«Parlak Gölge» (Ombre Claire), Claire Heggen’den Solo

20 Ekim 2014 20:30

Kukla - Fransızca

17. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında...

Biletleri, etkinliğin başlamasından bir saat önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden satın alabilirsiniz.(Yetişkin: 20 TL / Öğrenci: 15 TL)

Théâtre du Mouvement Kumpanyası sunar

Claire Heggen’den Solo: «Parlak Gölge» (Ombre Claire)

“Parlak Gölge” adlı oyun, Juliette Drouet ve heykeltıraş James Pradier’in kızı Claire Pradier’in gerçek hikâyesinin bir ilhamıdır.

Oyuncu Claire Heggen, Victor Hugo’nun benzer duygularla örülü “Düşünceler” adlı kitabındaki şiirlerinden ilham alarak Schubert’in “Ölüm ve Kız” isimli müzik yapıtıyla diyalog kuruyor. Kuklayı araç olarak kullanıp cansız olanı canlandırılıyor.

Claire Heggen, çok erken yok olan birinin hayaletinin beyazlığını çağırarak bir meleğin belirsiz şeklini görüntülüyor ve onu görünmez hâle getiriyor.

VIDEO: http://youtu.be/NZySweLpl3I

Claire Heggen:

Yazar, kuklacı, oyuncu, yönetmen ve profesör olan Claire Heggen, Yves Marc ile birlikte, 1975 yılında kurulmuş olan ’’Théâtre du Mouvement’’ (Hareket Tiyatrosu) kumpanyasının sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Kendisi, Etienne Decroux’dan bedenle mim sanatı ve çeşitli beden teknik ve estetikleri konusunda eğitim almıştır. (yüksek performanslı spor, klasik ve çağdaş dans, ötoni, kinesiyoloji, beden farkındalığı)

Claire Heggen hareketten anladığı geniş bir kavram olup, hem Decroux’nun mirasını, hem de bedenin önem kazandığı fiziksel tiyatroyu birleştirmektedir. Heggen, oyuncu vücudunun tek ifade yeri olan ve tek başına çeşitli anlamları taşıyan hareketi, sanatsal yaratıcılığın tam merkezine yerleştirmektedir.

Sanatçı, çeşitli kurslar ve uluslararası okullarda ders verirken, bir yandan da mim sanatının, fiziksel tiyatronun, dansın ve nesneler tiyatrosunun sınırlarını yoklayan hareketin, tiyatroya uygunluğu konusunda sürekli yenilenen bir estetiğini geliştirmektedir.