NDS’nin Üç Yeni Öğrencisi: Bora, Defne ve Lina

140 Hazırlık öğrencisi ve Fransızca seviyelerini ölçen bir sınavdan başarıyla geçerek doğrudan 9. sınıfta okumaya hak kazanan 10 öğrenci arasında, Bora, Defne ve Lina yer alıyor.

Güler yüzüyle dikkat çeken Bora, Büyükçekmece’deki Özel Alkev Lisesinden geliyor ve Ataköy’de oturuyor. Başvurusunu Notre-Dame de Sion ile eşzamanlı olarak İstanbul’daki başka bir Fransız Lisesine de yapmışken, çok kısa bir süre sonra tercihini NDS’den yana kullandı.

Bildiği birkaç Fransızca kelimenin yanı sıra, Notre-Dame de Sion’da öğrenim gören birkaç öğrenciyle de arkadaşlık bağlamında tanışıklığı var.

Defne ise Ankara’dan geliyor. Yakın zamanda İstanbul’a taşınarak, ailesiyle birlikte Kurtuluş’ta oturuyor. Defne’nin gelecekte yükseköğrenimini yurt dışında sürdürebilmesi için, ailesi tercihini NDS’den yana kullandı.

Babası dört yıl boyunca Fransızca eğitimi almış. Defne ise ortaokulda haftada iki saat olmak üzere ikinci yabancı dil olarak birkaç Fransızca dersi izlemiş. Tercihini yapmadan önce, NDS’de öğrenim gören kimseyi tanımıyordu.

Fransız okullarında öğrenim gören öğrenciler için, bu yıl ilk kez kompozisyon, yazılı ve sözlü soru-cevap gibi aşamaların bulunduğu bir sınavdan geçerek başarılı olma durumunda doğrudan 9. sınıfa geçme olanağı doğdu. Bu yeni uygulamadan geçen 10 öğrenci arasında Neslin Değişen Sesi Ilkokulu’ndan gelen Lina da yer alıyor, bir yandan Fransızca öğrenmeye devam etmek istiyor.

Lina, dokuz yıldan beri piyano çalıyor ve lisede bu müzik yeteneğini geliştirme fırsatı da bulacak. Voleybol oynamayı da seviyor ve belki NDS’nin kız takımına girecek.

Her üçüne ve de tüm öğrencilerimize Notre-Dame de Sion’da güzel ve verimli yıllar geçirmelerini diliyoruz.