Ömer F. Oyal « Zaman Lekeleri » adlı romanıyla 2019 Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü

Geleneksel bir edebiyat buluşmasına dönüşen Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Töreni, bu yıl 7 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda düzenlendi. Ömer F. Oyal « Zaman Lekeleri » adlı romanıyla ödüle layık görülürken, Mevsim Yenice « Tekme Tokatlı Şehir Rehberi » adlı hikâye derlemesiyle mansiyon aldı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Charles Fries’nin yüksek himayelerinde düzenlenen bu prestijli gece, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Fransa’nın Türkiye’deki Kooperasyon ve Kültürel Etkinlik Müsteşarı Eric Soulier, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolosu Nathalie Marti, Tomris Alpay’ın başkanlık ettiği jüri üyeleri, NDS Okul Aile Birliği temsilcileri, kültür ve edebiyat dünyasının önemli simaları, lisenin öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Tomris Alpay, ödül kazanan iki kitaba atıfta bulundu ve görevlerine bağlılıkları ve ayırdıkları zaman için jüri üyelerine teşekkür etti.

Bertrand Buchwalter, Notre-Dame de Sion’un sadece Türk-Fransız ilişkilerinde değil; aynı zamanda İstanbul’un kültür yaşamında aldığı son derece özel yeri hatırlatarak, 163 yıldan beri, Notre-Dame de Sion’un iki kültür arasında bir buluşma ve diyalog kavşağı ile iki ülke ve toplum arasında muhteşem bir yakınlaşma aracı olduğu ve olmaya devam ettiğine değindi. Ayrıca Başkonsolos, jüriye seçimlerindeki yerindelik ve hassasiyetleri için teşekkür etti.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu ve Jüri Başkanının Ömer F. Oyal’e ödülünü takdimlerinden sonra, yazar bir teşekkür konuşması için söz aldı.

Ardından Eric Soulier’nin elinden mansiyon ödülünü alan Mevsim Yenice, kısa bir konuşmayla mutluluğunu dile getirdi.

Jüri üyeleri ile Yarışma Sekreteri Mireille Sadège’e plaketlerinin takdiminden sonra, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Yann de Lansalut, ödül alan iki yazarı kutlayarak törenin kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Ayrıca lise müdürü yazın çalışmaları ve Edebiyat Ödülü’nün onuncu yılı vesilesiyle törenin tüm katılımcılarına sunulmak üzere « NDSCE YAZILAR » başlığıyla çıkan bir öykü derlemesi yazmayı kabul ettikleri için jüri üyelerinin her birine teşekkür etti.

Tören, grup fotoğraflarının çekimi ve yazarların okurları için kitaplarını imzalamalarıyla son buldu.