français | Türkçe

giriş

Orchestra’Sion

29 Eylül 2011, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Davetiye için buraya tıklayın.

Klasik müzik

Notre Dame de Sion 2011-2012 Müzik Mevsiminin Açılış Konseri

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion ’un ortaya çıkmasında genç bir Türk piyanist ve orkestra şefi ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Önceki konserlerinin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS orkestrası, ’’Orchestra’Sion’’ adını resmen 2010 yılında aldı.

Orkestra ; 39 genç Türk profesyonel müzisyen, kariyerlerinin başlangıcında bulunan yetenekli solistler ve zaman zaman bunlara eklenen ünlü solistlerden oluşuyor.

Orchestra’Sion’un repertuvarı klasik orkestra repertuvarı olmakla birlikte, Arjantin Tangoları ve Orçun Orçunsel’in aranjman ve besteleriyle de ayrıca zenginleşmiştir.

***

Şef: Orçun Orçunsel

Solist: Ayşegül Sarıca (piyanist, Devlet Sanatçısı)

PROGRAM:

*Allegro

*Andante

*Presto

ARA

* Poco Sostenuto - Vivace

* Allegretto

* Presto - Assai meno presto

* Allegro con brio

AYŞEGÜL SARICA

1935 yılında İstanbul’da doğan Ayşegül Sarıca, piyano öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında Ferdi Statzer ile başladı. Okulu bitirdikten sonra 1951’de Paris’e giden Sarıca, Paris Ulusal Konservatuvarı’nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı.

Paris Konservatuvarını 1953’te birincilik ödülüyle bitirdi. Daha sonra Marguerite Long ile çalışan sanatçı, 1959’da M. Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’nda "Paris Kenti Ödülü’nü aldı.

Ayşegül Sarıca’nın konser verdiği ülkeler arasında İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan,Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya vardır.

Piyanist, 1968’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yaptı.

Ayşegül Sarıca, 1971’de Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırıldı. 1974’de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine "Chevalier de I’Ordre des Arts et des Lettres" madalyası verildi.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail