français | Türkçe

giriş

" Pierre Loti fotoğrafçı " Sergisinin Açılışı

26 Eylül 2013 Perşembe günü, Notre Dame de Sion Lisesi Galerisi, 14 Aralık 2013’e kadar açık kalacak olan " Pierre Loti fotoğrafçı " sergisinin açılışında çok sayıda davetliyi ağırladı.

2010 ilkbaharında, lisemiz bir akademik konferans ile birlikte, Pierre Loti’nin çizimlerine ayrılan ilk büyük sergiye ev sahipliği yaptı. İstanbul âşığı, zamanının en önemli Türk dostlarından biri olan bu şaşırtıcı gezgin, 1903 -1905 yılları arasında kentin çok sayıda fotoğrafını da çekti. Böylece, Loti aktardıkları aracılığıyla, gazete makalelerinde ve çizimlerinde gördüğümüz o aynı bakışı kullanarak kenti de ölümsüzleştirmiş oldu.

Sergi sorumlusu ve lisenin kütüphanecisi olan Anne Baradel, Loti’nin torunları, Rochefort Müzesi ve Alain Quella - Villeger ile Bruno Vercier gibi seçkin Pierre Loti uzmanları sayesinde, Türkiye’de ilk kez sunulan 70 fotoğrafa ulaşabildi.

Tanınmış sanat eleştirmeni ve yazar Doğan Hızlan, açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edildi.

Doğan Hızlan, Loti’nin İstanbul’a bakışı üzerine yaptığı sunumun ardından, ziyaretçilere yüzyıllık bu görüntüleri, yirmi birinci yüzyıl İstanbul’unun görüntüleriyle karşılaştırmalarını tavsiye etti.

Etkinliği onurlandıran Fransa İstanbul Başkonsolosu Sn. Muriel Domenach, sergiyi Müdür Sn. Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Sn. Suzan Sevgi rehberliğinde gezdi.

Çok sayıda ziyaretçi, hem önerilen eserlere göz atmak hem de birkaç dakikayı oryantalist bir fotoğrafçı gibi geçirmek için Pierre Loti’nin Rochefort’daki evinde kurduğu salon örnek alınarak oluşturulan oryantal salonda, yerini aldı.

Sergi, Pazar günleri hariç, her gün saat 11.00-18.00 arası, gösteri ve konser günlerinde ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail