Cmt
31
Oca
loading
Gönüllülük Günü (2015)
 • Gönüllülük Günü (2015)  Sayın Veli, Sevgili Öğrencimiz,

  Okulumuzun kuruluş günü olan 20 Ocak tarihinde geleneksel olarak Gönüllülük Günü düzenliyoruz.

  Bu günde, öğrencilerimizin çevrelerinde olup bitene karşı duyarlılığını arttırmak amacıyla, farkındalığını eyleme dökmüş kişi ve kurumlarla temas etmelerini arzu ediyoruz.
  Bu kişilerin gönüllülük konusundaki paylaşımlarının öğrencilerimize ışık tutacağına ve bu tecrübenin hayatlarında kalıcı olabilecek bakış açıları yaratabileceğine inanıyoruz.

  Sayın Veli,
  Öğrencilerimizin bu günden en iyi şekilde faydalanması için iş birliğinizi rica ediyoruz.

  Gönüllülük Gününde öğrencilerimiz öncelikle öğle teneffüsü sırasında kantinde çeşitli sosyal yardım kuruluşlarının stantlarını gezerek bilgi alma olanağı bulacaklar.  ( ... )
YGS 2015 Başvuruları
 • YGS 2015 Başvuruları  ÖSYM tarafından belirlenen takvime göre son sınıf öğrencilerimizin 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri, 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Bir ortaöğretim kurumunda son sınıf düzeyinde öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.
  Öğrencilerimizin başvuru işlemleri rehberlik servisinde, okul rehber öğretmeni Tuna Saikali tarafından okul saatleri içinde gerçekleştirilecektir.

  Başvuru formu internet ortamında doldurulacaktır. Formu doldurulması için öğrencinin kimlik ve adres bilgilerinin (posta kodu dahil) tam ve doğru olarak bilinmesi gereklidir.
  Öğrencinin fotoğrafı yine okul rehber öğretmeni tarafından çekilecektir.  ( ... )
Fransız Devlet Üniversitelerine
 • Fransız Devlet Üniversitelerine Başvuru Koşulları (2014-2015)  Fransız devlet üniversitelerine başvuru dönemi başlamıştır.

  Campus France üzerinden yapılacak üniversite başvuru dosyaları lise son sınıf öğrencilerimiz için okulumuz tarafından takip edilmekte ve Campus France merkezine teslim edilmektedir.
  Dosya teslimi için ilgili Fransız Bakanlığın belirlediği tarih en geç 22 Ocak 2015’tir.
  Okulumuzun dosyanın tamamlanması ve istenen evrakların teslimi için belirlediği son gün 14 Ocak 2015 Carşamba’dır.

  Tüm öğrenciler başvuru dosyası için gereken evrakları 14 Ocak 2015 tarihine kadar Pınar PILON’a ulaştırmalıdır:  ( ... )
Galatasaray Üniversitesi (...)
Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)
 • Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)  Hazırlık A sınıfı ve bir grup Hazırlık B sınıfı öğrencilerinin öğretmenleri Patricia Sönmez ile birlikte hazırladıkları blogu okumak ve takip etmek ister misiniz?

  http://blogfleturquie.wordpress.com

  Blog, öğrencilerin sınıf içi çalışmaları ve Fransızca’yı nasıl keyif alarak öğrendikleri konusunda bizlere fikir veriyor.

  Ekibi tebrik ediyor ve yazılarını merakla bekliyoruz.


2014-2015 Çalışma Takvimi
 • 2014-2015 Çalışma Takvimi  2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında uygulanacak onaylı çalışma takvimi dikkatinize sunulmuştur.  ( ... )
Voley: Kariyer Danışmanlığı (...)
 • Voley: Kariyer Danışmanlığı Projesi  Voley

  Kalbindeki Meslek Mutlu Gelecek  ( ... )
  IMG/jpg/Photo_017-7.jpg
FrancEducation Markası
 • FrancEducation Markası
  Fransız Hükümeti Türkiye’deki Fransız okulları federasyonunu oluşturan altı prestijli okulu, başarılarından dolayı ödüllendirmiş ve ABD’den Avustralya’ya, Finlandiya’dan Şili ve Çek Cumhuriyeti’ne kadar tüm dünyaya yayılmış en başarılı Fransız liselerine ayrılmış FrancEducation markalı okulların bulunduğu halkaya katmıştır.

