Sion Öğrenci Birliği 2001

İsmimiz CES; yani Comité d’Elèves de Sion. Türkçe söylenişiyle Sion Öğrenci Birliği.

Amacımız, okul idaresiyle öğrenciler arasındaki köprüyü güçlendirerek her iki taraftan gelen eleştiri ve önerileri değerlendirip gelişme ve yenilikleri takip etmek; etkin bir eğitim-öğretim düzeyi oluşturmak; öğrencilerin okuldaki toplumsal yaşamda söz sahibi olmalarını ve böylece tüm okulun bir birlik kazanmasını sağlamaktır.

Bu amaç için ayda bir toplanarak sınıflarının (dilekler, şikayetler, okul içinde ve dışındaki başarılar vb.) genel durumunu yönetim kuruluna bildiren ve her sınıftan seçilen 2 temsilciden oluşan CES Genel Kurulu ve her çarşamba sosyal etkinlik saatinde çalışan bir CES Yönetim Kurulu bulunmaktadır.

Kuruluşumuzun üzerinden yalnızca üç yıl geçmiş olmasına rağmen çeşitli çalışmalarımızla okul öğrencileri ve idaresine kendimizi kabul ettirmeyi başardık. Üç yılda gerçekleştirdiğimiz çalışmalara beraber göz atalım:

2001-2002 Öğretim Yılı CES I.Dönem:

Kuruluş yılımızda, ilk başkanımız 10 Sosyal sınıfından Billur Göncü oldu. Bu ilk yılımızda rehber öğretmenimizi müdür yardımcılarımızdan Suzan Sevgi olarak olarak belirledik. Gençlik ve Spor Bayramını içine alan 19 Mayıs haftasında Sion Gençlik Festivali’ni düzenledik.6.Festivalimizi farklı bir tarihte, yeni şekliyle düzenlemiş olduk. Bu hafta süresince konferanslar,konserler,sergiler tiyatro ve folklor gösterileri gibi çeşitli aktiviteler düzenledik.Ödüllerini yıl sonunda verdiğimiz, sınıflar arası spor karşılaşmaları organize ettik.

Kantinimizde bulunan ve teneffüslerde öğencilerin müzik yayını yapabildiği DJ.kabini de yine bu yılda, öğrencilerin yoğun istekleri sonunda kuruldu.

2002-2003 Öğretim Yılı CES II.Dönem:

İkinci yıl başkanımız 10TMA sınıfından Geo Nedyalkof oldu. Seneye bir konser ve parti ile başladık.Bu yılda, rehber öğretmenimiz Bilhan Erdemli’nin yardımıyla tüzüğümüzü oluşturduk ve müdürlerimizin de katıldığı bir toplantıda kabul ettik. 7.Geleneksel Sion Festivalimizde veli ve öğrencilere yönelik konferanslar,konserler, sergiler, gösteriler düzenledik. Sion’un Renkleri adı altında bir tören hazırlayarak öğrencilerimizin oy vererek seçtiği ünlülere ödüllerini verdik. Nisan ayında Şişli ilçesi genelinde bir öykü yarışması düzenledik. Yıl sonunda ilk kez demokratik bir seçimle başkanımızı belirledik.Yasemin Taşlıca oyların çoğunluğunu kazanarak bir sonraki dönemin başkanı olmaya hak kazandı

Ayrıca okulumuzun Öğrenci Birliği’nin İstanbul Liseler Arası Öğrenci Birliği (İLAÖB) ’nin kurucu üyelerinden biri olarak bu birliğin toplantılarına katılmaya başladı.

2003-2004 Öğretim Yılı CES III.Dönem:

Yıla yine bir ilk ile başladık. Oylarımızla CES Yönetim Kurulu’nu seçtik. Başkanımız 10TMB sınıfından Yasemin Taşlıca, rehber öğretmenimiz Suzan Sevgi oldu.

Sene başında okulumuza yeni gelen öğrencilere yardımcı olmak ve okula alışabilmelerini kolaylaştırmak için her sınıfa CES Yönetim Kurulu’ndan birer sınıf ağabey ve ablası seçtik. Öğretmenler gününde bir karikatür yarışması; 31 Aralık’ta yılbaşı partisi düzenledik.

Daha neler mi yapacağız?... Bu yılki planlarımız arasında Fransız okulları arasında düzenlenecek bir Kısa Film Yarışması, Ankara ve Çanakkale’ye okul gezileri, Sion’un Renkleri ve başarılı bir 8.Sion Festivali düzenlemek bulunuyor...

Tüm öğrencilerimizin ve idarenin de desteğiyle daha birçok yapıcı çalışmada kendimizi kanıtlayacağımıza inanıyoruz....