piyano viyolonsel ikili

13 Nisan 19:30

Konsere katılım sadece rezervasyonla mümkündür. Rezervasyonlar online yapılmaktadır. Telefonla rezervasyon kabul edilmemektedir. Rezervasyonlar için gerekli link, konserden bir hafta önce çevrim içi yayınlanacaktır.

PROGRAM:
Program, daha sonra internet üzerinden ilan edilecektir.

Kandemir Basmacıoğlu, piyano

Ankara doğumlu Kandemir Basmacıoğlu, piyano hayatına 1995 yılında Kırgızistan’da başladı. 1998’de tam burslu olarak başladığı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesindeki eğitimini, on dokuz yaşındayken lisans, yirmi bir yaşındayken yüksek lisans programlarından Yüksek Onur dereceleri alarak tamamladı ve bu süreç boyunca Anna Garibian ve Gülnara Aziz ile çalıştı. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Ukrayna ve Bulgaristan’da; Michael Markov, Michael Roll, Boris Petrushansky, Konrad Elser, Oxana Yablonskaya ve alanında önde gelen birçok isimle ustalık sınıflarına katıldı. İş Sanat Genç Yetenekler seçmelerini kazanarak Parlayan Yıldızlar’la Bir Hafta Sonu etkinliği kapsamında 2004 yılında İş Sanat’da resital verdi. 2006’da Almanya’da gerçekleşen Cyprien Katsaris Piano Academy’ye katıldı. Buradaki F. Liszt Si minör Sonat performansı hakkındaki düşüncelerini Cyprien Katsaris şu kelimelerle belirtti: “Mükemmel performansını dinleme şansı bulduğum Kandemir Basmacıoğlu’nun dikkat çekici müzisyenliği ve özellikle klavye egemenliği etkileyici. Kendi fikirlerini bestecininkilerle birleştirebilme yeteneği, onu müthiş bir piyanist yapıyor. Geleceği hakkında en ufak bir şüphem yok.” Basında da yankı bulan Basmacıoğlu’nun bu performansı hakkında Almanya’nın Thüringische Landeszeitung gazetesinde şu sözlere yer verildi: “Tuşların üzerinde uçan parmakları, kuvvetli ve yumuşak melodiler arasında gidip gelirken, kendine güveniyle Kandemir Basmacıoğlu, çok parlak bir gelecek vadetti.” 2008 yılında yüksek eğitimini Almanya’da sürdürmek için Almanya’nın verdiği DAAD Sanatçı Bursu ile onurlandırıldı. 2009 yılında ise Borusan Müzik Bursunu kazandı ve 2011 yılında Gürer Aykal önderliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile solist olarak bir konserde yer aldı. 2014 yılında 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde bir resital verdi. Almanya’daki piyano eğitimini Prof. Vassily Lobanov ile Hochschule für Musik Köln’de tamamladı. 2015 yılında Sanatta Yeterlik çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında sonlandırdı. 2017 yılında doçentlik unvanını alan Kandemir Basmacıoğlu, 2010 yılından bu yana akademik çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nde sürdürmektedir.

Gözde Yaşar, viyolonsel

1985 yılında İzmir’de doğdu. 1995 yılında, Ankara Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Hazırlık Okulu’na tam burslu olarak kabul edildi ve viyolonsel çalışmalarını 12 yıl Gara Aliyev ile sürdürdü. 2003 yılında, Bilkent Gençlik Orkestrası ile solist olarak Max Bruch’un «Kol Nidrei» adlı eserini seslendirdi ve aynı yıl içinde «Trakya VI. Uluslararası Viyolonsel Yarışması»nda ikincilik ödülünü aldı. 2004 yılında Anadolu Gençlik Orkestrası’na, 2007 yılında ise «Lucas David ve Genç Yetenekler» oda müziği topluluğuna davet edilerek Almanya, Belçika ve Türkiye’de gerçekleştirilen konser turnelerinde yer aldı. Johannes Brahms’ın keman ve viyolonsel için yazılmış konçertosunu mezuniyet yılında Zülfiya Rıhsi, 2011 yılında davet edilerek Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Deniz Toygür ile seslendirmiştir.
Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden birincilikle mezun olduğu yıl (2007) hak kazandığı Fulbright bursu ile yüksek lisans programı için Amerika’ya giderek SUNY/Purchase College State Conservatory, New York’ta çalışmalarına Julia Lichten ile devam etti. Yapılan 2008 konçerto yarışmasını kazanarak Purchase Orchestra ile 2009’da Antonin. Dvorak’ın Op. 104 Si Minör Çello Konçertosu’nu seslendirdi. Yüksek lisansı bitirdiği yıl (2009), University of Maryland’de doktora bölümüne kabul edildi ve kısa zaman içerisinde gösterdiği başarı ile Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin Rokoko Çeşitllemeleri’ni Clarice Smith Performing Arts Center’da seslendirirken aynı eserle Julliard okulunda viyolonsel profesörü Bonnie Hampton ve Mischa Maisky ustalık sınıflarında performans sergilemeye hak kazandı. Bu zaman zarfında, Osmanlı Müziği projesi kapsamında New York/USA ve Ottowa/Canada’da Mahir Cetiz eşliğinde konser verdi; kayıt çalışmalarını tamamladı.
Gözde Yaşar, doktora programındaki çalışmalarını Prof. Evelyn Elsing ile devam ederken, erken müzik çalışmalarına Kenneth Slowik ile başladı. 2012 yılında davet edildiği Baroque Performance Institute -Ohio/Cleveland’da Viyola da Gamba ve Barok Çello konserlerini gerçekleştirmek üzere davet edildi. “Washington, DC Capitol Hill Concert Series" için Jeff Cohen (barok flüt) ve Joseph Gascho (çembalo) ile gerçekleştirdiği dinletiden sonra Washington Post konser yorumları köşesinde tanıtıldı. Seçmelerini birincilikle kazandığı Fairfax Symphony Orchestra viyolonsel grubuna dahil olmanın yanısıra; Apollo Chamber Orchestra, Baltimore Concert Artists topluluklarıyla düzenli konserler gerçekleştirdi.
Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, yurtiçi ve yurtdışında konserler verdiği “Geistesblitz Trio” ile katıldığı TRT, Bilkent Müzik Günleri ve Kapadokya Müzik Festivali’nde aynı zamanda eğitmen ve solist olarak yer aldı. 2018 yılında kurulan “NKEnsemble” adlı modern müzik topluluğuyla üniversiteler bünyesinde gerçekleştirdiği akademik konserleri ve 2019’da çıkan Lâhza albümünün konserler serisini devam ettirmektedir. Gözde Yaşar, 2013 yılından itibaren Türkiye’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliğini sürdürmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Orkestra’Sion ile konserler vermekte; solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.

Geçmiş ve güncel sezon konserlerimizi «Lycée Notre-Dame de Sion CULTURE» adlı Youtube kanalımız üzerinden dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.