français | Türkçe

giriş

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Tanıtım ve Başvuru

NDS Edebiyat Ödülü

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, yüz elli yılı aşkın bir süreden beri içinde bulunduğu Türk eğitim hayatında, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye ile Fransa arasındaki kültürel bağları geliştirme misyonunu da yüklenmiştir.
NDS Lisesi, bu misyonu doğrultusunda iki ülke arasındaki kültür bağını daha da güçlendirmek amacıyla bir edebiyat ödülü oluşturmuştur.
Notre Dame de Sion Lisesi ve NDS Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü, Yönetmeliği gereğince, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilmektedir.
Eserlerin düz yazı niteliği taşıyan roman, anlatı, öykü, günlük, biyografi, masal, deneme gibi türlerde yazılmış olması koşulu bulunmaktadır.
Yazar, gazeteci, öğretim üyesi NDS mezunlarından oluşmuş dokuz kişilik jürinin yapacağı değerlendirme sonucu verilecek ödülün miktarı 16 000 TL’dir. Ödül, yazar ve çevirmen arasında 12000 TL yazar, 4 000 TL çevirmen olarak pay edilecektir.
NDS Edebiyat Ödülü töreni her sene baharda Fransız Sarayı’nda gerçekleşiyor.

2019 NDS Edebiyat Ödülü için başvuru koşulları:

2019 NDS Edebiyat Ödülü Türkçe yazılmış bir esere ve yazarına verilecektir.
Ödülü’e aday olan eserlerin, ilk baskılarının 1 Nisan 2016 ile 31 Mart 2018 tarihleri
arasında yayınlanmış olması gerekmektedir. Başvurular 1 Haziran 2018 tarihinden
itibaren kabul edilecektir.

Yayınevleri :
Belirtilen amaç ve prensipler doğrultusunda eserlerin isimlerini, yazarlarını, yayın tarihlerini içeren listenizi ndsedebiyatodulu@nds.k12.tr adresine iletmenizi ve bu listedeki kitaplarınızın bir örneğini 30 Eylül 2018 tarihine kadar aşağıdaki adrese göndermenizi rica ederiz.

Bireysel Başvuru:
Eserinizin ismini, yayın tarihini ndsedebiyatodulu@nds.k12.tr adresine iletmenizi ve kitabın bir örneğini 30 Eylül 2018 tarihine kadar aşağıdaki adrese göndermenizi rica ederiz. 2019 yılı NDS Edebiyat Ödülü, 2019 baharında sahibini bulacaktır.

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi yine aynı mail adresine ulaştırabilirsiniz.
Adres: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet Caddesi No.127 34373 Harbiye/ İstanbul

İlginize şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi TICE (Dijital Ortam Eğitimi Paylaşımları) Veli / Bilgi Veli-Öğretmen Görüşme Günleri E-OKUL web-mail