  Büyük bir mutluluk ve gururla Türk ayrıcalığından bahsedebiliriz.  ( ... )
NDS’de, Istanbul – Orchestra’Sion
 • NDS’de, Istanbul – Orchestra’Sion 2014 Piyano Yarışması’nda İkincilik Ödülü alan Yanica Hristova’nın Konseri  16 Aralık 2014’te, birinci Istanbul – Orchestra’Sion 2014 Piyano Yarışması’nda İkincilik Ödülü alan genç ve yetenekli Bulgar piyanist Yanica Hristova NDS Gösteri Salonu’nda bir konser verdi.

  Almanya’da yaşayan ve Hollanda’da eğitim gören piyanist, hâlihazırda Almanya’nın Trossingen kentindeki ’’Hochschule für Müzik’’ müzik ve dans okulunda eğitim görmektedir.

  Sanatçı ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül almış olup aynı zamanda ünlü orkestralarda çalarak solistlik kariyerine devam etmektedir.  ( ... )
NDS’de “Maske” Stajı
 • NDS’de “Maske” Stajı  İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Frankofon liselerin tiyatro öğretmenleri 2014 Aralık ayı ortasında üç gün boyunca komedyen ve eğitimci Jean-Claude Gauthier’nin yönettiği “Maske” stajına katıldı.

  Bu formasyon, her iki yılda bir mayıs ayında NDS’de gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Frankofon Liseler Tiyatro Festivali’nin hedefleri arasındadır.

  Bu festivale hazırlık stajı liselerimizin tiyatro öğretmenlerinin buluşmasını, paylaşımda bulunmasını ve bir gruba dahil olma duygusu duymalarını sağladığı gibi ; bu vesileyle katılımcıları dostluğa, dayanışmaya ve devamlılığa davet etmektedir.

  Bu yılki programda üç maske grubuyla, üç aşamalı bir çalışma yapıldı :  ( ... )
  IMG/jpg/img_6394_copie.jpg
NDS’de, kemancı Cihat Aşkın’ın (...)
 • NDS’de, kemancı Cihat Aşkın’ın kariyerinin 35. yıl resitali  Cihat Aşkın, kariyerinin 35. yılını kutlamak üzere, 26 Kasım 2014’te NDS Gösteri Salonu’nda, piyanoda da Can Okan’ın eşlik ettiği bir resital verdi.

  Müzisyenin kendi bestesi olan «Eski Bir Nisan Şarkısı op.1» ve «Minyatürler’den Seçmeler» adlı eserlerini çaldığı gecede, dostları ve müzikseverler bir araya geldiler.

  Programda ayrıca; Schubert-Wilhelmj’in Ave Maria adlı eseri, Kreutzer’in Piyano ve keman için Sonat No.9 adlı eseri, Johann Sebastian Bach’ın (La minör Sonat’ından alınma) Allegrosu, Max Bruch’un «Fantaisie écossaise, op.46» adlı parçası ve son olarak Pablo de Sarasate’a ait «Zigeunerweisen, Op. 20» adlı eser yer aldı.

  Alttaki bağlantıları tıklayarak konserden üç alıntı dinleyebilirsiniz.  ( ... )
  IMG/jpg/img_4733_copie.jpg
NDS’de Lionel Damei ile Müzik (...)
 • NDS’de Lionel Damei ile Müzik Paylaşımları  Fransız şarkıcı ve besteci Aralık ayında NDS öğrencileriyle buluştu.

  Lionel Damei, piyano ve akordeonda Claude Gomez, çelloda ve piyanoda Pascale Giraud eşliğinde verdiği konserde, öğrencilere bir yandan Barbara ile Edith Piaf’ı, diğer yandan da kendi bestelerini tanıttı.

  Şarkıcı, Barbara ile Edith Piaf’ın az bilinen şarkılarından örnekler verdi.

