NDS’de Fransızca konuşma olanakları Medyatek sorumluları ile uzaktan devam ediyor

Okul açıkken, çeşitli ve değişik konuları Fransızca tartışmak ve öğrenim aşamasında oldukları bu dilde pratik yapmak için de Medyatek’e gelen öğrenciler, Kovid-19 pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim başladığından beri, sözlü paylaşımlarda bulunmaya devam etmek için Medyatek ekibi ile buluşuyor. Ekip, hafta boyunca sırayla her seferinde bir sınıfın yarısı kadar öğrenci kabul ederek liselilere Fransızca konuşma ortamı sağlıyor.

Çoğu zaman öğrenciler, o anki uğraşılarından bahsetmeyi ve evde geçirdikleri zamanı nasıl deneyimlediklerini aktarmayı arzuluyorlar. Büyük bir çoğunluğu bu sürece kolay alışmış görünüyor. Okumaya daha fazla zaman ayırdıklarını ve bahçeye sahip olanlar da açık hava mekânın tadını çıkardıklarını düşünüyorlar. Bazıları bu süreçten İspanyolca veya Almanca gibi yeni bir yabancı dil öğrenmek, yemek pişirmek, hatta akrobatlık yapmak için faydalanıyor… Büyük bir çoğunluğu Netflix üzerinde epeyce zaman geçiriyor. En çok eksikliğini duydukları şey arkadaşlar. Bu eksikliği gidermek için bazıları, video ortamında grup halinde sohbet edebilmek için “ev partileri” düzenliyor.

Konuşmalar sırasında öğrencilerin söyleyecek özel hiçbir şeyleri olmaması durumunda, grupla ilgilenen Medyatek sorumlusu onlara bir konu önerisinde bulunuyor. Mesela geçen hafta değinilen temalardan biri “sosyal medyanın faydalı mı yoksa tehlikeli mi” olduğuydu. Sosyal izolasyon tedbirlerinin uygulanmaya koyulmasından beri, sosyal medya kullanımının artışı dikkate alınırsa, bu, çok daha güncel bir konu...