Pamuk: Tarladan Abaya Sergisi

Saint Michel ve NDS Fransız Liseleri Sürdürülebilir Yaşam Kulübü olarak ekonomik değeri yüksek ancak ekim alanları giderek azalmaya başlayan tarım ürünlerini öğrencilerimize tanıtmak, önemini kavratmak amacıyla çıktık bu yolculuğa...ilk zeytini anlattık öğrencilere... şimdi de pamuğu…

Eylül ayında Çukurova’da pamuk hasadına katıldık. Pamuğun tarladan başlayan yolculuğuna şahit olduk. Her aşama belgesel fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano’ nun objektifinde hayat buldu.

Zengin topraklara sahip ülkemizde tarımın bitme noktasına gelmesi ve çiftçinin toprağını terk etmesi gerçekten üzücü… Nüfusun hızla artması, üreticilerin yeterince desteklenmemesi ve yüksek maliyetler sadece pamuğu değil tüm tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor.

Biz sergimizle aynı zamanda bu sorunlara dikkat çekmek istedik. Bu çalışmanın gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Toprak Tarım çiftliği ve Kıvanç tekstil fabrikasına ayrıca teşekkür ediyoruz.

27 Şubat saat 19.00 Saint Michel Fransız Lisesi Jeanne d’Arc salonunda açılışı yapılan ’’Tarladan Abaya Pamuk’’ sergisi 12 Mart tarihine kadar gezilebilir...

Konuyla ilgili kısa videoyu izlemek için tıklayınız.