français | Türkçe

giriş

Orchestra’Sion & Borusan Quartet

16 Nisan 2013, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Klasik müzik

Şef: Orçun Orçunsel

Solistler: Borusan Quartet:

       Esen Kıvrak - 1. Keman 

     Olgu Kızılay - 2. Keman

       Efdal Altun - Viyola

       Çağ Erçağ - Viyolonsel

Konzertmeister: Rüstem Mustafa

PROGRAM:

                    * Marcia: Maestoso

                    * Menuetto - Trio

                    * Rondeau: Allegretto

*** Ara ***

                 * Allegro con spirito 

                 * Adagio cantabile e con moto 

                * Allegretto moderato 

                * Allegro con brio e vivace

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion ’un ortaya çıkmasında genç bir Türk piyanist ve orkestra şefi ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Önceki konserlerinin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS orkestrası, ’’Orchestra’Sion’’ adını resmen 2010 yılında aldı.

Orkestra; 20 genç Türk profesyonel müzisyen ile kariyerlerinin başlangıcında bulunan yetenekli solistler ve zaman zaman bu isimlere eşlik eden ünlü solistlerden oluşuyor.

Orchestra’Sion’un repertuvarı, klasik orkestra repertuvarı olmakla birlikte, Arjantin tangoları ve Orçun Orçunsel’in düzenleme ve besteleriyle de ayrıca zenginleşmiştir.

Borusan Quartet :

2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde Borusan Kültür Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Borusan Quartet, Esen Kıvrak ( 1. Keman), Olgu Kızılay (2. Keman), Efdal Altun ( viyola) ve Çağ Ercağ’dan (viyolonsel) oluşuyor. Düzenli çalışmalarına Alban Berg Quartet üyelerinden Gerhard Schulz ve Valentin Erben ile devam eden topluluk, Maxim Vengerov, Joshua Epstein, Julliard Quartet gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına da katıldı.
İsviçre’deki Maggini Vakfının beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu, 1776 yapımı Lorenzo Storioni Keman, 1662 yapımı Nicolo Amati Keman, 1742 yapımı Testore Viyola ve 1740 yapımı Petrus Guarneri Viyolonsel gibi özel enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operasında halen gerçekleştirmekte oldukları düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, Fransa, İtalya, Yunanistan, Almanya, Avusturya, Cezayir, Katar, Saint Vincent, Barbados ve ABD olmak üzere yurt içi ve yurt dışında yaptıkları çok sayıda turne ve konserlerle dikkat çeken Borusan Quartet, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante Dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde "Yılın Oda Müziği Topluluğu" ödülünün sahibi oldu. Yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslarası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Nafplion Festivali (Yunanistan), Antalya Piyano Festivali, Merano Festivali (İtalya), D- Marin Festivali ( Bodrum), Schleswig-Holstein Festivali (Almanya) ve Mozart Festivali’nde (Almanya) konserler veren Borusan Quartet ayrıca, Almanya’ nın en prestijli konser salonlarından Schloss Elmau’daki Quartet Plus Oda Müziği Konserleri Dizisi’nin kapanış konserini gerçekleştirdi. Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Antalya Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde solist olarak konserler verdi.

Türkiyede ilk kez canlı olarak yayınlanan bir internet konseri veren topluluk, 2011-2012 konser sezonu içinde Borusan Kültür Sanat Merkezi tarafından Turgay Erdener, Turgut Pöğün ve Oğuzhan Balcı’ya kendileri için sipariş edilen eserlerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Yine aynı sezon içinde, bir Avrupa Birliği projesi olan "Dünyada Nemrut, Nemrut’ta Dünya" etkinliğinin açılış ve kapanış konserini gerçekleştirdi.

Oda müziği partnerleri arasında Fazıl Say, İdil Biret, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Reto Bieri, Toros Can ve Muhiddin Dürrüoğlu gibi çok değerli müzisyenler bulunan Borusan Quartet, Türk bestecilerinin önemli bir yer tuttuğu, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahiptir.

Borusan Quartet’in konserlerinde giydikleri kıyafetler Hatice Gökçe tarafından tasarlanmıştır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail