Jüri Başkanı Tomris Alpay’ın konuşması-14/05/2010

Sayın Büyükelçi, Sayın Konsolos, Değerli Sylvie Germain, Yıldız Ademoğlu Atlan, Sayın Yüksek öğretim ve Araştırma Bakanı Valerie Picaresse , Fransız Kültür İşleri Bölge Müdürleri ve Değerli Misafirler,

Fransız-Türk kültürel işbirliğinin kilometre taşı olan NDS edebiyat ödülü töreninin ikincisi için toplanmış bulunuyoruz. Hoş geldiniz.
Bu yılki NDS lisesi Edebiyat ödülünün, yönetmelik gereği, Fransızca yazan ve Türkçeye çevrilen, Türk ya da yabancı yazarın eserine verilmesi kararlaştırılmıştır.
2010 yılında Türk Mevsimi adlı projenin son adımı olarak da kabul edilebilir.
NDS Edebiyat ödülünün dönüşümlü olarak yapılması Türk Fransız kültürel işbirliğine olumlu bir katkısı olurken, ülkemizde daha çok Fransız yazarın tanınmasına da olanak sağlayacaktır.

Dokuz üyeden oluşan jürimizin, 2007-2009 yılları arasında tercümeleri ülkemizde yayınlanmış birbirinden değerli Fransızca eserler arasından seçim yapmakta zorlandığını söyleyebilirim.

Elemenin sonunda , yaşamın korkularını ve sevinçlerini bizlere bir sürprizden diğerine,romantik,fantastik,büyüleyici,felsefi bir dille anlatan, Sylvie Germain’in Magnus adlı eseri NDS 2010 Edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

Sylvie Germain eserlerinin çokluğuyla ve aldığı değişik edebiyat ödülleriyle öne çıkan yetenekli ve tutkulu bir yazardır. Magnus, Sylvie Germain‘in dilimize aktarılan üçüncü eseridir.

Amerikalı Yazar Truman Capote eserlerinin Fransa’da yayınlanması ve büyük yankı yaratması üzerine yazar ve çevirmenin sanatsal açıdan ruh ikizi olması gerçeğini bir söyleşide dile getirmiş,böylelikle tercümenin, bir eserin diğer bir dilde anlaşılmasında,beğenilmesinde, yankı bulmasında ki önemini vurgulamıştır.

Bu gece, NDS Lisesi edebiyat ödülü yönetmeliğine göre, Magnu’u dilimize kazandıran, Sylvie Germain’in felsefesini ve tüm edebi inceliklerini bizlere ileten Yıldız Ademoğlu Atlan çevirmen ödülüne layık görülmüştür.

Jüri üyeleri adına Sylvie Germain ve Yıldız Ademoğlu Atlan’ı kutlar, yazın hayatlarında başarılar dileriz.
Ayrıca jüride görev alan arkadaşlarıma gönülden teşekkürü bir borç bilirim.

Değerli Misafirler katıldığınız için sizlere de teşekkür ederiz.