Pierre Loti Lisesi Öğrencilerinin NDS’deki Sınır Aşan Nehirler Sergisi’ni Ziyaretleri

12 Ekim tarihinde, İstanbul’daki Pierre Loti Lisesi 2 B sınıfı öğrencileri, İspanyolca öğretmenleri eşliğinde, şu anda NDS’de ziyarete açık olan Sınır Aşan Nehirler Sergisi’ni gezdiler.

Bu ziyaret, su konusunda yapılan okul çalışmaları – kullanım, şehirdeki yönetimi, sorunlar, temizlik – kapsamında düzenlendi. Lise öğrencileri, İspanyolca dersleri sırasında, özellikle İspanya’daki Valensiya Ovası’nda sulamaya ilişkin çatışmaları çözüme kavuşturmakla yükümlü Valensiya Su Mahkemesi’nin baktığı davaları inceleme fırsatı bulmuşlardı. Bu çalışmalar sırasında, öğrenciler, Patangonya’da tartışma konusu olan ve Şili ile Arjantin arasında paylaşılan Rio Santacruz üzerindeki iki baraj projesine – Şili karşı çıkarken, Arjantin Çin’in desteğini alarak ona onay veriyor – odaklandılar.

NDS’ye gerçekleştirilen bu ziyaret vesilesiyle öğretmenleri fotoğraf sanatçısı Franck Vogel, sergilenen nehirler ve her biriyle bağlantılı sorunsallar hakkında 10 sorudan oluşan bir form hazırladı. Öğrenciler, bu sorulara İspanyolca cevap verdiler.