  Öğrencilerimiz ise Lionel’e gerek Fransız şansonlarının bu iki büyük ismiyle ilgili, gerekse şarkıcının kendi hayatı, kariyeri ve iyi tanıdığı ve düzenli olarak geldiği Türkiye’yle ilgili çeşitli sorular yönelttiler. Sanatçı bu buluşma ve konserin sonunda “İstanbul” adlı şarkıyı yorumladı.


  IMG/jpg/img_6187_copy.jpg
Sürekli ve Güdümlü Okuma Kitapları
 • Sürekli ve Güdümlü Okuma Kitapları (2.Dönem)  Bu kitapları 21-22-23 Ocak tarihlerinde okulda kurulacak stanttan veya istediğiniz kitapçıdan satın alabilirsiniz. ( Yayınevlerine lütfen dikkat ediniz.)

  Hazırlık Sınıfları
  Sait Faik Abasıyanık – Semaver (YKY)
  Satranç – Stefan Zweıg (Can)

  9. sınıflar Türk Edebiyatı

  Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi (Can)
  Murathan Mungan – Kırk Oda

  9. sınıflar Dil ve Anlatım

  Ahmet Ümit – Patasana (Doğan)

  10. sınıflar Türk Edebiyatı

  Tuba Işınsu Durmuş – Tutsan Elini Ben Fakirin (Doğan)
  Murathan Mungan – Cenk Hikayeleri (Metis)
  George Orwell – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (Can)

  10. sınıflar Dil ve Anlatım  ( ... )
Lionel Damei 11 Aralık’ta NDS’de (...)
 • Lionel Damei 11 Aralık’ta NDS’de Barbara’nın, Piaf’ın ve kendisinin şarkılarını söyledi  11 Aralık’ta şarkıcı ve besteci Lionel Damei İstanbul NDS’nin gösteri salonunda bir Fransız havası estirdi.

  Sanatçı, iki yorumcunun repertuvarındaki pek bilinmeyen şarkıları çok sayıdaki izleyiciye tanıttı.

  Şarkıcıya piyano ve akordeonda Claude Gomez; çello, piyano ve şarkıda ise Pascale Giraud eşlik etti.

  İzleyiciler bu güzel müzik gecesinden mutlu ayrıldılar.


  IMG/jpg/img_6219_copy-2.jpg
Yeni yönetmeliğe bağlı olarak (...)
 • Yeni yönetmeliğe bağlı olarak düzenlenen ek sınavların takvimi  13 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazetede Yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe istinaden

  Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler için her bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dâhil edilir.

  Başarısız dersi bulunan öğrenciler için bu sınavlar zorunludur.


Kar tatili sonrası sınavlar
 • Kar tatili sonrası sınavlar  6-7-8 Ocak Kar tatili nedeniyle birçok sınavın tarihi değişmiştir.

  Ekli çizelgedeki tarihlerin dikkate alınması önemle rica olunur.


Fransa’daki Üniversitelere Başvuru
 • Fransa’daki Üniversitelere Başvuru Süreci  FRANSA’DA EĞİTİM

  Okulumuzda Fransa’da ve Fransızca konuşulan Avrupa ülkelerinde eğitim için danışmanlık bürosu bulunmaktadır. France Education markasına sahip kurumumuzda her yıl öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu yüksek öğrenimlerine Fransa’da devam edebilmek için Fransız Üniversiteleri’ne başvuru yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllara göre bir değerlendirme yapıldığında başvuran öğrencilerin 2/3’ü kabul almaktadır. Bu başvurular Ocak ayında okulumuzda tamamlanmakta ve lisans başvuruları için tek yetkili kurum olan Campus France aracılığı ile okullara aktarılmaktadır. Fransa için devlet üniversiteleri dışındaki okulların başvuruları her okulun belirlediği prosedüre uygun olarak bireysel başvuru şeklinde yapılmaktadır. Belçika ve İsviçre için de okulların belirlediği prosedür geçerli olmaktadır.  ( ... )
NDS’nin Fransızca MUN Kulübü, (...)
 • NDS’nin Fransızca MUN Kulübü, 28-30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul St. Joseph Lisesi tarafından düzenlenen MFINUE konferansına katıldı  Fransızca MUN Kulübü’nün 9 öğrencisi 28, 29, 30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul St. Joseph Lisesi tarafından beş yıldır düzenlenen MFINUE konferansında NDS Lisesinin renklerini temsil etti.

