Türkiye’deki Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü

19 Mart 2019 tarihinde, üçüncüsü düzenlenen Edebiyat Ödülü’ne katılan Türkiye’deki on Frankofon kurumdan yüze yakın öğrenci, sabah saatlerinde İstanbul’daki Fransız Enstitüsünde buluştular.

Açılış konuşması ve kazanan kitabı belirlemek üzere yapılan öğrenci oylaması sonrasında, farklı organizatörlerin düzenledikleri yedi atölye çalışması, genç liselilerin finale kalan iki eser üzerinde fikir alışverişinde bulunarak birbirleriyle kaynaşmalarına olanak verdi.

Sainte-Pulchérie Fransız Lisesinde öğleden sonra düzenlenen ulusal münazara öncesinde, iki kitabı tanıtan ve bir atölye çalışması sırasında hazırlanan iki küçük mizansen gerçekleşti. Ardından beş konuşmacı, Suzanne Lebeau’nun «Le bruit des os qui craquent» (Çatırdayan Kemiklerin Gürültüsü) adlı kitabını savunurken, diğer beşi Julie Dachez’in «La différence invisible» (Görünmez Fark) başlıklı kitabını müdafaa ettiler. Hepsi Pierre Loti Fransız Lisesi öğrencisi olan moderatörler, önce resmî bir üslupla sonra da doğaçlama seyreden bir münazara sırasında birbiriyle yarışan kitapların farklı boyutları hakkında konuşmacılara sorular yönelttiler. Ardından dinleyiciler, en iyi konuşmacıyı oyladı.

Öğrenciler, geceyi Polonezköy’de geçirdiler. Salı sabahı ise Suzanne Lebeau ve «Görünmez Fark» ’ın çizeri Matmazel Caroline ile buluştular. Ardından bir atölye çalışması sırasında hazırlanan define avına katıldılar.

Bu ikinci gün, Fransız Sarayı’nda düzenlenen ve ödül sonuçlarının duyurulduğu resmî bir törenle son buldu. En iyi konuşmacılar Sainte-Pulchérie ve İzmir’deki Saint-Joseph Fransız Liseleri kız temsilcileri arasından seçilirken, yakında Türkçeye çevrilecek «Le bruit des os qui craquent» adlı kitap ise ödüle layık görüldü.