Paz
21
Ara
loading
Fransız Devlet Üniversitelerine
 • Fransız Devlet Üniversitelerine Başvuru Koşulları (2014-2015)  Fransız devlet üniversitelerine başvuru dönemi baslamıştır.

  Campus France üzerinden yapılacak üniversite başvuru dosyaları lise son sınıf öğrencilerimiz için okulumuz tarafından takip edilmekte ve Campus France merkezine teslim edilmektedir.
  Dosya teslimi için ilgili Fransız Bakanlığın belirlediği tarih en geç 22 Ocak 2015’tir.
  Okulumuzun dosyanın tamamlanması ve istenen evrakların teslimi için belirlediği son gün 14 Ocak 2015 Carşamba’dır.

  Tüm öğrenciler başvuru dosyası için gereken evrakları 14 Ocak 2015 tarihine kadar Pınar PILON’a ulaştırmalıdır:  ( ... )
Galatasaray Üniversitesi (...)
Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)
 • Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)  Hazırlık A sınıfı ve bir grup Hazırlık B sınıfı öğrencilerinin öğretmenleri Patricia Sönmez ile birlikte hazırladıkları blogu okumak ve takip etmek ister misiniz?

  http://blogfleturquie.wordpress.com

  Blog, öğrencilerin sınıf içi çalışmaları ve Fransızca’yı nasıl keyif alarak öğrendikleri konusunda bizlere fikir veriyor.

  Ekibi tebrik ediyor ve yazılarını merakla bekliyoruz.


Veli-Öğretmen Görüşme Günleri
2014 ÖSYM Yerleştirme Sonuçları
 • 2014 ÖSYM Yerleştirme Sonuçları  2014 OSYM Yerleştirme Sonuçları açıklanmıştır.
  Sonuçları görmek için tıklayınız.

  2014 Mezunlarımızı, öğrencilerimize lise dönemleri boyunca eşlik eden öğretmenlerimizi ve okulla iş birliği içinde çocuklarını en doğru şekilde destekleyen velilerimizi bu ortak başarı tablosu için kutlarız.

  Sevgili 2014 Mezunları,

  En kısa zamanda ÖSYM ile yerleştiğiniz bölüm, Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı ile kazandığınız bölüm ve yurt dışı üniversitelerinden aldığınız kabulleri tek listede toplayacağız.
  Son tercihinizi müdür yardımcınız Samira Benameur’e bildirmenizi rica eder, üniversite yaşamınızda başarılar dileriz.


2014 Galatasaray Üniversitesi
 • 2014 Galatasaray Üniversitesi İç Sınav Sonuçları  116 son sınıf öğrencimizden 100 öğrencimiz Galatasaray Üniversitesi İç Sınavına girmiş 56 öğrencimiz asil ve/veya yedek listede yer alarak bu sınavda başarılı olmuştur.

  Tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.
  Listenin tamamı ektedir.

  Bilgisayar Mühendisliği
  1 Asil -Aykun Budak
  1 Yedek

  Endüstri Mühendisliği
  4 Asil-Berke Erbaş, Doruk Yaşa, Ege Ayten Günday, Fuat Kaan Aras
  3 Yedek

  Matematik
  4 Asil- Ali Akçay, Can Gürünlü, Fehmi Giray Özgün, Mert Emre Dövme  ( ... )
2014-2015 Çalışma Takvimi
 • 2014-2015 Çalışma Takvimi  2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında uygulanacak onaylı çalışma takvimi dikkatinize sunulmuştur.  ( ... )
2014-2015 Yurt Dışı Üniversite
 • 2014-2015 Yurt Dışı Üniversite Kabulleri  Fransa

  Ad SoyadÜniversiteBölüm
  Alara ÇAKMAKCIParis Ouest NanterreLettres Modernes
  Ali ASLANLille 1Physique
  Aslı EMEKPanthéon SorbonneArts Plastiques
  Aslı YURTSEVERStrasbourgPsychologie
  ( ... )
FrancEducation Markası
 • FrancEducation Markası
  Fransız Hükümeti Türkiye’deki Fransız okulları federasyonunu oluşturan altı prestijli okulu, başarılarından dolayı ödüllendirmiş ve ABD’den Avustralya’ya, Finlandiya’dan Şili ve Çek Cumhuriyeti’ne kadar tüm dünyaya yayılmış en başarılı Fransız liselerine ayrılmış FrancEducation markalı okulların bulunduğu halkaya katmıştır.  ( ... )
Orçun Orçunsel - piyano
 • Orçun Orçunsel - piyano  Barok müzik

  Orçun Orçunsel, piyano :

  İstanbul’da doğan Orçunsel, dört yaşında İ.Ü. Devlet Konservatuvarına girerek ilk
  piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı
  Piyano Bölümünden Zeynep Yamantürk ile çalışarak 2004 yılında mezun oldu.
  Kompozitör Ali Darmar ve Devlet sanatçısı Piyanist Prof. Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra dünya çapındaki piyanist ve pedagog Stephen Kovacevich, Thomas Yee ve Hanry Faures’in çalıştaylarına katılarak sanatçılardan büyük ilgi gördü.  ( ... )
NDS Mezunlar Derneği’nin geleneksel
 • NDS Mezunlar Derneği’nin geleneksel yıl sonu kermesi 12 Aralık 2014’te gerçekleşti  Her yıl olduğu gibi birinci yarıyılın sonuna doğru NDS Mezunlar Derneği, 12 Aralık 2014 Cuma günü okulun giriş bölümünde ve kantininde ilgi çekici ürün ve eşyaların satışının gerçekleştiği geleneksel bir yıl sonu kermesi düzenledi.


  IMG/jpg/img_6388_copie.jpg
NDS 2014 Barok Günleri Bendis (...)
 • NDS 2014 Barok Günleri Bendis Topluluğunun konseriyle sona erdi  20 Kasım 2014’te NDS’de 2014 Barok Günleri, flütçü Nihan Atalay, klavsende Paolo Corsi, ve viyolonselde Romanyalı Ciprian Câmpean’dan oluşan Bendis Topluluğunun harika konseriyle sona erdi.

  Gecenin programı Georg Philipp Telemann’ın solo flüt için “Fantaisie No 5 ve No 11” adlı parçasının yorumlanmasıyla başladı, ardından Joseph Bodin de Boismortier’nin “fFlüt, viyolonsel, basso continuo için Sonat mi minör”, Tomasso Antonio Vitali’den viyolonsel ve basso continuo için Passacaille et Chacon, Jacques-Martin Hotteterre-le-Romain’den yan flüt için “Premier Livre de Pièces” ile devam etti.

  Aradan sonra Bendis Topluluğu Luigi Boccerini’nin “Viyolonsel için Sonat la majör”’ünü çaldı.

  Bu güzel konser Michel Blavet’nin “fFlüt ve basso continuo için Sonat No 1 Op : 2” adlı parçası ile tamamlandı.


  IMG/jpg/img_3981_copie.jpg
Sergi ziyareti : Öğrenciler (...)
 • Sergi ziyareti : Öğrenciler sergilenen eserler hakkında yorum yapıyorlar  Gastronomi projesi çerçevesinde, 10. sınıflar NDS galeride bulunan "Çizgilerle Yemekler" sergisini gezdiler.

  Öğrenciler, ressam ve aşçı Daniel Colagrossi ile gerçekleştirilen projede:

  Öğrenciler, Fransızca dersi kapsamında, sergiyi gezdiler, ilgilerini çeken bir eser seçtiler ve seçtikleri eser hakkında yorumlar yaptılar. Yapılan yorumlardan bir kısmı aşağıdadır:  ( ... )
Yemek Atölyesi
 • Yemek Atölyesi  Gastronomi projesi çerçevesinde, 10. sınıflar NDS galeride bulunan"Çizgilerle Yemekler" sergisini gezdiler.

