Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü’nün Gündönümü Organik Çiftliğini Ziyareti

15 Aralık 2018 tarihinde, NDS ve Saint-Michel Liselerindeki Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri, ilgili öğretmenleri Seval Erol ve Inci Kimyonsen eşliğinde İstanbul çıkışında Silivri civarında yer alan ve organik hayvancılıkta uzmanlaşan Gündönümü Çifliği’ni ziyaret ettiler.

Öğrenciler, mekâna girmek için zorunlu bir formalite olan plastik çizmeleri giydikten sonra çiftliğin sahibi Aysun Sökmen ile tanıştılar. Ziyaretleri burada üretilen organik sütü tatmakla başladı. Ardından öğrenciler, organik iklim koşulları ve güneş enerjisi ile ısınan evlerin, kuru tuvaletlerin, yağmur sularının geri kazanımı ve çakıl taşları ile bitkiler tarafından arındırılan atık sulara dayalı bir sistemle işleyen duşların keşfine daldılar. Projeden sorumlu Matthieu Pedergnana, bu evlerin üç farklı tekniğe göre ve sadece doğal malzemelerle tasarlanışı hakkında onlara bilgi verdi.

Bu evlerden birincisi, saman demetleriyle; ikincisi saman betonu (saman ve ıslak toprak karışımı); sonuncusu ise çiğ topraktan tuğlalarla yapılmıştı. Proje, bir yandan kış boyunca en konforlu eve sahip olurken, diğer yandan da uygulama açısından en kolay ve en az pahalı konstrüksiyonu saptamayı amaçlıyor. Çiftliğin ziyareti Aysun Hanım eşliğinde işletmede üretilen çeşitli ve dengeli bir sebze yeminden beslenen sığırların organik olarak yetiştirilmelerinin keşfiyle devam etti. Hayvanlara gösterilen özen, toprağın verimliliğini arttırmak için dışkılarının kullanılması, çiftlik sahibinin değindiği temalar arasında yer aldı.

Aysun Hanım’ın hazırladığı ve çiftlikte üretilen ürünlerden oluşan öğle yemeğinden sonra, öğrenciler, doğanın korunması konusunda tutkulu bu Hanımefendi ile fikir alışverişinde bulundular ve her konuda pekçok keşifle zenginleştirilmiş bir günün ardından dönüş için yola koyuldular.