Sekiz NDS Öğrencisinin Katıldığı IGEM Yarışması - Venom XL

30 Ekim - 4 Kasım 2019 tarihlerinde dünyanın en büyük sentetik biyoloji yarışması olan International Genetically Engineered Machine (IGEM)’e katılan öğrencilerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. Öğrencilerimizin çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi edinmek için proje sayfasına buradan erişebilirsiniz.

MIT Üniversitesine bağlı olan IGEM her yıl kasım ayında Amerika’nın Boston şehrinde Hynes Convention Center’da düzenleniyor. Dünyanın her yerinden 350’yi aşkın takıma ev sahipliği yapan yarışmaya Acıbadem İstanbul takımı olarak katıldık. Takımımız okulumuzdan sekiz, Özel Koç Lisesi ve Eseyan Ermeni Lisesinden arkadaşlarımızla beraber toplamda on bir kişiden oluşuyor. Şubat ayından beri üzerinde çok sıkı çalıştığımız projemizin ismi “Venom XL”. En çok Amerika kıtası üzerinde olmakla beraber dünyanın birçok yerinde ısırması sonucu birçok ölüme sebep olan Western Diamondback yılanının zehrine karşı bir panzehir ürettik. Bu panzehiri üretirken LTNF proteinini kullandık. Amacımız herkesin bu panzehire çok kolay bir şekilde ulaşabilmesi ve kolay uygulanabilir olmasıydı. Bu sebeple panzehirimizi ilk yardım çantalarında rahatça kullanılabilecek kitlerin içerisine yerleştirdik. Şu an patentini alma aşamasında olduğumuz ürünümüzün en kısa zamanda ilk yardım çantalarında yerini almasını ve insanlığa hizmet etmesini umuyoruz. Aynı zamanda bu süreç içerisinde projemizi,sentetik biyolojiyi ve IGEM’i halka kazandırmak amacıyla birçok çalışmalar yaptık.
Birçok farklı mekanda farklı sınıflardan kişilerle röportajlar düzenledik, birden fazla ilkokul ve ortaokulda sunumlar gerçekleştirdik, projemizi geliştirmek amacıyla uzman ve profesörlerle görüşmeler ayarladık, firmalarla işbirlikleri sağladık ve projemizi gerçekleştirebilmek için sponsorlar bulduk. Bu geçtiğimiz dokuz ay boyunca hepimiz projemiz için çok çalıştık ve çok şey öğrendik. Bu yaşadığımız serüven bize unutulmayacak deneyimler yaşattı ve nasıl takım olunması gerektiğini öğretti. Yarışma sonucunda çok beğenilen ve jüriler tarafından çok iyi değerlendirmeler alan projemizin gerçekleşmesinde çok büyük etkisi olan baş mentorumuz Prof.Dr.İkbal Agah İnce’ye ve tüm mentörlerimize, bize her zaman kapılarını açan Acıbadem Üniversitesine ve sponsorlarımıza çok teşekkür ederiz. Gelecek yıllarda da yarışmaya katılmayı dört gözle bekliyoruz.
Zeynep D.T. 10. sınıf

Yaklaşık bir sene süren bir çalışmanın ardından başlarda çok uzak gibi görünen sunum zamanı gelmişti bile, Boston’daydık! Uzun süredir hayalimizde canlandırdığımız IGEM ortamıyla bu şekilde karşılaşmış olduk. Bu deneyim hepimiz üzerinde pozitif etkiler yarattı ve bununla beraber birçok gerçeğin farkına varmamıza olanak sağladı. Diğer projeleri yakından inceleyerek Dünya’nın dört bir yanından gelip IGEM’de toplanan özgün fikirler ve araştırmalar karşısında daha fazlasını öğrenme, kendimizi geliştirme ve daha çok çalışma isteğini yoğun bir şekilde hissetmiş olduk. İlgimizi çeken projeler hakkında bizzat sahiplerinden bilgi aldık, yeni insanlarla tanıştık, fikir alışverişi yaptık. IGEM, gerek ufkumuzu genişletmesiyle gerek kazandırdığı güzel anılarla gerçekten de hepimiz için yeri doldurulamaz bir deneyim oldu. Gülse D K 10. sınıf