  Öğrenciler, ressam ve aşçı Daniel Colagrossi ile gerçekleştirilen projede:

  Daniel Colagrossi, Yemek Atölyesi’ne katılan gruplara, şekerleme yapmayı öğretti. Öğrenciler, atölye sonunda sınıfın geri kalanına tattırdıkları, marsmallow ve çikolatalı barlar yaptılar.  ( ... )
Mürekkep Atölyesi
 • Mürekkep Atölyesi  Gastronomi projesi çerçevesinde, 10. sınıflar NDS galeride bulunan "Çizgilerle Yemekler" sergisini gezdiler.

  Öğrenciler, ressam ve aşçı Daniel Colagrossi ile gerçekleştirilen projede:

  Mürekkep Atölyesi’nde her sınıf kolektif bir eser yarattı. Belli bir tema etrafında her öğrencinin kendi yarattığı resim, ortak eserin bir parçasını oluşturdu.  ( ... )
NDS Sosyal Yardım Kulübü’nün (...)
 • NDS Sosyal Yardım Kulübü’nün Iğdır’daki Aşağı Çarıkçı İlkokulu için düzenlediği Yardım Kampanyası  Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Sosyal Yardım Kulübü öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yılın Kasım ayında Iğdır’daki kardeş okulumuz Aşağı Çarıkçı İlkokulu öğrencileri için çeşitli hediyeler ve malzemeler topladılar.

  Kulübün öğrencileri, öğretmenleri Jülide Dağtekin ve Esra Elbeyli’nin rehberliğinde, küçük çocuklara destek olabilmek amacıyla giyim, kitap, her türlü okul aksesuarları, küçük takılar, vb. ’den oluşan 23 kutu yardım paketi hazırladılar.

  Öğrenciler gönderdikleri büyük paketlerin üstüne güzel dileklerini yazıp imzaladıkları birer de kart eklediler.


  IMG/jpg/img_2349_copie.jpg
15 Kasım 2014’te NDS’de Pierre (...)
 • 15 Kasım 2014’te NDS’de Pierre Hantaï Klavsen Resitali  Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından yine Kasım 2014’te düzenlenen Barok Günleri çerçevesinde, klavsenci Pierre Hantaï okulun Gösteri Salonu’nda bir resital verdi.

  Gecenin programında Jean-Sébastien Bach’ın BWV 809 Fa minör süiti, ardından da klavsen için Fransız besteci Jean-Philippe Rameau’dan parçalar vardı: « Allemande, Courante, Sarabande, la Triomphante, Gigue en rondeau »  ( ... )
Arnaud Pumir 18 Kasım 2014’te (...)
 • Arnaud Pumir 18 Kasım 2014’te NDS’de bir klavsen resitali verdi  Fransız klavsenci Arnaud Pumir, NDS 2014 Barok Günleri kapsamında az tanınan besteciler tarafından yazılmış eserlerden oluşan bir resital verdi.

  Gecenin programında ilk olarak 17. yüzyıl sonları - 18. yüzyıl başlarından Fransız orgcu ve besteci François Couperin’in ’’6ème Ordre (Livre 2)’’ adlı eseri; ardından yine Fransız bir besteci olan Antoine Forqueray’in (1672-1745) 2. süiti yer aldı.

  Aradan sonra, Arnaud Pumir 18. yüzyıl bestecisi ve klavsencisi Jacques Duphly’ye ait ’’Extraits du Second Livre’’ adlı eserden parçalar çaldı.

  Alttaki bağlantıları tıklayarak konserden iki alıntı dinleyebilirsiniz.

  https://soundcloud.com/nds-k12/3a-1 (Forqueray)  ( ... )
  IMG/jpg/img_3785_copie.jpg
Piricone Üçlüsü’yle NDS’de 2014 (...)
 • Piricone Üçlüsü’yle NDS’de 2014 Barok Günleri başladı  Barok Günleri’nin beşinci yılında, İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 13 Kasım 2014’te Piricone Üçlüsü’nün verdiği konsere ev sahipliği yaptı.

  İtalyan klavsenci Antonio Piricone tarafından kurulan Piricone Üçlüsü’nde, ünlü Rus çellist Alexander Rudin ve Polonyalı kemancı Stefan Plewniak gibi isimler de yer almaktadır.

  Konser programında Johann Christian Bach’ın “Sonate en fa M pour Violon, Violoncelle & Clavecin op. 2 no. 1 et 2” ve “Die Kunst der Fugue BWV 1080, Contrapunctus 5” adlı eserlerini dinleme fırsatı bulduk.

  Ardından, Franz Joseph Haydn’ın « Piano Trio HOb. XV : 1 in sol m pour Violon, Violoncelle & Clavier » ile Jean Sébastien Bach’ın « Sonate pour violon et clavecin Wq. 76 en ré mineur » adlı eserleri çalındı.  ( ... )
  IMG/jpg/img_3109_copie.jpg
Franck Ciup 6 Kasım 2014’te (...)
 • Franck Ciup 6 Kasım 2014’te NDS’de müzikseverlere unutulmaz bir konser verdi  Piyanist, klasik müzik ve film müziği bestecisi; Bourges’da çocukluk rüyasını gerçekleştirdiği Saint-Bonnet Tiyatrosu’nun kurucusu ve sahibi Franck Ciup, 6 Kasım 2014’te NDS Gösteri Salonu’nda kendisini izlemeye gelen müzikseverlere keyifli bir konser verdi.

  Sıcak ve samimi tavırlarıyla dikkat çeken Ciup konserden sonra da her yaştan izleyicisiyle güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

  Franck Ciup Eric Satie’den ’’1ere Gymnopédie’’, Frédéric Chopin’den op.34 Vals No 2 ve Jean-Sébastien Bach’tan Goldberg Varyasyonlarını yorumladı.  ( ... )
  IMG/jpg/img_2443_copie.jpg
La Rochelle Yüksek Ticaret (...)
 • La Rochelle Yüksek Ticaret Okulunun NDS’nin Dördüncü Sınıf Öğrencilerine Yönelik Tanıtımı  14 Kasım’da, NDS’nin Fransa’da Eğitim Danışmanı Pınar Küçük-Pilon tarafından lise son sınıf öğrencilerine La Rochelle Yüksek Ticaret Okulunun tanıtımı yapıldı.

  Sunumu, bu okulun Türkiye ve Orta-Doğu uluslararası öğrenci kabul sorumlusu Benjamin Ceyhan gerçekleştirdi. Benjamin Ceyhan öğrencilere öncelikle bir kaç soru yöneltmek suretiyle, kendilerine uygun mesleği nasıl bulmaları gerektiğini anlattı.

  Ardından Benjamin Ceyhan iş başvurusu yapan adayların çoğunun diplomalarına göre değil, iletişim ve ilişki yeteneklerine göre işe alındığının araştırma sonucu ortaya konduğunu söyledi.  ( ... )
Basında Label FranceEducation
 • Basında Label FranceEducation  Türkiye’deki Fransız liselerine verilen Label FrancEducation sertifikası ile ilgili haberleri okumak için linklere tıklayınız.

  28/11/2013 tarihli Milliyet Gazetesi

  2/12/2013 Hürriyet Gazetesi


Mine Kırıkkanat/ Cumhuriyet (...)
 • Mine Kırıkkanat/ Cumhuriyet Gazetesi  Mine Kırıkkanat’ın 22 Ekim 2014 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmış olan yazısını okumak için tıklayınız.


Bölümlerimiz
 • Bölümlerimiz  Medyatek üç bölümden oluşmaktadır:


  Süreli Yayınlar Köşesi:

  • 33 tane Fransızca, 15 tane Türkçe, 3 tane İngilizce olmak üzere 51 adet dergiye aboneliğimiz bulunmaktadır.
   Dergiler konularına göre sınıflandırılmaktadır.
  • Ayrıca 3 adet Türkçe gazete günlük olarak gelmektedir.


