Notre Dame de Sion Atatürk Köşeleri

Okulumuzun büyük bahçesinde yer alan Atatürk köşesinde yazılı olan özlü söz, Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Ağustos 1924 tarihinde Afyon’da, Başkomutanlık Meydan Muhaberesini idare ettiği Zafer Tepe’ye anıt dikmek için geldiğinde kendisini coşkuyla karşılayan halka ve özellikle gençlere hitabından alıntıdır.

Ey yükselen yeni nesil!

İstikbal sizsiniz.

Cumhuriyeti biz kurduk,

onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Bizler de Notre Dame de Sion öğrencilerine güveniyor, Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacak bireyler olmaları için en doğru eğitimi vermek adına hiç durmadan çalışıyoruz.

Okul binamızdaki Atatürk Köşesinde her okulda yer alan Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı panoları dışında, iki çok değerli evrak da bulunuyor.

Okul kayıtlarımızda 1926-1927, 1927-1928, 1928-1929 yılları not dökümleri 1 Kasım 1928 Harf Devriminin Notre Dame de Sion’da nasıl yaşandığının bir belgesi olarak duruyor.

1926-1927 yılında sadece eski alfabenin, 1927-1928 yılında ise iki alfabenin kullanıldığı belgelerde, 1928-1929 yılında yeni alfabeye geçişin tamamlandığını görüyoruz.

Okul tarihimizin en gurur verici yönlerinden biri kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızlarından üçünün eğitimi için Notre Dame de Sion’u seçmiş olmasıdır. Rukiye, Nebile ve Afet Hanımlar, bir dönem okulumuz öğrencisi oldular.

Öğrenci kütük defteri bu hanımlardan Nebile’nin kayıt sayfasında açık durmaktadır.

Öğrenci adı Naba Kemal, Veli adı Gazi Mustafa Kemal Paşa (Ghazi Mustapha Kémal Pacha), adresi Ankara, Çankaya (Angora, Tchankaya), mesleği Reis-i Cumhur Hazretleri (Président de la République) olarak belirtilmiştir.

Bu kıymetli evrakı Atatürk köşemizde sergiliyor; başöğretmenimizin aynı zamanda en değerli velimiz olduğunu düşünüyoruz.