français | Türkçe

giriş

2015 NDS Edebiyat Ödülü

26 Mayıs 2015, 19:00

| Tören , Davetiye ile« Venüs » adlı romanıyla Şebnem İşigüzel 2015 NDS Edebiyat Ödülü’nü kazandı, Mansiyon ise Tuğba Doğan’ın « Musa’nın Uykusu » adlı romanına verildi.

2015 NDS Edebiyat Ödülü :

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sion’lular Derneği tarafından
düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, yazar Şebnem İşigüzel, « Venüs » adlı romanıyla kazanmıştır. Yazar Tuğba Doğan ise « Musa’nın Uykusu » adlı romanıyla, ’Mansiyon’ ödülüne layık görülmüştür.

Dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilen NDS Edebiyat Ödülü yedi yaşını doldurdu.

NDS Edebiyat Ödülü Jürisi NDS mezunu yazar, gazeteci, öğretim üyesi olan dokuz kişiden oluşmaktadır.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu sene ödül alan eserleri şöyle tanıtıyor:

« Şebnem İşigüzel ’Venüs’ romanında kahramanları Venüs, Zühre, Şekina aracılığıyla kadının, yıllar boyu değişmeyen yazgısını, aile albümünün sayfalarını çevirerek, geniş bir coğrafyada geniş bir zaman diliminde dinamik, fantastik, romantik, dramatik, masalsı bir ortamda anlatıyor.
Tuğba Doğan ’Musa’nın Uykusu’ adlı eserinde kuşağının kadın hikâyesini, aile bağları, hakikat ve kader açısından derinlikle inceleyip bizi Zeliha’nın hayat açmazına konuk ediyor. »

NDS Edebiyat Ödül Töreni :

2015 NDS Edebiyat Ödül Töreni 26 Mayıs Salı akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Laurent Bili’nin yüksek himayelerinde gerçekleşecektir.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri :

Tomris Alpay (Jüri Başkanı)

Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal

Ödülün Tarihçesi :

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail