Ömür İklim Demir 2017 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü kazandı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’ne Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan «Muhtelif Evhamlar Kitabı» adlı öykü kitabıyla Ömür İklim Demir layık görüldü. Yazar, 18 Ekim’de NDS öğrencileriyle buluştu.

İdil Zorlu (11G), Begüm Tunçel (12B), Elif Türkoğlu (10A) ve Naz Arslan (12B) ödül törenini yönettiler.

Adı geçen öğrenciler, ödüle layık görülen kitaptaki on hikâyenin jüri üyelerinin zihinlerinde ne denli iz bıraktığına ve onlarla ne denli özdeşleştiklerine dair izlenimlerini paylaştılar. Jüri üyeleri bu yapıttan o denli etkilenmişlerdi ki farklı hikâyelerde geçen kişilerin endişelerinde kendilerini bulmuşlardı.

Tören sırasında, konuşmacılar, kısaca Ömür İklim Demir’i tanıttı: Adana’da doğan ve Tarsus’ta büyüyen yazar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yedi yıl ceza avukatı, üç yıl da reklam yazarı olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarında çeşitli fanzinlerde ve teknoloji dergilerinde yazarlık yaptı. İlk öyküsü 2010′da Varlık’ta, ilk kitabı Muhtelif Evhamlar Kitabı 2015’te YKY’de yayımlandı. Bu kitabıyla, 2016 yılında hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, hem de Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca 2015’te, İtalya’daki GİO Ödülleri sırasında, En İyi Öykü Ödülü’nü aldı.

Ardından tören sunucuları, Alkım Azmioğlu (12B) tarafından takdim edilecek olan NDS Liseliler 2017 Edebiyat Ödülü’nü almak üzere yazarı sahneye davet ettiler.

Liseliler Jürisi’ni oluşturan otuz üç üyeye sertifikaları dağıtıldıktan sonra, Ömür İklim Demir öğrencilerin çeşitli sorularını cevaplandırdı. Öğrenciler yazara esin kaynağından yarattığı kişilerle kendisi arasındaki bağlantıya, yapıtlarının tasarlanışından projelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede soru yönelttiler. Ardından yazar, öğrenciler için kitaplarını imzaladı.