Pamuğun Yolculuğu: NDS Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü Adana’da

NDS Fransız Lisesi ve Saint-Michel Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü öğrencileri öğretmenleri eşliğinde 21 ve 23 Eylül tarihler arası ”Pamuğun yolculuğu” projesi için Adana ilimize gittiler.

Öğrenciler Çukurova’da doğal yetişme alanı içinde pamuğu gördüler ve yetişme koşulları hakkında ziraat mühendisi Kazım Bölükgiray’dan bilgi aldılar. Mevsimlik işçilerin önemli bir geçim kaynağı olan pamuk hasadına katılan öğrenciler hasat ettikleri pamukları çuvallara doldurarak çırçır fabrikasına götürdüler, pamuğun liflerinden ayrılması, elyafa dönüşmesi, tekstil fabrikasında iplik ve kumaş haline getirilmesi, desen ve boyanın yapılmasını ayrı ayrı yerinde gördüler. Öğrencilerin tüm çalışmaları fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano tarafından görüntülendi.

Tarım sektörü ve buna dayalı sanayi sektörünün gelişebilmesi bir ülkenin kendi kendine yetebilmesi, ekonomik ve sosyal kalkınması için çok önemlidir. Öğrencilerimiz bu çalışma ile tarım ürünlerinin yaşamımızdaki önemini, doğayı korumanın ülkenin gıda ihtiyacının karşılanması ve tarımın sürdürülebilirliği açısından zorunluluk olduğunun farkına varmış oldular.

Bu çalışmamızda desteklerini esirgemeyen Toprak Tarım ve Kıvanç Tekstil ekibine çok teşekkür ederiz.