V.O.L.E.Y - Gelecek Vizyonu Oluşturma Grup Çalışması

NDS Rehberlik ekibinin 2009 yılından bu yana her sene 9. sınıftan gönüllü öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdiği V.O.L.E.Y - Gelecek Vizyonu Oluşturma Grup Çalışması bu sene de 18-19 Ocak 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak 19 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması’nda ödül alan V.O.L.E.Y (Vizyon Oluşturma Entegratif Yöntemi) projesi: 2009-2010 eğitim yılı içinde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı ile üç lisenin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimlerince uygulanmaya başlanmıştır. Bir pilot uygulama olarak yürütülen bu proje ilerleyen yıllarda okulumuz rehberlik servisi tarafından uygulanmaya devam edilmiştir.

V.O.L.E.Y geleceğini tasarlamak için içindeki kaynakları harekete geçirmeyi hedefleyen 9. sınıflara yönelik bir grup çalışmasıdır. Dışavurumcu sanat terapisi yöntemlerinin kullanıldığı grup çalışmaları ile öğrencilerin gelecek vizyonlarını şekillendirmeleri, kişisel farkındalık kazanarak özgünlüklerini ve içsel potansiyellerini ortaya koymaları hedeflenir.

Ocak ayında gerçekleşen grup çalışmasına katılan öğrencilerin geri bildirimlerinden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

*Yaptığımız etkinlikler, kolajlar çok neşeliydi. Bu kadar güçlü bir vizyon edinebileceğimi düşünmemiştim. Çok eğlenceliydi. Çevrimiçi olmasına rağmen küçük grup çalışmaları da keyifli geçti ve yeni kişilerle tanışma fırsatı edindim. Hiç aklıma gelmeyecek olan bir beyin yolculuğu gibiydi. Artık kendi geleceğime karşı olan sis daha da dağılmış oldu. Teşekkürler VOLEY!

*İleride ne yapmak istediğimle ilgili hiçbir fikrim olmaması beni korkutuyordu. Bu yüzden VOLEY’e katılmaya karar vermiştim. Online olarak yapmak durumunda kalsak bile çok keyifliydi. İleride ne yapmak istediğime hala tam olarak karar verememiş olsam da kafamdaki düşünceler biraz daha netleşti. Kendi içime döndüğüm bir süreçti. Sürekli başka düşüncelerle meşgul olduğumuzdan iki günü kendime ve düşüncelerime ayırmak iyi geldi. Ayrıca VOLEY sayesinde farklı kişilerle de tanışabildim.

*Sınıfım dışındaki insanlarla sohbet edip fikirlerimi paylaşma imkanım oldu. Geleceğimle ilgili planlarım hala kafamda tam oturmamış olsa da VOLEY’de yaptığımız etkinlikler ileriki hayallerime yönelik motivasyonumu pekiştirdi. Ayrıca biraz olsun derslerden uzaklaşıp başka aktivitelere yönelmiş olmak, iki günlüğünde de olsa rahatlamamı sağladı.

*Gelecek ile ilgili planlarımızı istediğimiz yönde yönlendirebileceğimizi ve hiçbir zaman tek bir düşünceye kitlenmememiz gerektiğini öğrendim. Bu etkinlik bana çok şey kattı. Programı yöneten öğretmenlerime çok teşekkür ederim.

*Aklımda küçük gruplarda kurduğum arkadaşlıklar kaldı, çok tanımadığım insanlarla duygusal şeyler paylaşmak karşılıklı olarak, 2 dakika içerisinde arkadaş olmakta yarayabilir sanırım. Bu deneyim için teşekkür ederim, belki seneyeki hazırlıklar da oryantasyon haftasında birbirlerine hayallerini belli bir ölçüde söyleme gibi etkinlikler yapabilirler, bizde çok güzel etki bıraktı.