahire’nin Çöp Toplayıcılarına, İnsanlığın Hizmetinde Bir Hayat”adlı müzikli edebiyat gösterisine geldi.

Gösteri; kendisini fakirlere adamadan önce NDS’de yirmi altı yıl öğretmenlik yapan Soeur Emmanuelle’in yazmış olduğu "Confessions d’une religieuse" (Bir Rahibenin İtirafları) ve "Mon testament spirituel" (Manevi Vasiyetnamem) adlı eserlerden alıntı metinler temelinde bir “edebiyatlı piyano” idi.

Bu metinler, gösteri boyunca oynadığı karakterin ruhuna giren ve onu yeniden yaşatan Marie-Christine Barrault tarafından harika bir şekilde okundu. Ünlü oyuncu, yazgısı herkese benzemeyen bu Sion rahibesinin bazen zor, bazen neşeli anlarla dolu hareketli hayatını anlatırken izleyicileri de sürüklemeyi, onları da duygulandırmayı başardı.

Diğer yandan Franck Ciup, piyanoda Bach, Chopin, Ravel, Haendel’den eserler ve kendi imzasını taşıyan güçlü bestelerle bu okunmakta olan metinlere tam bir ahenk içinde eşlik ederken, dinleyenler de bu müzikal zevk ile âdeta büyülendiler.

Gösterinin sonunda, "Kahire çöp toplayıcısının" sesi NDS duvarları arasında bir kez daha yankılanarak izleyiciyi, yaşadığı o olağanüstü duygunun yansımalarıyla baş başa bıraktı...

Ardından ünlü oyuncu, Paris’te sunulan bir gösterinin çıkışında Soeur Emmanuelle ile nasıl görüştüğünü anlattı. Oyuncunun komik ama çok gerçekçi bir şekilde taklit ettiği buluşmada rahibe, gösterinin zengin yapımcısına kararlılıkla ve sanki tanıdıkmış gibi yaklaşarak kendisinden çöp toplayıcıları için ertesi güne bir çek hazırlamasını söylemiş.

Marie-Christine Barrault, bu samimi paylaşımı sona erdirirken, Franck Ciup’la birlikte rahibelerin Evry’deki “La Solitude” adlı manastırında geçirdiği pazar gününü de anlatmak istedi. Orada emeklilik ile gösteri oluşturma yeteneğini birlikte yürütmeyi seven rahibenin harika bir kaydını dinleme ayrıcalığını yaşamışlar… NDS izleyicileri de, son olarak mizah anlayışı eksik olmayan bu güçlü karakterli kadını anmayı sağlayan o film müziğini duyma şansına sahip oldu...

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail