Orchestra’Sion

8 Aralık 2016 19:30

Şef : Orçun Orçunsel
Konzertmeister : Nilay Sancar

İsminden de anlaşıldığı üzere, repertuvarında orkestrasyonlara yer vermesi ile özgün tınısını zenginleştirmiş bir senfonik topluluk olan Orchestra’Sion, 2016 yılının son konserinde, eşsiz bir program ile seyirci karşısına çıkıyor. Orkestra, Avusturyalı besteci Franz Schreker’in Aralık 1916 tarihinde bestelediği Oda senfonisinin, yazılışının yüzüncü yıl dönümünde Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. Programın geri kalanında ise Orchestra’Sion, daimi şefi Orçun Orçunsel’in karma oda orkestrası için düzenlediği; orkestra, piyano ve oda müziği repertuvarından derlemeler sunacak. Topluluk; Mahler ve Ravel’in seçilmiş eserlerinin, renkli çalgılama tekniğiyle işlenmiş yeni hâlini dinleyiciyle ilk kez buluşturuyor. 

Konserin You Tube üzerinden canlı yayınına bu adresten ulaşabilirsiniz.

PROGRAM :

 • Gustav Mahler: Piyanolu Dörtlü, la minör
 • Maurice Ravel: Sonatine
  Orta hız
  Menüet hızı
  Canlı

***ARA ***

 • Gustav Mahler: Kindertotenlieder No 4
  «Oft denk’ ich, sie sind nur ausgegangen»
 • Franz Schreker: Oda Senfonisi (Kammersymphonie)
  Langsam, schwebend -
  Adagio -
  Scherzo: Allegro vivace -
  Ziemlich bewegt -
  Langsam, schwebend

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion’un ortaya çıkmasında genç bir orkestra şefi ve piyanist ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS Oda Orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Konserlerin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS Oda Orkestrası, «Orchestra’Sion» adını 2010 yılında resmen aldı. Başta Konzertmeister Nilay Sancar olmak üzere, seçkin ve profesyonel genç müzisyenlerden oluşan orkestra; oda müziğinden senfonik orkestraya genişleyen kadrosuyla,Türkiye’nin en ilginç repertuvarına sahip orkestrası olarak kültür sanat yaşamındaki yerini almıştır.

Alışılmış orkestra eserlerinin yanı sıra, Orçun Orçunsel’in düzenlemeleriyle başka orkestralarda bulunmayan bir renge sahip olan Orchestra’Sion, bugüne dek Andrei Gavrilov, Dimiri Ashkenazy, Ayşegül Sarıca, Ali Poyrazoğlu, Borusan Quartet, Toros Can, Bülent Evcil, Özcan Ulucan, Cihat Aşkın gibi Türkiye’nin ve dünyanın en önde gelen sanatçılarını, İstanbul’daki müzikseverlerle buluşturmuş bir topluluk olarak konser yaşamını sürdürmektedir.

Orçun Orçunsel - Orkestra Şefi

İstanbul’da doğdu, 4 yaşında İ.Ü.Konservatuvarında piyano çalışmalarına başladı ve 2004’te MSGSÜDK Piyano Bölümünden Zeynep Yamantürk ile çalışarak mezun oldu. Ali Darmar ve Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra, Stephen Kovacevich’in çalıştaylarına katıldı. 2007’de Salzburg Yaz Akademisinde K.H.Kammerling ile çalıştı.

Kompozisyon çalışmalarına 8 yaşında başlamış, bu yönde kendini geliştirmiştir.

Orkestra şefliği çalışmalarına Gürer Aykal ile başlayan Orçunsel, 2007 yılından itibaren DESO, CRR Senfoni Orkestrası, Antalya ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Oda Orkestrası ve Budapeşte Radyo Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir.

2008’den bu yana, İstanbul’da kurmuş olduğu Orchestra’Sion ile düzenli konserler veren Orçun Orçunsel, bu orkestranın daimi şefliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Orchestra’Sion ile Mahler 4. Senfoni’nin oda orkestrası versiyonu gibi eserlerin Türkiye’deki ilk seslendirilişini yapan Orçunsel, bir yandan bu orkestra ile dünya çapındaki büyük virtuözleri ağırlamaya devam etmekte, konuk şef olarak davet aldığı orkestraları yönetmekte, kompozisyon çalışmaları, düzenlemeler ve film müzikleri yapmakta, aynı zamanda da konser piyanisti olarak kariyerini sürdürmektedir.