Paz
23
Kas
loading
Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)
 • Sınıf Blogu(Haz A/ Haz B)  Hazırlık A sınıfı ve bir grup Hazırlık B sınıfı öğrencilerinin öğretmenleri Patricia Sönmez ile birlikte hazırladıkları blogu okumak ve takip etmek ister misiniz?

  http://blogfleturquie.wordpress.com

  Blog, öğrencilerin sınıf içi çalışmaları ve Fransızca’yı nasıl keyif alarak öğrendikleri konusunda bizlere fikir veriyor.

  Ekibi tebrik ediyor ve yazılarını merakla bekliyoruz.


Veli-Öğretmen Görüşme Günleri
Okul İç Yönetmeliği 2014-2015
 • Okul İç Yönetmeliği 2014-2015  T.C.
  ÖZEL NOTRE DAME DE SION FRANSIZ LİSESİ
  İÇ YÖNETMELİK

  Notre Dame de Sion Fransız Lisesi iç yönetmeliği Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği doğrultusunda hazırlanmıştır. Kurumsal kimliğimizin bilgi ve paylaşımla sürdürülmesinde bir yol haritası olarak gördüğümüz bu iç yönetmeliğin, veli ve öğrencilerimiz tarafından birlikte değerlendirilmesi ve gerektiğinde başvurmak üzere yıl sonuna kadar saklanması önemle rica olunur.

  1 – Devam-Devamsızlık
  Öğrencinin okula devamı esastır.  ( ... )
2014 ÖSYM Yerleştirme Sonuçları
 • 2014 ÖSYM Yerleştirme Sonuçları  2014 OSYM Yerleştirme Sonuçları açıklanmıştır.
  Sonuçları görmek için tıklayınız.

  2014 Mezunlarımızı, öğrencilerimize lise dönemleri boyunca eşlik eden öğretmenlerimizi ve okulla iş birliği içinde çocuklarını en doğru şekilde destekleyen velilerimizi bu ortak başarı tablosu için kutlarız.

  Sevgili 2014 Mezunları,

  En kısa zamanda ÖSYM ile yerleştiğiniz bölüm, Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı ile kazandığınız bölüm ve yurt dışı üniversitelerinden aldığınız kabulleri tek listede toplayacağız.
  Son tercihinizi müdür yardımcınız Samira Benameur’e bildirmenizi rica eder, üniversite yaşamınızda başarılar dileriz.


2014 Galatasaray Üniversitesi
 • 2014 Galatasaray Üniversitesi İç Sınav Sonuçları  116 son sınıf öğrencimizden 100 öğrencimiz Galatasaray Üniversitesi İç Sınavına girmiş 56 öğrencimiz asil ve/veya yedek listede yer alarak bu sınavda başarılı olmuştur.

  Tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.
  Listenin tamamı ektedir.

  Bilgisayar Mühendisliği
  1 Asil -Aykun Budak
  1 Yedek

  Endüstri Mühendisliği
  4 Asil-Berke Erbaş, Doruk Yaşa, Ege Ayten Günday, Fuat Kaan Aras
  3 Yedek

  Matematik
  4 Asil- Ali Akçay, Can Gürünlü, Fehmi Giray Özgün, Mert Emre Dövme  ( ... )
2014-2015 Çalışma Takvimi
 • 2014-2015 Çalışma Takvimi  2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında uygulanacak onaylı çalışma takvimi dikkatinize sunulmuştur.  ( ... )
2014-2015 Yurt Dışı Üniversite
 • 2014-2015 Yurt Dışı Üniversite Kabulleri  Fransa

  Ad SoyadÜniversiteBölüm
  Alara ÇAKMAKCI Paris Ouest Nanterre Lettres Modernes
  Ali ASLAN Lille 1 Physique
  Aslı EMEK Panthéon Sorbonne Arts Plastiques
  Aslı YURTSEVER Strasbourg Psychologie
  ( ... )
FrancEducation Markası
 • FrancEducation Markası
  Fransız Hükümeti Türkiye’deki Fransız okulları federasyonunu oluşturan altı prestijli okulu, başarılarından dolayı ödüllendirmiş ve ABD’den Avustralya’ya, Finlandiya’dan Şili ve Çek Cumhuriyeti’ne kadar tüm dünyaya yayılmış en başarılı Fransız liselerine ayrılmış FrancEducation markalı okulların bulunduğu halkaya katmıştır.  ( ... )
Birinci NDS Liseliler Edebiyat (...)
 • Birinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni  15 Kasım Cumartesi günü öğleden sonra, Notre Dame de Sion mezunu gazeteci Yazgülü Aldoğan tarafından sunulan, NDS’liler Derneği’nin düzenlediği geleneksel panel, Tüyap Kitap Fuarı’nın Büyükada Konferans Salonu’nda gerçekleşti

  Panel öncesinde, Türkçeye Bahadırhan Bozkurt tarafından «Yağmuru Seven Çocuk» başlığıyla çevrilen «Métaphysique des tubes» adlı kitabı için Belçikalı yazar Amélie Nothomb’a verilen NDS Liseliler Edebiyat Ödülünün töreni vardı.