  Bu üç gün boyunca, Fransızca öğrenmekte olan ve altı farklı ülkeden gelen 300’den fazla öğrenci "Birleşmiş Milletler Avrasya Uluslararası Frankofon Modeli"’nde bir araya geldi.

  Programda, hepsi de bu yılın teması olan etikle ilgili olmak üzere hukuk ve meşruluk; özellikle de bu iki kavram arasındaki ilişki, yani ’’Kanunî olan meşru mudur?’’ sorusu üzerine tartışmalar, müzakereler ve çeşitli güncel konularda çözüm önerileri yer alıyordu.

  Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, bu iki kavram arasında denge kurabilen bir diplomat olarak, kendi deneyimlerini anlattı.  ( ... )
  IMG/jpg/img_3700_copie.jpg
Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş
 • Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş


  21 Ocak 2015 - 13:00

  Türkçe tiyatro

  Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu - Asi Kuş

  Türk tiyatrosunun en önemli yıldızlarından Ali Poyrazoğlu müzikli bir gösteriyle sizleri şaşırtacak. Yaşama, sanata, aşk olgusuna bakışınızı değiştirecek bu oyunu mutlaka izleyin!

 İstanbul Tiyatro Festivali’nde büyük ilgi yaratan “Asi Kuş” kaçırılmaması gereken bir deneyim.  ( ... )
Çevre Kulübü Permakültür Konferansında
 • Çevre Kulübü Permakültür Konferansındaydı...

  SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM

  ÇEVRE KULÜBÜ PERMAKÜLTÜR KONFERANSINDAYDI...


  Sürdürülebilir Yaşam Sosyal Sorumluluk Projesi
  Bill Mollison’un tanımına göre,

  Permanence: Devam etmek, diretmek +Culture: İnsan ikameti ile ilgili olan, kültür =

  Permaculture: İnsan ikametini diretmek; insan kültürünü devam ettirebilmek  ( ... )
  IMG/jpg/20141220_112121.jpg
Orchestra’Sion Solistleri
 • Orchestra’Sion Solistleri


  20 Ocak 2015 - 19:30

  Klasik müzik

  Biletler (20TL) , konser başlamadan bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi girişinde satışa sunulacaktır.

  Suriye ve Irak’tan gelen mülteci çocukların yararına düzenlenen konser

  Rüstem Mustafa - Keman

  Çağlayan Çetin - Viyolonsel

  Orçun Orçunsel - Piyano

  PROGRAM:

  Jakob Ludwig Felix MENDELSSOHN BARTHOLDY (1809 † 1847)

  • Bir Yaz Dönümü Gecesi Düşü - Scherzo

  (Piyano için uyarlayan: Sergei Rachmaninoff)

  • Sözsüz Şarkılar;

  Op. 19 no.1 Andante con moto, Mi Majör

  Op. 30 no.6 Allegretto, fa diyez minör (Venedik Gondolcu Şarkısı)

  Op. 53 no.3 Presto agitato, sol minör

  Op. 62 no.6 Andante grazioso, La Majör (Bahar Şarkısı)  ( ... )
NDS Mezunlar Derneği’nin geleneksel
 • NDS Mezunlar Derneği’nin geleneksel yıl sonu kermesi 12 Aralık 2014’te gerçekleşti  Her yıl olduğu gibi birinci yarıyılın sonuna doğru NDS Mezunlar Derneği, 12 Aralık 2014 Cuma günü okulun giriş bölümünde ve kantininde ilgi çekici ürün ve eşyaların satışının gerçekleştiği geleneksel bir yıl sonu kermesi düzenledi.


  IMG/jpg/img_6339_copie.jpg
NDS 2014 Barok Günleri Bendis (...)
 • NDS 2014 Barok Günleri Bendis Topluluğunun konseriyle sona erdi  20 Kasım 2014’te NDS’de 2014 Barok Günleri, flütçü Nihan Atalay, klavsende Paolo Corsi, ve viyolonselde Romanyalı Ciprian Câmpean’dan oluşan Bendis Topluluğunun harika konseriyle sona erdi.

