« Pix » Bilişim Sertifikası

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı itibariyle Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bilişimde yeterlilik seviyesini gösteren ve Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından destekli bir program olan « Pix » Sertifikası’nı öğrencilerine sağlayan ilk yerli kurum oldu.

« Pix » Sertifika Programı’nın ilk oturumu 11. sınıflardan 13 gönüllü öğrencinin katılımıyla 2 Haziran’da düzenlendi.

Siber güvenlik, kurumsal ortak çalışma, yazılım otomasyonu, verilerin yönetimi, programlama, bilişim platformlarının bilinçli kullanımı gibi konuları kapsayan ve toplam 16 ana başlık etrafında şekillenen « Pix » sertifikası, programa katılan öğrencilerin kendilerini test ederken öğrenmelerine olanak tanıyor.

Sertifika programının temel amacı ise, Avrupa Komisyonu’nun DigComp (Dijital Yetkinlik) projesine uygunluğu esas alınan bu 16 bilişim becerisini kullanıcılarında geliştirmek ve edinilen deneyimin kalıcılığını pekiştirmek için sertifika sağlamaktır.

Bilgisayar ve bilişim teknolojilerine hakim olmak; kişisel, profesyonel ve hatta bürokratik hayatın gereklilikleri arasında. Sosyal medya kullanımında sınırları zorlamak, yazılım dehası olmak, kod yazmak veya bilgisayar-akıllı telefon teknolojilerini kıyasıya takip etmek... Bilinçli kullanım bunların ihtiyaca yönelik şekilde harmanlanmasıyla ortaya çıkıyor.

Daha fazla bilgi için Pix’in resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.