NDS öğrencileri Süleyman Saim Tekcan Müzesinde atölye çalışması yaptı

NDS’nin 11C ve D sınıfları 26 Nisan 2017 tarihinde görsel sanatlar öğretmenleri Walid Zekri ile birlikte Süleyman Saim Tekcan müzesini ziyaret ettiler.

11C sınıfından Doğa Tomba, büyükbabasının çok ünlü bir ressam, oyma sanatı ustası, grafik sanatçısı olduğu, birçok üniversitenin güzel sanatlar fakültelerinin kurulmasını sağladığı, bir dönem öğretim üyeliği, dekanlık yaptığı ve İstanbul’un Asya yakasında büyükbabasının adını taşıyan bir müze bulunduğu bilgilerini öğretmeniyle ve sınıf arkadaşlarıyla paylaştı.
Öğrenciler Süleyman Saim Tekcan ile tanışma, müzeyi gezme ve müzede bir atölye çalışmasına katılma konusunda çok istekli oldular.

Böylece müze, kapılarını NDS’ye açtı. Sanatçı ile aynı mesleği icra eden kızı, öncelikle mekânı ve özellikle yerli ve yabancı büyük oyma sanatı ustalarının imzasını taşıyan özel koleksiyonu ziyaret eden gruba tanıttı.

Ardından, kullanılan malzemeye göre değişiklik gösteren (ahşap, metal, cam) farklı akademik teknikleri açıklayabilmek için bir workshop düzenlendi.

Sonrasında herkes sınıfta başladığı işe son şeklini vermek için atölyeye geçti ve her öğrenci seçtiği çalışmaya uygun linolyum plakaları kesti. Oyma tamamlandıktan sonra destekler renk verilerek presten geçirildi ve kurumaları için bir süre bekletildiler.

Yapılan çalışmalar yıl sonunda NDS’nin galerisinde sergilenecek.