Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nün Onuncu Yılı vesilesiyle NDS’de Eric-Emmanuel Schmitt Konferansı

28 Kasım 2018 tarihinde NDS öğrencileri, Goncourt Akademisi üyesi ve NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nün 2018 yılı galibi Eric-Emmanuel Schmitt’i okulda ağırlayarak özel bir ana tanıklık ettiler. Aynı akşam Eric-Emmanuel Schmitt lisede Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi Ekselansları Charles Fries’nin himayesinde ve Fransız Enstitüsünün katılımıyla, « Günümüzde Fransız Dilinde Yazmak – Fransızcanın Dünya Çapındaki Yükselişi ve Edebiyat Ödüllerinin Önemi » temalı bir konferans gerçekleştirdi.

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası Léopold Sedar Senghor Frankofoni Kürsüsü ve Notre-Dame de Sion Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Füsun Türkmen, açılış konuşmasıyla Eric-Emmanuel Schmitt’i salondaki dinleyicilere tanıttı ve toplantının moderatörlüğünü üstlendi.

Eric-Emmanuel Schmitt, ilk önce Goncourt Ödülü’nün farklı aşamaları ve bir yazar için taşıdığı önem hakkında pek çok bilgi verdi. Ardından ödülün verildiği ilk roman, hikâye, biyografi, gençlik ve şiir kategorilerine dikkat çekti. Pek çok unsurla birlikte, kadın yazarların edebiyattaki üretim süreçlerine ve « Molière’in dili » ifadesinin kökenine değindikten sonra konuk edebiyatçı, hem moderatörün hem de dinleyicilerin farklı sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Füsun Türkmen edebiyatla özgürlük arasındaki bağlantıya ilişkin sorular yöneltirken, dinleyiciler ilk taslaklarını kaleme aldığı ortam - kağıt veya bilgisayar – ve yazında bilinçle bilinçaltı arasındaki ilişkiye dair sorular sordular.

Konferansın ardından, yazar büyük bir keyifle pek çok okurunun kitabını imzaladı ve kendisiyle tanışmaya gelen hayranlarıyla fikir paylaşımında bulundu.

Konferansı You Tube hesabımız üzerine görüntülemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: