Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Yönetmeliği

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi kurumsal unsurlarından biri olup Türk edebiyatı ile Türkçeyi seven Frankofon yazarlar arasında bir gelenek oluşturmaya adaydır.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü, dönüşümlü olarak, bir yıl Türkçe yazan Türk bir yazarın eserine, diğer yıl Fransızca yazıp eseri Türkçeye çevrilmiş Türk ya da yabancı bir yazarın eserine verilecektir. Amaç sanat etkinliklerini desteklemek ve Fransa, Frankofon ülkeler ile Türkiye arasındaki kültür alışverişine katkıda bulunmaktır.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü her yıl, nisan ayında yapılacak bir törenle sahibini bulacaktır. Ödül, Türkçe bir eserin yazarına 20.000 TL, çevirisi yapılan eserin yazarına 15.000 TL ve çevirmene 5.000 TL şeklindedir.

Bilgi için: ndsedebiyatodulu@nds.k12.tr

NOTRE DAME DE SION EDEBİYAT ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü İstanbul’daki Notre Dame de Sion’lular Derneği ile birlikte, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenir. İlk ödülün 2009 yılında bir Türk yazara verilmesinden sonra, 2010 yılından başlayarak her yıl, Türk vatandaşı olan ya da Türkiye’de oturan bir yazara veya eseri Türkçeye çevrilmiş bir frankofon yazara verilir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü iki yılda bir dönüşümlü olarak eseri Türkçe yayınlanmış bir Türk yazar ile eseri Türkçeye çevrilmiş ve yayınlamış olan bir Türk ya da Frankofon yazara verilir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü nisan ayında sonuçlanır.. İlk ödül 2009 yılında başlatılacak « Fransa’da Türk Mevsimi » , ikinci ödül ise, 2010 yılındaki « İstanbul Avrupa Kültür Başkenti » döneminde gerçekleşecektir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Türkçe bir eserin yazarına 20.000 TL, çevirisi yapılan eserin yazarına 15.000 TL ve çevirmene 5.000 TL şeklindedir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü hiçbir şekilde bölünemez. Ancak özel durumlarda mansiyon verilmesine karar verilebilir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü roman, anlatı, öykü, günlük yazı, masal, biyografi olarak yazılmış bir eserin yazarına verilir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü için yollanacak eserlerin son iki yılda yayınlanmış olması gerekir. Aday eserlerin ilk yıl 1 Nisan tarihinden sonraki yılın 31 Mart tarihine kadar Notre Dame de Sion Lisesi sekreterliğine gönderilmesi gerekmektedir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü ’ne jüri üyeleri katılamaz.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü yazar ya da gazeteci, Notre Dame de Sion mezunlarından oluşan dokuz kişilik bir Jüri tarafından belirlenir. Jüri üyelerinin görevleri üç yıl olup gerektiğinde yenilenebilir.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü jürisi, kapalı oturumda karar verir. Ödülü kazanan yazar ve yayıncısı ödülün verilmesinden birkaç gün önce bilgilendirilirler.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Jürisinin kararına itiraz edilemez.

Ödül alan eserler kitapçılarda « Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü » yazılı bantlarla satışa sunulur.

Ödül alan eserin yayıncısı İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi’ne eserin 18 nüshasını vermeyi taahhüt eder.

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü ’nün tüm yazışmaları İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi Müdürlüğü tarafından yürütülür.