  Asma Kat:  ( ... )
 • 23 Ekim 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:00

  Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

  • Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

   23 Ekim 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:00


   Sergi, 23 Kasım’dan 30 Aralık 2014’ye kadar (pazar günleri hariç) her gün 11.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

   Çizgilerle Yemekler

   Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk sergisinde, fotoğrafçı, ressam, aşçı özellikleriyle tanınan çok yönlü Fransız sanatçı Daniel Colagrossi’yi onurlandıracak ve onu İstanbullu sanatseverlerle buluşturacaktır.   ( ... )
 • 1. Aralık 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:30

  Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

  • Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

   1. Aralık 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:30


   Sergi, 23 Kasım’dan 30 Aralık 2014’ye kadar (pazar günleri hariç) her gün 11.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

   Çizgilerle Yemekler

   Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk sergisinde, fotoğrafçı, ressam, aşçı özellikleriyle tanınan çok yönlü Fransız sanatçı Daniel Colagrossi’yi onurlandıracak ve onu İstanbullu sanatseverlerle buluşturacaktır.   ( ... )
 • 22 Aralık 2014 - 08:00

  1.Dönem Ara Tatili

 • 30 Aralık 2014 - 11:00

  Sınıfların Hazırladığı Öğretmenler Günü Töreni (ertelenen)

 • 1. Ocak 2015-2 Ocak 2015

  Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

 • 15 Ocak 2015 - 19:30

  Vahan Mardirossian, piyanist

  • Vahan Mardirossian, piyanist

   15 Ocak 2015 - 19:30


   Klasik müzik

   Davetiye için buraya tıklayın.

   Program:

   • Wolfgang Amadeus Mozart: Do minör Fantasia ve piyano sonatı
   • Ludwig van Beethoven : Do minör piyano sonatı op.13 « Pathétique »
   • Ludwig van Beethoven : Do # minör piyano sonatı « Clair de Lune »

   Vahan Mardirossian :   ( ... )
 • 18 Ocak 2015 - 13:00

  Mezunlar Günü

 • 20 Ocak 2015

  NDS Kuruluş Günü

 • 20 Ocak 2015 - 11:00

  Gönüllülük Günü

 • 20 Ocak 2015 - 19:30

  Orchestra’Sion Solistleri

  • Orchestra’Sion Solistleri

   20 Ocak 2015 - 19:30


   Klasik müzik

   Biletler (20TL) , konser başlamadan bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi girişinde satışa sunulacaktır.

   Suriye ve Irak’tan gelen mülteci çocukların yararına düzenlenen konser

   Rüstem Mustafa - Keman

   Çağlayan Çetin - Viyolonsel

   Orçun Orçunsel - Piyano

   PROGRAM:

   Jakob Ludwig Felix MENDELSSOHN BARTHOLDY (1809 † 1847)

   • Bir Yaz Dönümü Gecesi Düşü - Scherzo

   (Piyano için uyarlayan: Sergei Rachmaninoff)

   • Sözsüz Şarkılar;

   Op. 19 no.1 Andante con moto, Mi Majör

   Op. 30 no.6 Allegretto, fa diyez minör (Venedik Gondolcu Şarkısı)

   Op. 53 no.3 Presto agitato, sol minör

   Op. 62 no.6 Andante grazioso, La Majör (Bahar Şarkısı)   ( ... )
 • 22 Ocak 2015 - 19:30

  Piyano Resitali, Tomohiro Hatta

  • Piyano Resitali, Tomohiro Hatta

   22 Ocak 2015 - 19:30


   Klasik müzik


   Piyano Yarışması İstanbul - Orchestra’Sion’un Üçüncülük Ödülünü Alan Sanatçı

   Tomohiro Hatta, piyano   ( ... )
 • 23 Ocak 2015-6 Şubat 2015

  Sömestr Tatili

 • 9 Şubat 2015

  Dönemin Başlangıcı

 • 17 Şubat 2015 - 19:30

  Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş

  • Ali Poyrazoğlu - Asi Kuş

   17 Şubat 2015 - 19:30


   Türkçe tiyatro

   Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu - Asi Kuş

   Türk tiyatrosunun en önemli yıldızlarından Ali Poyrazoğlu müzikli bir gösteriyle sizleri şaşırtacak. Yaşama, sanata, aşk olgusuna bakışınızı değiştirecek bu oyunu mutlaka izleyin!

 İstanbul Tiyatro Festivali’nde büyük ilgi yaratan “Asi Kuş” kaçırılmaması gereken bir deneyim.   ( ... )
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul
+90 212 219 16 97 - +90 212 231 26 16 ndsl@nds.k12.tr