SERGİ | Gülün Serüveni | 14.11.2022 - 10.02.2023

Notre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liselerinin Sürdürülebilir Yaşam ve Çevre Kulüpleri 2017’den bu yana düzenlenen «Tarım Ürününün Yolculuğu» projesi kapsamında Isparta’da gül hasadına katıldılar. Proje kapsamında gerçekleştirilen tüm çalışmalar fotoğraf sanatçıları Alberto Modiano ve Tahir Ün tarafından fotoğraflandı.

13 Aralık’ta açılışı gerçekleştirilen «Gülün Serüveni» sergisi Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi sanat galerisi La Galerie’de 10 Şubat’a kadar görülebilir.

“Gül, dünyanın çiçeği, 70 milyon yıl önce varmış. Yabani gül fosillerinden anlıyoruz bunu. Daha insan yokken varmış gül ve insan geldiğinde koklamış, baştacı etmiş gülü. Başka çiçeklerden farkı, yenilir ve içilir olmasıdır. Simgesel anlamı var sanatta ve edebiyatta…”
Gül İrepoğluNotre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liseleri Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulüpleri zeytin ve pamuk ile başlayan geleneksel «Tarım Ürününün Yolculuğu» projesine gül hasadını katarak yoluna devam ediyor.

Proje, öğrencilerimizin geleneksel ve doğal yöntemlerle üretilen ve ekonomik değeri yüksek olan tarım ürünlerini tanımalarını ve onlara sahip çıkmalarını amaçlıyor.

Isparta, gül denince akla ilk gelen yer. Türkiye florasında 24 gül türü olmasına rağmen gül yağı elde etmek amacıyla kullanılan tür; Isparta Gülü olarak da bilinen Rosa Damascena Mill’dir. Boyu 1 buçuk ile 3 metreyi bulan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanıklı bir bitkidir. Rosa Damascena Mill, çok kalıcı kokusu olması dolayısıyla kozmetik alanında yoğun bir talep görmektedir. Bunun yanında tatlılara da güzel bir aroma ve lezzet kattığından gıda üretiminde kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz 7 - 9 Mayıs 2022 tarihinde, öğrencilerimiz coğrafya öğretmenleri eşliğinde gül hasadına katılmak üzere Isparta’ya gitti. Sabahın ilk ışıkları Eğirdir Gölü üzerinde süzülürken, Ardıçlı köyündeki organik gül tarlasına ulaşan proje ekibi henüz güller çiğ damlalarıyla kaplıyken köy halkı ile geleneksel yöntemlerle gül topladı.

Çuval ve sepete koydukları gülleri, koku ilmi uzmanı Bihter Türkan Ergül eşliğinde bakır kazanda damıttılar. Geleneksel yöntemlerle yapılan damıtmada odun ateşi, bakır ibrik ve zemzem suyu kullanılıyor. Güller avuçlardan bakır kazana dökülürken hep birlikte söylenen sözler ise gülün kokusu kadar huzur verici :

“Yıldızlar kadar parlak, gökyüzü kadar sonsuz olsun geleceğim. Al eskiyi ver yeniyi.”

Aynı gün modern yöntemle gül suyu, gül yağı elde edilen fabrikaları gezen öğrencilerimizin tüm çalışmaları fotoğraf sanatçıları Alberto Modiano ve Tahir Ün tarafından fotoğraflandı.

Ülkemizin eşsiz coğrafyasında yer alan tarım ürünlerimizin tarladan başlayan yolculuğuna eşlik eden ve önemini kavrayan öğrencilerimizin bu değerleri korumak ve sahip çıkmak adına emin adımlarla ilerlemeye devam edeceği ümidindeyiz...

Sergide satışa sunulan fotoğraflardan elde edilecek gelirin tamamı, Isparta’nın Ardıçlı Köyü’nde çalışan mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitimini destekleyen Child Friendly Space (Çocuk Dostu Alan) girişimine aktarılacaktır.

Sergi, 14 Aralık’tan 10 Şubat’a kadar pazar günleri ve resmi tatiller hariç hafta içi 10:00-18:00 ve cumartesi günleri 10:00-15:00 saatleri arasında görülebilecektir. (Okulda konser/gösteri düzenlenen akşamlar 19:30’a kadar gezilebilir.)

  • Proje Sorumluları:
    Seval Erol, Notre-Dame de Sion Lisesi Coğrafya ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü Öğretmeni
    İnci Kimyonşen, Saint-Michel Fransız Lisesi Coğrafya ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü Öğretmeni