Prof. Dr. Ilber Ortaylı, yazar ve tarihçi

Özel Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle cumhuriyet kavramını, cumhuriyetin dünü ve bugününü konuşmak üzere tarihçi-yazar Prof.Dr. İlber Ortaylı’yı okulumuzda ağırladık.
Okul müdürü Monsieur Alexandre Abellan ve Türk müdür başyardımcısı Suzan Sevgi’nin eşliğinde 10 ve 11.sınıf öğrencilerinin yüz yüze ve çevirimiçi katılımlarıyla zenginleşen konuşmasında Prof.Dr.İlber Ortaylı, öğrencilere cumhuriyet kavramının oluşumuna dair bilgiler verdikten sonra Türkiye Cumhuriyetinin nasıl ve ne şartlarda ilan edildiğini anlatan bir konuşma yaptı.
Konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularına da cevap vererek genç neslin kendisini yetiştirme hususunda dikkatli ve azimli olması gerektiğini, Fransız dilinin Avrupa kültürüne sahip bir genç nesil yaratmaktaki önemini vurguladı. Son olarak örencilerin ricalarını kırmayarak kitaplarını da imzalayan Prof.Dr.İlber Ortaylı, okul idaresi, öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte selfie çektirerek okulumuzdaki ziyaretini sonlandırdı.

Kendisine cumhuriyetimizin 98.yılını kutladığımız bu günde bizleri yalnız bırakmadığı, Atatürkçü bir cumhuriyet fikrinin nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştığı için bir defa daha teşekkür ediyor, önümüzdeki senelerde kendisini yine aramızda görmeyi umuyoruz.