  Gecenin programı Georg Philipp Telemann’ın solo flüt için “Fantaisie No 5 ve No 11” adlı parçasının yorumlanmasıyla başladı, ardından Joseph Bodin de Boismortier’nin “fFlüt, viyolonsel, basso continuo için Sonat mi minör”, Tomasso Antonio Vitali’den viyolonsel ve basso continuo için Passacaille et Chacon, Jacques-Martin Hotteterre-le-Romain’den yan flüt için “Premier Livre de Pièces” ile devam etti.

  Aradan sonra Bendis Topluluğu Luigi Boccerini’nin “Viyolonsel için Sonat la majör”’ünü çaldı.

  Bu güzel konser Michel Blavet’nin “fFlüt ve basso continuo için Sonat No 1 Op : 2” adlı parçası ile tamamlandı.


  IMG/jpg/img_4075_copie.jpg
 • 23 Ocak 2015-6 Şubat 2015

  Sömestr Tatili

 • 9 Şubat 2015

  Dönemin Başlangıcı

 • 17 Şubat 2015 - 19:30

  Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş

  • Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş

   17 Şubat 2015 - 19:30


   Türkçe tiyatro

   Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu - Asi Kuş

   Türk tiyatrosunun en önemli yıldızlarından Ali Poyrazoğlu müzikli bir gösteriyle sizleri şaşırtacak. Yaşama, sanata, aşk olgusuna bakışınızı değiştirecek bu oyunu mutlaka izleyin!

 İstanbul Tiyatro Festivali’nde büyük ilgi yaratan “Asi Kuş” kaçırılmaması gereken bir deneyim.   ( ... )
 • 21 Şubat 2015 - 15:00

  OSCAR

  • OSCAR

   21 Şubat 2015 - 15:00


   Türkçe tiyatro

   Biletler (30TL) , gösteri başlamadan bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi girişinde satışa sunulacaktır.

   Tüm Geliri Hayır Kurumlarına Bağışlanacaktır.

   İzmir Amatör Levanten Tiyatrosu sunar

   "Oscar"

   Yazan: Rey Cooney   ( ... )
 • 21 Şubat 2015 - 20:30

  OSCAR

  • OSCAR

   21 Şubat 2015 - 20:30


   Türkçe tiyatro

   Biletler (30TL) , gösteri başlamadan bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi girişinde satışa sunulacaktır.

   Tüm Geliri Hayır Kurumlarına Bağışlanacaktır.

   İzmir Amatör Levanten Tiyatrosu sunar

   "Oscar"

   Yazan: Rey Cooney   ( ... )
 • 28 Şubat 2015 - 19:30

  Orçun Orçunsel - piyano

  • Orçun Orçunsel - piyano

   28 Şubat 2015 - 19:30


   Barok müzik

   Orçun Orçunsel, piyano :

   İstanbul’da doğan Orçunsel, dört yaşında İ.Ü. Devlet Konservatuvarına girerek ilk
   piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı
   Piyano Bölümünden Zeynep Yamantürk ile çalışarak 2004 yılında mezun oldu.
   Kompozitör Ali Darmar ve Devlet sanatçısı Piyanist Prof. Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra dünya çapındaki piyanist ve pedagog Stephen Kovacevich, Thomas Yee ve Hanry Faures’in çalıştaylarına katılarak sanatçılardan büyük ilgi gördü.   ( ... )
 • 26 Mart 2015 - 19:30

  ROUSTEM SAÏTKOULOV, piyano

  • ROUSTEM SAÏTKOULOV, piyano

   26 Mart 2015 - 19:30


   Klasik müzik

   Program:

   • Franz Schubert, Impromptu si bemol Majör, op. 142 n° 3
   • L. van Beethoven , Sonat ut minör op. 27 n° 2 (Clair de lune)

   1. Adagio sostenuto
   2. Allegretto
   3. Presto agitato

   • Claude Debussy, Estampes 

   Pagodes 
   La soirée dans Grenade 
   Jardins sous la pluie.

   *** Ara***

   • F. Chopin

   - Etudes op. 25

   n° 1 la bemol Majör
   n° 7 ut dièse minör
   n° 11 la minör

   - Etudes op. 10   ( ... )
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul
+90 212 219 16 97 - +90 212 231 26 16 ndsl@nds.k12.tr