Türkiye’deki Üçüncü Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü’ne Katılım için NDS’de İlk Toplantı

4 Ekim 2018 tarihinde 10. sınıflardan yirmi beş gönüllü öğrenci, üçüncüsü düzenlenecek Türkiye’deki Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü’nün takvimini düzenlemek üzere medyatek sorumluları Zeynep Tanrısever ve Maud Fernique ile ilk toplantı için buluştular. Bu edebiyat ödülü, Türkiye’nin Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Enstitüsü tarafından düzenleniyor.

Bu süreçte, her öğrencinin gençlere yönelik dört Fransızca kitabı okuması gerekiyor. Bu kitaplar arasında iki roman ve ilk kez bir çizgi roman ve bir tiyatro piyesi bulunuyor. Ocak ayında aday iki kitabın oylaması yapılacak. Ardından öğrenciler iki yapıttan her biri için karşılaştırmalı bir eleştiri yazacaklar ve kendi seviyelerinden sorumlu tüm Fransızca öğretmenleri önünde « deneme » niteliğindeki bir tartışmaya katılacaklar.

19 Mayıs 2019 tarihinde bir öğrenci, Ulusal Jüri tarafından kurumunu temsil etmek üzere iç oylamayla seçilecek. Ardından ertesi gün, İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda düzenlenecek bir törenle yarışma sonucu duyurulacaktır.