Vincent de Lavenère’in NDS Öğrencileriyle Tasarladığı Müzikal Hokkabazlık Gösterisi

Eğitsel ve sanatsal bir proje kapsamında, NDS, hokkabaz Vincent de Lavenère ile oğlu Baptiste’i İstanbul’a davet etti.

Bir hafta boyunca, Hazırlık sınıfı öğrencileri müzikli bir hokkabazlık gösterisi tasarladılar. Yoğun provalar, 10-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti.

Vincent de Lavenère’in ilk geliş tarihi olan şubat ayından beri, dört Hazırlık sınıfından on iki gönüllü öğrenci, tiyatro derslerinde hokkabazlık çalışmalarına ve müzik derslerinde ise şarkıların provasına devam etti.

14 Haziran Cuma günü Notre-Dame de Sion Gösteri Salonu’nda takdim edilen « Jongle en swing » (Salıncakta Hokkabazlık) başlıklı son gösteri, izleyicileri büyüledi.
Bu temsil çerçevesinde stajyer olarak İstanbul’a gelen Baptiste de Lavenère, sade ve yaratıcı bir sahneye koyma şekli ile dikkate değer bir çalışma gerçekleştirdi ve gösteriye şiirsel ve büyüleyici bir ortam kattı.

Gençler kavrayışlarını geliştirdiler ve birkaç saat içinde bazı zor hokkabazlık figürleri öğrenerek şarkıların mizansenini akıllarında tuttular ve bazı numaraların geçiş sırasını kendileri tasarladılar.

Prova haftasında, gösteri süresince Raymond Devos’nun bir şiirini okumak üzere dokuzuncu ve onuncu sınıflardan birer öğrenci de gruba katıldı.

Bilgisini bizlerle paylaşan ve öğrencilerimizi büyük bir incelik ve açıklıkla yönlendiren Vincent de Lavenère’e içtenlikle teşekkür ediyoruz. Onun sayesinde öğrencilerimiz, muhtemelen tekrar deneyimlemek isteyecekleri yepyeni bir alanda kendilerini aşarak en iyisini yapmaya gayret ettiler.