NDS Fransız Lisesinde Sürdürülebilirlik Sertifikasyon Eğitiminin 2. Seviyesini gerçekleştirdik

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi Sürdürülebilirlik eğitimlerine devam ediyor. 7-8 Aralık 2019 tarihinde birinci seviyesini gerçekleştirdiğimiz eğitimin ikinci seviyesi 11-12 Ocak tarihlerinde yapıldı. Aralık ayında veya daha önceki dönemlerde birinci seviyeye katılan öğrenciler, bu kez çözüm önerilerine odaklanmak için bir aradaydı. İki eğitime de katılan öğrencimiz Nil’ın yazısını aşağıda paylaşıyoruz.

« Dünya, insanın parmaklarının ucundaki bir cam parçası gibidir. İnsanın, en ufak yanlış bir hareketinde ya ellerini kanatır ya da parmaklarından düşüp kırılır. Dünya, şu anda parmaklarımıza çok zor tutunmaktadır. Ve bu Dünya’yı tekrar avucumuzun içine almak, bedenimizle birleştirmek için yapılması gereken ilk şey onu kaybettiğimizin farkına varabilmektir.

Brika ile okulumuzda gerçekleşen Sürdürülebilirlik Sertifikasyonu’nun 1. seviyesinde biz, bu farkındalığı kazandık. Bu eğitimin, biz öğrenciler üzerindeki olumlu etkisi ve bizim tarafımızdan güçlü katılım sonucunda, 11-12 Ocak tarihleri arasında, 2. seviyeyi gerçekleştirdik. Bu sefer, atmış olduğumuz ikinci adımla, Dünya’yı ellerimizden düşüreceğimizi algılamaktan öte, onun üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğimizi gördük. Öncelikle kendi karbon izimizi hesapladık, yaptığımız en ufak bir hareketin bile bu camı nasıl çatlattığına kendimiz şahit olduk. Karşılaştığımız gerçekler, kendimiz harekete geçebilmemiz için oldukça önemliydi. Bize eğitim esnasında öğretmenlik yapan Sayın Gülin Yücel ve Sayın Prof Dr. Levent Kurnaz, bizi yalnızca çevre sorunlarıyla ve sürdürülebilirlik hedefleriyle bilgilendirmekle kalmadılar. Gerçekleştirmiş olduğumuz grup çalışmaları sayesinde girişimcilik kasımızı geliştirerek, bu durumlara karşı kendi adımlarımızı nasıl atmamız gerektiğini gösterdiler. Çevreye ve Dünya’ya nasıl yaratıcı çözümler bulacağımızı, ve bunları hayata geçirmenin imkansız olmadığını kavradık. En çok da, Dünya’yı aslında biz gençlerin şekillendirebileceğini de değiştirebileceğini anlamış olduk.

Bizim şimdiki görevimiz ise, öncelikle kendimiz harekete geçmek, ardından da bu kazandığımız becerileri ve edindiğimiz bilgileri etrafımıza yansıtarak Dünya üzerinde küçük adımlarla da olsa büyük bir etki yaratabilmek. »

Nil, 10C