Konser | Gülsin Onay • Piyano

11 Ocak 2024 19:30

Konsere katılım sadece rezervasyonla mümkündür. Rezervasyonlar online yapılmaktadır. Telefonla rezervasyon kabul edilmemektedir. Rezervasyonlar için gerekli link, konserden bir hafta önce çevrim içi yayınlanacaktır.

PROGRAM:
Program, daha sonra internet üzerinden ilan edilecektir.

Gülsin Onay, piyano:

LSİN ONAY 2018 baharında yurt içinde, KKTC, Cambridge ve Londra’da resitaller, orkestra konserleri ve ustalık sınıfları gerçekleştirdi. 46. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Süreyya Operası’nda bir Dünya Prömiyeri’ne imza attı. “Yolda” isimli bu çok disiplinli festival konseri için, J.S.Bach’tan M.Ravel’e uzanan, “gitmek” üzerine çağrışımlar taşıyan, pek çoğunu ilk kez seslendirdiği bir program ve yönetmen Murathan Özbek’in özel olarak hazırladığı film, izleyicilerin büyük beğenisini topladı.
Aynı proje 8 Ağustos’ta Bodrum Müzik Festivali’nin kapanışında D-Marin Turgutreis sahnesinde müzikseverlerle buluştu. 14. Bodrum Müzik Festivali bu yılki Onur Ödülü’nü Gülsin Onay’a takdim etti.
Sanatçı 10 Ağustos’ta, kuruluşundan bu yana Sanat Danışmanlığını yürüttüğü Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin açılışını dünyaca ünlü keman sanatçısı Alexander Markov’la yaptı. 20-23 Ağustos tarihleri arasında Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında masterclasslar verdi.
2018-2019 konser sezonunu, Ocak 2019’da bir turne ile döndüğü Almanya’da açan sanatçı, Neustadt kentindeki Landestrost Şatosu’na alınan Steinway piyanonun 25.yılı kutlamalarında bir resital verdi. Ekim ve Kasım aylarında Eskişehir, Bursa, İstanbul, İzmir ve Antalya’da konserler, masterclasslar verdi, sık sık okul ziyaretleri ve söyleşileri gerçekleştirerek çocuklar ve gençlerle buluştu. Aralık başında, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe Gülsin Onay Ulusal Beste Yarışması finalini de içine alan 4.Gülsin Onay Piyano Günleri’nin açılışını Alexander Markov’la gerçekleştirdi. Ocak 2019’daki Avrupa turnesinin durakları Cambridge, Essen, Köln, Hannover, Mannheim, Aachen ve Berlin oldu.
Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada beş kıta seksen ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı; Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükûmeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir.
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarında eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesinin de Sürekli Sanatçısıdır. Yurt içi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti Ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” ve 2018 Bodrum Müzik Festivali “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verilmiştir. Tekirdağ’da bir sokağa Gülsin Onay’ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 2015’ten bu yana, sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri” ve ayrıca 2018 sonunda finali gerçekleştirilen “Bisante Gülsin Onay Ulusal Beste Yarışması” düzenlenmektedir.
Onay, 2017’den bu yana, TRT Radyo-3’te, “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” adlı bir program sunmaktadır.

Gülsin Onay, Uluslararası Piyano Yarışması - Istanbul Orchestra’Sion 2024 jüri üyesidir.


Geçmiş ve güncel sezon konserlerimizi «Lycée Notre-Dame de Sion CULTURE» adlı Youtube kanalımız üzerinden dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.