Yazar Tanguy Viel ile Medyatekte Söyleşi

“Ceza Kanunu 353. Madde” adlı romanıyla 2022 Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve 2 Haziran’da Fransız Sarayı’nda düzenlenen ödül töreni kapsamında İstanbul’a gelen yazar Tanguy Viel, gönülllü öğrencilerle ve proje sorumlusu Mireille Sadège’in rehberliğindeki NDS Liseliler Edebiyat Ödülü jürisiyle okul medyateğimizde bir araya geldi.

NDS Edebiyat Ödülü yönetmeliği doğrultusunda 14 yıldan bu yana her sene okulumuzda ödülü kazanan yazar ve öğrencilerle bir söyleşi düzenleniyor. Böylece eseri okuyan öğrenciler kitap hakkındaki sorularının cevabını ilk ağızdan duyabiliyor ve yazım sürecinin hikayesini dinleyebiliyorlar.

Bu kapsamda yazar Tanguy Viel’i 3 Haziran’da okulumuz medyateğinin aydın ve kapsayıcı ortamında ağırladık. Yazar öncelikle eserin konusundan ve romanı nasıl kurguladığından bahsetti. Ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Öğrencimiz Buse O.’nun söyleşi ile ilgili izlenimleri:

"2022 NDS Edebiyat Ödülü’nün Fransız Sarayı’nda düzenlenen töreninin ertesi günü, okulumuzda yazarla bir araya gelerek eser hakkında soru sorma fırsatı bulduk. 2022 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü jürisinde olduğum için kitabı okumuş ve çok beğenmiştim. Bu sebeple yazara yöneltmek istediğim birkaç sorum vardı. Tanguy Viel tüm soruları büyük bir içtenlikle yanıtladı ve bizlerde çarpıcı eserini tekrar okuma isteği uyandırdı.

Romanın kurgusunda mükemmel bir kimya yaratabilmiş ve bizlerle eserini yüz yüze tartışabilen böylesi bir yazarla karşılaşmak büyük bir zevkti. Sonuç olarak, Ceza Kanunu 353. Madde benim hayatımda iz bırakan ve gün geçtikçe beni etkileyen romanlardan biri oldu.
Kaçırılmaması gereken bir roman ve yazar..."