  Ödül kazanan yazarın törene neden katılamadığını açıklayan mektubu okunduktan sonra ödül, edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan tarafından kitabın Türkçe çevirisini yayınlayan Doğan Kitap Müdürü Deniz Yüce Başarır’a teslim edildi.  ( ... )
  IMG/jpg/img_3430_copie.jpg
NDS Lisesinde 22 Ekim’de Daniel (...)
 • NDS Lisesinde 22 Ekim’de Daniel Colagrossi’nin «Çizgilerle Yemekler» adlı sergisi açıldı  22 Ekim’de Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisi’nde Daniel Colagrossi’nin «Çizgilerle Yemekler» adlı sergisinin açılışına kalabalık bir topluluk katıldı.

  2013 yılından beri Türkiye’ye yerleşmiş olan, ancak 1993’ten bu yana sık sık İstanbul’da konaklayan Fransız sanatçı, fotoğrafçılık, çizerlik ve aşçılık yeteneklerini bir araya getirdi. Fotoğrafçı yönüyle birkaç bireysel ve ortak çalışmaya imza atmış olan Colagrossi ayrıca 2011’de ilk yemek tarifleri kitabı olan «Alafranga Türk Sofrası»nı da yayınlattı.

  Sanatçı ayrıca, Paris ve İstanbul’da kimi fotoğraf, kimi resim sergisi olmak üzere, yirmi kadar sergi düzenledi.  ( ... )
  IMG/jpg/img_0933_copie.jpg
NDS’de Gülsin Onay ve Borusan (...)
 • NDS’de Gülsin Onay ve Borusan Quartet’ten olağan dışı bir konser  23 Ekim 2014’te, İstanbul Notre Dame de Sion, Gösteri Salonu’nun sahnesinde, dünyaca ünlü Türk müzisyenler Gülsin Onay ve Borusan Quartet’i ağırladı.

  Konser, Borusan Quartet’in görkemli bir şekilde yorumladığı Beethoven’in op 18/5, 5 nolu Quartet adlı eseri ile başladı, ardından topluluk yerini Beethoven’in op. 53 do majör no.21 (Waldstein) Sonatı’nı son derece başarılı bir şekilde yorumlayan Gülsin Onay’a bıraktı.

  Aradan sonra, müzisyenler birlikte Robert Schumann’ın op. 44 Piyano Quintet’ini çalarak dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattılar.

  Konser sonrası çok sayıda dinleyici Gülsin Onay’dan imza almak üzere sanatçıyla buluştu.

  Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak bu harika konserden üç alıntı dinleyebilirsiniz:  ( ... )
  IMG/jpg/img_1386_copie.jpg
NDS Öğrenci Birliğinin yeni başkanı,
 • NDS Öğrenci Birliğinin yeni başkanı, Arda Genç  24 Ekim 2014’te NDS’de Öğrenci Birliğinin yeni başkanını ve her seviyenin birlik temsilcilerini belirlemek üzere seçim yapıldı.

  Oy verme işlemi için idarenin ve müdür yardımcılarının büroları kullanıldı. İki ders saati boyunca öğrenciler sandıklara giderek, tüm resmî seçimlerde olduğu gibi, seçtikleri isimlerin altına evet mührü basarak oylarını kullandılar ve seçim listesini imzaladılar.

  Oylama sonunda seçim bürosu Aslıhan Akatlı’nın yönetiminde bir araya gelerek sayıma başladı.

  Seçim sonuçları aynı gün Okul Müdürü Yann de Lansalut tarafından bayrak töreni sırasında ilan edildi. Son sınıf öğrencimiz Arda Genç’in en yüksek oy oranıyla NDS Öğrenci Birlinin yeni başkanı olduğu açıklandı.  ( ... )
  IMG/jpg/img_1575_copie.jpg
2014 - 2015 : Dergi Abonelikleri
 • 2014 - 2015 : Dergi Abonelikleri  preview

2013 - 2014 : A selection of (...)
 • 2013 - 2014 : A selection of books in english  preview

2013 - 2014: Türkçe kaynak kitaplarda
 • 2013 - 2014: Türkçe kaynak kitaplardan seçtiklerimiz  preview

2013 - 2014: Türkçe kurgusal (...)
 • 2013 - 2014: Türkçe kurgusal kitaplardan seçtiklerimiz  preview

10 Kasımda Atamız’ı Andık
 • 10 Kasımda Atamız’ı Andık  10 Kasım sabahı, 8.30’dan itibaren Atamız’a saygımızı sunmak üzere Gösteri Salonu’nda biraraya geldik. 9’u beş geçe İstanbul’u baştan başa saran, tüylerimizi ürperten siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunduktan hemen sonra İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan söyledik.

  Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, bu gün ile ilgili duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaştı. Hemen ardından ağırlıklı olarak 11.sınıf öğrencilerinin emek verdiği anma törenine geçildi. Bir yas havasından çok, Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyen, genç ve modern Türkiye’nin bireylerinin Ataları’na saygılarını ve minnettarlıklarını coşkuyla ve heyecanla sundukları bir ortamdı bu yılki tören.  ( ... )
  IMG/jpg/img_2902_copie.jpg
Rouen ’daki Uygulamalı Bilimler (...)
 • Rouen ’daki Uygulamalı Bilimler Ulusal Enstitüsü (I.N.S.A.) Tanıtımı  20 Ekim 2014’te, Rouen’da bulunan Uluslararası I.N.S.A. Enstitüsü Bölüm Başkanı Sayın Gérard-Vincent Martin, 12. sınıf öğrencilerine kurumunu tanıtan bir sunum yaptı. Toplantıda otuz kadar katılımcı öğrenci vardı.

  Gérard-Vincent Martin, Rouen kentinin sunduğu avantajları açıkladıktan sonra, Enstitünün öğrenci kabul kriterleri ve I.N.S.A. içindeki uzmanlık seçimiyle ilgili bilgiler verdi.  ( ... )
2013 Şubat Ayı : Yeni Türkçe (...)
 • 2013 Şubat Ayı : Yeni Türkçe Kitaplar  preview

2013 Ocak Ayı : Yeni Türkçe (...)
 • 2013 Ocak Ayı : Yeni Türkçe Kitaplar  preview

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını (...)
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladık  Açılışını okul Müdürümüz Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin yaptığı Cumhuriyetimizin 91. yıldönümü törenini, ağırlıklı olarak 10.sınıf öğrencilerimizin hazırladığı bir törenle kutladık.

  Tarih öğretmenimiz Hayrettin Kaya’nın konuşmasının ardından öğrenci konuşmasını Cansu Yenici gerçekleştirdi.

  Ahmet Ölçüm, Kuvay-ı Milliye Destanı’ndan okuduğu şiirlerle törene ayrı bir renk katarken Derin Şengiray’ın seslendirdiği Fransızca şiir, oldukça beğenildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bir başka özelliği de ilk kez, Hazırlık sınıfı öğrencilerinin törende görev almalarıydı. Zülfü Livaneli’nin "Ey Özgürlük" adlı şarkısını hem çaldılar hem de seslendirdiler.  ( ... )
  IMG/jpg/img_1830_copie.jpg
DSMUN 2014 İstanbul’daki Darüşşafaka
 • DSMUN 2014 İstanbul’daki Darüşşafaka lisesinde başladı  Öğrencilerimizden MUN/EYP kulübünde bulunan Ege Akpınar, Emre Cem Kaya, Deniz Tan, Selin Ataman, Deniz Erni, Zeynep Mercan, Yasemin Akar, İlayda Keçeli, Elif Kayalı, Selin Erdem, Aksel Sabah, Aslı Serra Arabacı, Derya Yavuz, Ceylin Bormalı ve Duhan Yendi, İstanbul’da Darüşşafaka Lisesi’nde 17-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferansına İran, Mısır ve Kuzey Kore delegeleri olarak katılarak, okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

  Orta Doğu’daki kritik durumdan savaş suçlarına, bulaşıcı hastalıkların yayılmasından Körfez Savaşı’na kadar geniş bir konu yelpazesinde araştırma yapmış, ülkelerinin fikirlerini savunmuşlardır.  ( ... )
  IMG/jpg/48c8284f273a27a7bf5119602c27a03.jpg
Çevre Kulübü Bolu-Seben Alpagut (...)
 • Çevre Kulübü Bolu-Seben Alpagut Köyü


  ÇEVRE KULÜBÜ BOLU-SEBEN ALPAGUT KÖYÜ
  SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM (PERMAKÜLTÜR) PROJESİ BAŞLIYOR....


  ÇEVRE KULÜBÜ BOLU-SEBEN ALPAGUT KÖYÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM (PERMAKÜLTÜR) PROJESİ BAŞLIYOR....  ( ... )
  IMG/jpg/20141021_110754.jpg
 • 23 Ekim 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:00

  Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

  • Çizgilerle Yemekler - Daniel Colagrossi

   23 Ekim 2014 - 11:00 -> 30 Aralık 2014 - 18:00


   Sergi, 23 Kasım’dan 30 Aralık 2014’ye kadar (pazar günleri hariç) her gün 11.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

   Çizgilerle Yemekler

   Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk sergisinde, fotoğrafçı, ressam, aşçı özellikleriyle tanınan çok yönlü Fransız sanatçı Daniel Colagrossi’yi onurlandıracak ve onu İstanbullu sanatseverlerle buluşturacaktır.   ( ... )
 • 24 Kasım 2014

  Öğretmenler Günü

 • 26 Kasım 2014 - 20:00

  Resital Cihat Aşkın, Keman - Can Okan, Piyano

  • Resital Cihat Aşkın, Keman - Can Okan, Piyano

   26 Kasım 2014 - 20:00


   Keman ve piyano resitali

   Davetiye için buraya tıklayın.

   35. Sanat Yılı Konseri

   Cihat Aşkın, keman — Can Okan, piyano

   PROGRAM:

   • Cihat Aşkın - .Eski Bir Nisan Şarkısı op.1
   • Schubert-Wilhelmj - Ave Maria
   • Ludwig van Beethoven - Keman ve Piyano için Sonat No.9, Kreutzer

   *** ARA ***   ( ... )
 • 2 Aralık 2014 - 19:30

  A. Kaspersma, soprano - Ö.Cebeci, piyanist

  • A. Kaspersma, soprano - Ö.Cebeci, piyanist

   2 Aralık 2014 - 19:30


   Biletler (20TL) , konser başlamadan bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi girişinde satışa sunulacaktır.

   Konserin tüm geliri, Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne bağlı çalışan, Tarlabaşı semti sakinlerine psikolojik, sosyal ve eğitsel destek sağlamayı amaç edinmiş olan Tarlabaşı Toplum Merkezi’ne bağışlanacaktır

   Anderske Kaspersma, soprano

   Önder Cebeci, piyanist   ( ... )
 • 6 Aralık 2014 - 19:30

  Orchestra’Sion

  • Orchestra’Sion

   6 Aralık 2014 - 19:30


   Şef: Orçun Orçunsel

   Solistler:

   Bülent Evcil (Flüt)

   Çağatay Akyol (Arp)

   Konzertmeister: Rüstem Mustafa

   PROGRAM:

   • Richard Strauss: Metamorfozlar

   A R A

   • Wolfgang Amadeus Mozart: Flüt ve Arp için İkili Konçerto, Do Majör K.299

   * Allegro

   * Andantino

   * Rondeau: Allegro

   • Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento K.138 Fa Majör

   * Allegro

   * Andante

   * Presto   ( ... )
 • 11 Aralık 2014 - 19:30

  Lionel Damei; Piaf, Barbara ve kendi şarkılarını söylüyor!

  • Lionel Damei; Piaf, Barbara ve kendi şarkılarını söylüyor!

   11 Aralık 2014 - 19:30


   Şanson

   Lionel Damei : Şarkıcı

   Claude Gomez : Piyano ve akordeon

   Pascale Giraud : Viyolonsel, piyano, akordeon

   Lionel Damei; Piaf, Barbara ve kendi şarkılarını söylüyor!

   Hem şarkıcı hem aktör olan sanatçı, bir buçuk saat boyunca büyük bir tutkuyla söylediği Edith Piaf’ın ve Barbara’nın şarkılarını bizlerle paylaşacak, ayrıca kendi şarkılarını da söyleyecek.   ( ... )
 • 12 Aralık 2014 - 08:30

  NDS’liler Derneği Yeni Yıl Kermesi

 • 12 Aralık 2014 - 19:30

  Zarabanda

  • Zarabanda

   12 Aralık 2014 - 19:30


   Erken Rönesans müziği ve Barok müzik

   Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle

   ZARABANDA:

   Alvaro Marias, flüt ve yönetmen
   Fernando Paz, flüt , Gamba
   Ürdün Fumadó, klavsen   ( ... )
 • 16 Aralık 2014 - 19:30

  Yanica Hristova, piyanist

  • Yanica Hristova, piyanist

   16 Aralık 2014 - 19:30


   Klasik müzik


   Piyano Yarışması İstanbul - Orchestra’Sion’un İkincilik Ödülünü Alan Sanatçı

   Yanica Hristova, piyanist   ( ... )
 • 22 Aralık 2014 - 08:00

  1.Dönem Ara Tatili

 • 30 Aralık 2014 - 11:30

  Öğretmen-Öğrenci Yıl Sonu Eğlencesi

 • 1. Ocak 2015-2 Ocak 2015

  Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

 • 18 Ocak 2015 - 13:00

  Mezunlar Günü

 • 20 Ocak 2015

  NDS Kuruluş Günü

 • 20 Ocak 2015 - 11:00

  Gönüllülük Günü

 • 23 Ocak 2015-6 Şubat 2015

  Sömestr Tatili

 • 9 Şubat 2015

  Dönemin Başlangıcı

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul
+90 212 219 16 97 - +90 212 231 26 16 ndsl@nds.k12.tr