"Pandemi sürecinde zihnen, ruhen, kalben ve bedenen sağlıklı kalma yöntemleri semineri

Klinik Psikolog Lora Benbiçaço 18 Aralık Cuma 9. sınıflarımıza; 8 Ocak Cuma günü ise Hazırlık sınıfları ve 10. sınıf öğrencilerimize «Pandemi sürecinde zihnen, ruhen, kalben ve bedenen sağlıklı kalma yöntemleri» üzerine bir seminer vermek üzere bizlerle olacaktır.

Bu seminerde pandemi döneminin getirdiği kaygıları yönetme stratejileri, zaman planlama becerimizi güçlendirme teknikleri, ekranın dışında – en sağlıklı yollarla - kendimize alan açma yöntemleri, alışkanlıklarımız üzerine farkındalık kazanma ve alışkanlıklarımızı değişen ihtiyaçlara göre dönüştürme stratejileri üzerinden paylaşımda bulunulacaktır. Hem bu dönemde hem de hayatın ihtiyaç duyulabilecek her anında kullanılabilmek üzere düşüncelerimizle çalışarak düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde kontrolümüzü arttırdığımız bazı teknikler, mindfulness (bilinçli farkındalık) egzersizleri, bedensel rahatlama uygulamaları ve nefes teknikleri paylaşılacaktır.

Konuşmacının Özgeçmişi:
Lora Benbiçaço İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde psikoloji üzerine tam burslu olarak aldığı lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle tamamlamıştır. Lisans eğitiminin üçüncü senesinde değişim öğrencisi olarak Amerika’daki Vassar College’a giderek psikoloji eğitimine bir yıl orada devam etmiştir. Mezuniyetinin ardından yeniden Amerika’ya giderek uzmanlığını Columbia Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji alanında almıştır.

Amerika’da olduğu dönemde Wimpfeimer Nursery School’da (Wimpfeimer Anaokulu) çocuklarla çalışmış; Mount Sinai Hastanesi’ne bağlı olan The Child and Family Institute’de (Çocuk ve Aile Enstitüsü) ergenlik dönemindeki danışanlara, New York State Psychiatric Insitute (New York Eyaleti Psikiyatri Enstitüsü) Yeme Bozuklukları Birimi’nde ve New York Presbyterian Hastanesi Yeme Bozuklukları Yatan Hasta Birimi’nde de ergen ve yetişkin hastalara bireysel ve grup psikoterapileri uygulamıştır.

2015 yılında İstanbul’a geri dönmüş olan Lora Benbiçaço, uzmanlık alanı olan 11 yaş ve üstü ergenler ve yetişkinlerle çalışmakla beraber çocuklar ve aileleriyle de çalışmalarını sürdürmektedir. Yeme bozuklukları, kaygı bozuklukları, sınırda kişilik bozukluğu ve depresyon konularında uzman olan Lora Benbiçaço duygusal, davranışsal, akademik ve sosyal alanlarda zorluk yaşayan danışanlarla çalışmaktadır. Lora Benbiçaço, hem Anadolu yakasında Günce Psikolojik Danışmanlık Merkezi bünyesinde hem Avrupa yakasında ASY Danışmanlık Merkezi bünyesinde hem de online olarak yürüttüğü bireysel seanslarının ve grup terapilerinin yanı sıra şirketlerde ve okullarda seminerler, grup çalışmaları ve workshoplar da düzenlemektedir.