OrientaLiszt

2 Mayıs 2019 19:30

İSTANBUL LISZTOMANIAS FESTİVALİ

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, ileri görüşlü sanatçı ve romantik müziğin büyük fenomeni Franz Liszt’i anmak için bir dizi müzikal ve kültürel etkinliğe imza atıyor.

Bu girişim, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali ile iş birliğinden doğdu. «Liszt’in Doğusu», Ekim 2018’de on yedincisi düzenlenen festivalin ana temasını oluşturuyordu.

OrientaLiszt – Müzik Gösterisi
«Liszt’in Doğusu»na Bir Seyahat

Nathanaël Gouin, Piyano
Ihab Radwan, Ut ve Şan
Astrig Siranossian, Viyolonsel ve Şan
Nidhal Jaoua, Kanun

Tasarım: Nicolas Dufetel
Sanat Yönetmeni: Jean-Yves Clément

Program:
 Franz Liszt: « Rumen » Rapsodisi (piyano, ut, viyolonsel ve kanun)
 Komitas: Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni Halk Melodisi (viyolonsel ve şan)
 Franz Liszt: Sultan Abdülmecit Han Hazretleri için J. Donizetti’nin Marşı’na Büyük Parafraz (piyano)
 Sayed Darwish (1892-1923): Albi – Mısır Şarkısı (ut ve şan)
 Franz Liszt: Teselli n° 3 - Piyano (ut et viyolonsel)
 Franz Liszt: Macar Rapsodisi n° 3 (piyano, viyolonsel, ut ve kanun)
 Ihab Radwan (1969- ): Şefkat (piyano, viyolonsel, ut ve kanun)
 Béla Bartók: Rumen Dansları (piyano, viyolonsel, ut ve kanun)
 Franz Liszt: Kutsal Dans ve Verdi’nin Aida Operası’na Kapanış Düeti (piyano)
 Franz Liszt: Beethoven’in Motifleri üzerine Alaturka Kapriçyo (Türk Marşı ve Dönen Dervişler Korosu) (piyano, viyolonsel, ut ve kanun)

Arasız program

24 Ekim 2018’de Châteauroux’daki Lisztomanias Festivali’nde Tasarlanmış Gösteri.

Ihab Radwan, Ut, Şan ve Vurmalı Sazlar

İhab Radwan, beş yaşından beri Kahire Konservatuvarında klasik müzik eğitimi aldı. Mısır’da parlak bir müzik kariyerinden sonra, Fransa’ya yerleşti. Solist ve besteci olarak, Michel Godard, Ricardo Ribeiro, Natasa Mirkovic, Jarrod Cagwin, Guillemette Laurens, Toine Thys, Monica Passos, Helsinki Barok Orkestrası, Paris Oda Orkestrası ve dünyaya ilham veren başka pek çok sanatçı ile çalıştı. Bütün dünyada üç milyon kopya satan CD Mısırlı Mozart Projesinde sanat yönetmeni ve utçu olarak Hugues de Courson ile iş birliği yaptı. Ayrıca Ihab Radwan Londra Film Festivali’nde En İyi Film / En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile Dubai Uluslararası Film Festivali’nde En Orijinal Grup Ödülü’nü kazanan “Love’s Improvisations” (Aşk Doğaçlamaları) filminin orijinal müziğini besteledi. Ihab Radwan, Mısır’a gelişi sırasında Herbie Hancock ve Mısırlı caz bateristi Yehia Khalil ile Doğu cazı gibi müzikal melezlik projelerinde çalıştı. Birçok yıl boyunca, ünlü Mısırlı besteci Fathy Salama ile iş birliği yaptı ve şarkıcı Youssou N’Dour için onunla birlikte Mısır projesinde yer aldı. Bu disk, dünya müziğinde en iyi albüm kategorisinde Grammy Ödülü’na layık görüldü. Ihab Radwan, ut, Doğu müziği, Arap müziği doğaçlaması ve 1/4 ton ile 1/9 ton içeren yumuşatılmamış gamlar üzerine ustalık dersleri düzenlemekte ve vermektedir.

Nathanaël Gouin, Piyano

Nathanaël Gouin, neslinin en çok gelecek vaat eden genç piyanistleri arasında yer almaktdır. Aranan solist ve oda müziği sanatçısı olarak, Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sahneye çıkmaktdır. Paris Filamonisi Pierre Boulez Büyük Salonu, Cité de la Musique, Brüksel Güzel Sanatlar Sarayı veya Lyon Rameau Salonu gibi prestijli mekânlarda ve Roque d’Anthéron ile Folles Journées gibi festivallerde konserler vermeye davet edilmiştir. Liège Filarmonisi, Les Siècles Topluluğu, New Japan Filarmonisi, ONDIF, Brüksel Filarmonisi, Varşova Senfonisi veya Fransız Radyo Korosu gibi pek çok toplulukla iş birliği yapmaktadır. Tercihini Augustin Dumay, Gary Hoffman, Jean Claude Pennetier, Michel Dalberto, José Van Dam veya Raphael Severe’den yana kullanmak üzere, oda müziği mesleki yaşamında büyük bir yer kaplar. Nathanaël Gouin, piyano ve keman eğitimine üç yaşında başlar. Formasyonunu Toulouse ve Paris Konservatuvarları, New York’taki Juillard School, Freiburg ve Münih’teki Hochschule für Musik, Villecroze Müzik Akademisi gibi kurumlarda tamamlar. Belçika’daki Chapelle Musicale Reine Elizabeth’te, onu Partitura Projesi çerçevesinde halka tanıtan Maria Joao Pires’in yanında konuk sanatçı olarak konaklar. Partitura konsepti, sahne paylaşımı etrafında farklı nesillerden müzisyenleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Gouin, aynı zamanda Louis Lortie, Avedis Kouyoumdian, Jean Claude Pennetier veya Dimitri Bashkirov gibi büyük müzisyenlerin tavsiyelerini alır. Ayrıca Guillaume Chilemme ile birlikte Piyano Keman İkilisi’ni kurar. Avusturya, Pörtschach’taki « Johannes Brahms » Yarışması (birincilik ödülü); İsveç’teki Düo Yarışması (birincilik ödülü) veya Lyon Oda Müziği Yarışması gibi yarışmalarda pek çok galibiyeti bulunmaktadır. Ayrıca Nathanaël Gouin, Banque Populaire Şirketi Vakfı ile Meyer Vakfından da ödül kazanmıştır. Quatuor Brahma bünyesinde, Singer Polignac Vakfında konuk sanatçı olarak konaklamaktadır.

Astrig Siranossian, Viyolonsel

Uluslararası K. Penderecki Yarışması Birincilik Ödülü ve pek çok Özel Ödülü’ne layık görülen Astrig Siranossian, büyük orkestralarla solist olarak sahne almaktadır. Daniel Barenboim tarafından düzenli olarak davet edilen Siranossian’ın oda müziği partnerleri arasında, Simon Rattle, Antonio Pappano, Yo-Yo Ma, Sol Gabetta, Bertrand Chamayou veya Daniel Ottensamer gibi önemli isimler yer almaktadır. En büyük sahneler genç müzisyene çoktan ev sahipliği yapmıştır: Paris Filarmonisi, Viyana’daki Musikverein, KKL Luzerne, Basel Gazinosu, Dijon Operası, Flagey Bruxelles, Buenos Aires’teki Colon Tiyatrosu ve Washington’daki Kennedy Merkezi. 2016 yılında, Siranossian, müzikle sanata ve aynı zamanda gastronomiye ayna tutan Romans şehri festivali Musicades Romanesques’in sanat yönetmenliğini üstlenir. Daniel Barenboim’ın en prestijli partnerlerini bir araya getiren Boulez Topluluğu’nun bir üyesi olarak, Astrig « West-Estern Divan Orchestra » Orkestrası’nın solo viyolonselistidir. TF1, France 2 gibi televizyon; Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise müzikle ilgili radyo kanallarına çıkmaktadır. Astrig Siranossian, müziğe üç yaşında başlar. Beş yıl sonra, Lyon Ulusal Konservatuvarına kabul edilerek, öğrenimine bu şehirdeki Ulusal Yüksek Müzik Konservatuvarında (CNSM de Lyon) devam eder ve on sekiz yaşında jürinin yüksek takdirleriyle yükseköğretim diplomasına hak kazanır. Konser ve solist masterini en yüksek derecelerle tamamlayarak, formasyonunu İsviçre’de, Basel Yüksek Konservatuvarında Ivan Monighetti’nin sınıfında noktalar. Astrig, Binningen’deki Boubo Music Vakfı tarafından kendisine cömertçe ödünç verilen 1676 tarihli Ruggieri marka bir viyolonselle çalmaktadır.

Nidhal Jaoua, Kanun

Nidhal Jaoua, müzik eğitimine yedi yaşında başlar. On bir yaşında Tunus Ulusal Konservatuvarına kaydolur. 2005 yılında, ilk Arap müziği diplomasını; ardından da enstrümantal diplomasını alır. Türk müziğinden ve Türkiye’deki yeni kanun tekniklerinden etkilenir. Tunus’taki Yüksek Müzik Enstitüsüne yazılarak, Nidhal caz dünyasını keşfeder. Ardından enstrümantal kariyerine melez müzik ve « dünya müziği » tarzındaki karma çalışmalarla başlar. Farklı tarzlardaki birçok müzik projesinde çalar ve Rachid Gholam, Ghalia Ben Ali, Wael Jassar, Françoise Atlan, Moussa Youssouf, Ishtar Alabina, Zied Gharsa gibi pek çok şarkıcıya eşlik eder. Özellikle de Tunus’taki Baron Erlanger Akdeniz Kültür Merkezi ve Fawzi Chekili ile birlikte Couleurs jazz’da cazla ilgili birkaç ustalık sınıfına katılır. 2009 yılında, Müslüm Karaduman gibi Türk kanununun büyük isimleri ile dünya kanununun en ünlü ustalarından ikisi Halil Karaduman ve Göksel Baktagir ile birlikte stajları izler. Aralık 2009’da, kaynaştırıcı gruplar ve dünya müziği toplulukları ile birlikte dünya turnelerine başlar ve müzik alanında birçok üslubu bir araya getiren (oryantal, Mağrip, Türk, caz, funk, Latin, reggae, rock, metal, Komor taarabı, sufi müziği, Sefarat müziği, flamenko) bir açılımı savunur. Beş yıl boyunca Tunus’un birinci kanalı üzerinde naklen yayımlanan televizyon programlarına katılır. 2010 yılında, araştırma masterini aldığı Paris-Sorbonne Üniversşitesi’nde müzik öğrenimine devam eder. Şu anda Paris’te müzik alanında eğitimci olarak çalışan Jaoua, Jazz Oil Grubu’nun (Tunuslu ve enstrümantal groove caz grubu) kurucu üyelerinden biridir.. Aynı zamanda, Nawather, Haydar Hamdi, Bab El West ve N3rdistan gibi pek çok kaynaştırıcı grup ve dünya müziği topluluklarında yorumcu solist ve besteci olarak varlığını sürdürmektedir.

Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali hakkında

2002’den beri, François-Roger Cazala’nın başkan olarak yönettiği ve Jean-Yves Clément’ın sanat yönetmeni olduğu Châteauroux Lisztomanias Festivali, Franz Liszt’in kendi projesini yaşatmaktadır: George Sand ile ortaklaşa Châteauroux’da bir festival yaratmak. Usta piyanist ve dünya çapında tanınmış yorumcu, çok yönlü deha besteci, devrimci orkestra şefi, efsanevi eğitimci, yazar ve düşünür Franz Liszt, büyüklüğü ve ileri görüşlülüğü ile romantik müziğin çağını aşan en büyük fenomenidir. Fransa ve Avrupa’nın eşsiz etkinliği Lisztomanias Festivali, izleyicileri her yıl ekim sonunda üstün nitelikte bir programla buluşturuyor.