İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Ayasofya Gezisi

9. sınıf öğrencilerimiz 9, 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde Tarihi Yarımada’da bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi ve Antik Hipodrom Meydanı’nı ziyaret ettiler.

Öğrencilerimizin gezi ile ilgili izlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz:

«Ne yazık ki pandemiden dolayı geçen yıl okul gezileri yapılamamıştı. Neyse ki bu yıl okul yıllarının öğrenciler için vazgeçilmez bir parçası olan gezilere devam edebildik. Okulumuzun tarih ve din kültürü zümrelerinin düzenlemiş olduğu bu gezi, biz 9. sınıfların Notre Dame de Sion’daki ikinci gezisi oldu. Yoğun çalışma temposunun içinde biraz da eğlenmek bize çok iyi geldi. Tabi ki sadece eğlenmedik bunun yanında din kültürü ve tarih derslerinde öğrendiklerimizi pekiştirdik, çoğu yapıt ve heykelin tarihini öğrendik. Bu gezide önce İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni gezdik. Burada Ishtar Kapısı Kabartmaları, İskender Lahti gibi birçok değerli eseri gördük. Bunların içinden benim ilgimi en çok çeken Sümer Çivi Yazısı Tabletleri oldu. Daha sonrasında Ayasofya’yı ziyaret ettik. Arada bir mola verip ünlü Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin lezzetli köftelerinden yedik. Son olarak Hipodrom’u gezdik. Bu geziye katılmadan önce tarih dersi için hazırlamış olduğumuz projede de hakkında araştırma yaptığımız bazı yapıtları (Örme Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Theodosius Dikilitaşı) Hipodrom’da canlı bir şekilde görebildik. Bu gezi sırasında bir arkadaşımızın profesyonel gezi rehberi olan annesi bize eşlik etti ve bizimle değerli bilgiler paylaştı. Tarih dersinde kitaplarda fotoğraflarını gördüğümüz heykellerin, anıtların gerçeklerini bu kadar yakından görmek ve incelemek gerçekten büyüleyiciydi. Bu gezi hem öğrendiklerimizi pekiştirip yeni şeyler öğrenmemizi sağladı hem de bize arkadaşlarımızla ve öğretmenlerimizle eğlenceli vakit geçirme imkanı verdi.»
Beyza Sıla Ç. | 9-A

Gezinin düzenlenmesindeki değerli katkılarından ötürü velimiz, tecrübeli rehber Sayın Yaren Türkoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.