Franck Ciup & Liza Kérob

31 Mart 2022 19:30

Dikkat: Konser tarihindeki mevcut sağlık koşulları ve yürürlükteki mevzuat saklı kalmak koşuluyla, katılım sadece rezervasyonla mümkündür.

İç mekânda gerçekleşen etkinliklerimize kademeli olarak yeniden başlamayı planladığımız bu süreçte, misafirlerimizi kabul etme kapasitemiz sosyal mesafe kuralları ve konserin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini sağlayacak olanaklarla sınırlıdır. Kabul edilen seyirci sayısının izin dâhilindeki kapasiteyi hiçbir zaman aşmamasını sağlamak için, rezervasyonlar sadece çevrim içi yapılabilir. Telefonla rezervasyon kabul edilmez.

Sağlık koşullarındaki değişim ile resmî makamların talimat veya tavsiyeleri doğrultusunda, konser her zaman iptal edilebilir veya başka bir tarihe ertelenebilir. Bizi takip ederek bu konudaki güncellemelerimizden haberdar olabilirsiniz.

PROGRAM:
Massenet, Chopin, Bach, Kreisler ve Franck Ciup’un eserleri.

Liza Kérob, Kemancı

1973 yılında doğan Liza Kérob, kemana beş yaşında başlar. Tours Konservatuvarından (CNR de Tours) oy birliğiyle keman dalında aldığı birincilik ödülünden sonra, 1991’de Michel Strauss’un sınıfında oda müziği alanında oy birliğiyle birincilik ödülüne ve ardından 1992’de Gérard Poulet’nin sınıfında yine oy birliğiyle keman dalında birincilik ödülüne layık görüldüğü Paris Konservatuvarına (CNSM de Paris) kabul edilir. Filadelfiya Curtis Enstitüsü’nde Aaron Rosand’ın sınıfına da aynı yıl kabul alır ve buradan lisans diplomasıyla 1996’da mezun olur. Ardından Glenn Dicterow’un sınıfında eğitim görerek 1998’de yüksek lisans diplomasıyla mezun olduğu New York’taki Juilliard School’da müzik öğrenimine devam eder. Liza Kérob, 1996’da Douai Uluslararası Yarışması, 1998’de New York Uluslararası Genç Sanatçılar Yarışması ve 1999’da ise İspanya’daki Pablo de Sarasate Yarışması gibi müsabakaların galibidir. 2000 yılının Mayıs ayında, Marek Janowski’nin yönetimindeki Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası’nın «süper solisti» seçildi. Amsterdam’daki Concertgebow’da ve New York’taki Carnegie Hall’da sahne aldı. «Fransa Virtüözleri» (Virtuoses de France), «Cumhuriyet Muhafızları Orkestrası» (Orchestre de la Garde Républicaine), New York’taki «Jüpiter Senfonisi» (Jupiter Symphony), İspanya’daki Pamplona Senfoni Orkestrası, Saraybosna Filarmoni Orkestrası, Cannes Bölgesel Orkestrası ve Monte Carlo Filarmoni Orkestrası gibi farklı orkestralar kendisine eşlik etmişlerdir.

Franck Ciup, piyanist, besteci

1962’de doğdu, Paris Müzik Öğretmenliği Okulundan mezun olan piyanist, besteci Franck Ciup, birden fazla faaliyetin çok sesliliğinde çift « şapkalı » bir kişiliktir. 1998’de « Col Claudine » adında bir kadın hazır giyim markası kurarak, sonra 2006’da, Bourges’daki evinde «Théâtre Saint Bonnet» adıyla, İtalyan üslubunda ve akustiği olağanüstü, küçük özel bir tiyatro inşa ettirdi. Her yıl, prestijli müzisyenlerin gelip çaldığı ve kayıt yaptıkları bir müzik sezonu da tasarlıyor: Badura Skoda, Réach, Lugansky, Engerer, Paley, Mardirossian, Roussev, Demarquette, Girod, El Bacha, Duchable, Bax, Chung, Braide, Pfaff, Cohen, Ashkenazy, Pogorelich, Sokolov, v.b. Goldberg Çeşitlemeleri üzerine yaptığı kayıtla ilgili olarak Christian Bobin şunları yazıyor: «Sevgili Franck Ciup, Goldberg Çeşitlemeleri’ni çalışınız açıkçası unutulmaz: Bir kar yavaşlığı, buz gibi bir meltemle birlikte bir sessizlik cenneti…» Tiyatro’nun kurucusu Marie-Christine Barrault ile birlikte birçok edebî konserde sahne alan bir ikili oluşturuyor.
Yazar, düşünür ve sanat yönetmeni Jean Yves Clément şu dokunaklı saygı metnini kendisi için kaleme alır: (Clément; Glenn Gould metinleri ile Goldberg Çeşitlemeleri arasında gidip gelen « Glenn Gould Çeşitlemeleri » adlı bir gösteride Franck Ciup ile birlikte sahne almaktadır) «Franck’ın eserleri, kendisi gibi coşkulu, yüksek nitelikli, yaşam ve yaratıcılık doludur. Büyük saygı gösterdiği dehalara yaptığı göndermelerle bezenmiş bu eserler, onlara karşı duyduğu hayranlığını hem güçlü bir ustalık hem de oyun yeteneği ile ifade ediliş tarzını oluşturuyor. Çünkü Liszt gibi, Franck da her şeyden önce sanatın ve güzelliğin hizmetinde olmak istiyor. Macar piyanist-besteci gibi, kendi de « başkasına hizmet etmenin bu dünyada kendi çıkarını pek kollamayanların işi olduğunu » biliyor.»

Franck Ciup’un öğretisi şöyle: «Oyun çocuğa özgü bir şey; ancak oyunculuk ciddi bir iştir.»

2015’ten beri Öğrenci Jürisi Başkanı ve İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışmasının Fransa’daki danışmanı.

Geçmiş ve güncel sezon konserlerimizi «Lycée Notre-Dame de Sion CULTURE» adlı Youtube kanalımız üzerinden dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.