Aramızdan Ayrılışının 79. Yıl Dönümünde Atamız’ı Andık

10 Kasım sabahı, 8.30’dan itibaren, aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde, Ulu Önder Atatürk’ü anmak üzere Gösteri Salonu’nda bir araya geldik.

Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, NDS’li yönetici, eğitimci ve öğrencilerden oluşan dinleyicilere hitaben gerçekleştirdiği konuşmasında Ulu Önder Atatürk’e olan derin bağlılığımızı yineledi; Atatürk’ ün " Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar.” sözüne vurgu yaptı.

9’u 5 geçe İstanbul’u baştan başa saran siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bulunduktan hemen sonra İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan söyledik.

İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, 11B’den Naz ve 11G’den Tan, 11.sınıf öğrencileri Tören Komitesi tarafından hazırlanan programın sunuculuğunu üstlendiler.

İzi, Efe, İpek, Berkin, Berkin, Selim ve Efe, Curtis La France tarafından Atatürk’e gönderilen mektubun hikâyesinin aktarıldığı ufak bir sahne canlandırdılar. Ardından 10. sınıf öğrencileri Ada ve Dilay, keman ve piyano çaldılar.

Emre ile birlikte piyano eşliğinde İpek’in seslendirdiği « Manastırın Ortasında » şarkısından sonra, 11E’den Sinan Can, Atatürk’ün iki önceliği, barış ve ülkenin modernleşmesine vurgu yaparak, Ulu Önder’in anısına olan saygısını dile getirdi.

Atatürk’ün kendileri için ve Türkiye’deki gençler açısından önemi üzerine Barbaros , Ceyda Su, Derin ve Alara tarafından gerçekleştirilen bir röportajla, NDS’li öğretmen ve lisenin diğer mensuplarına, sokaktaki insanlara ve çocuklara söz verildi.

11C’den Ceyda Su, Atatürk’ün ölümünden sonra yayımlanan ilk gazete yazısının metnini Fransızca olarak okudu. Yine 11 C’den Yasemin, aynı yazının Türkçe orijinalini seslendirdi.

12G’den Berke ve 11F’den Berkin, « Sigaramın Dumanı » parçasını gitarla yorumladılar. Ardından 11G’den İdil, 11B’den Ayça eşliğinde, « Atatürk’ün Son Mektubu » başlıklı şiiri okudular.

11G’den Ata ve 11A’dan Mina, Atatürk’ün vefatının ardından yabancı devlet adamlarının dile getirdikleri sözlerden bir seçki okudular. Ardından 11F’den Damla’nın gitarı eşliğinde, Berke ve Berkin « Dido » şarkısını seslendirdiler.

11G’den Deniz ve Berkin, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok beğendiği bir Ege yöresi dansı olan zeybeği oynadılar. Ardından öğrencilerimizin Atatürk anısına yaptığı dansın videosu, sahnenin fonunda yerini aldı.

Okul müdürümüz Yann de Lansalut, öğrenciler tarafından gerçekleştirilen bu muhteşem anma töreninin kapanışını yaptı.

Ayrıca tüm 10. sınıf öğrencileri, Istanbul Valiliği tarafından düzenlenen törene de katılmak üzere CRR Konser Salonu’na gittiler.