NDS’nin ArtDraLa’nın Roche-sur-Yon’un Toplantılarına Katılımı

14-17 Şubat 2020 tarihlerinde Roche-sur-Yon’da gerçekleşen ArtDraLa Derneğinin toplantılarında NDS’nin Fransızca Tiyatro öğretmeni ve Fest’Istanbul koordinatörü Türkiye’yi temsil etti.

ArtDraLa, gençlik tiyatrosu uygulamalarıyla yabancı dillerin öğrenimini amaçlamaktadır. Aralarında Fest’Istanbul’un yer aldığı dünyadaki Frankofon gençlik tiyatro festivallerini teşvik eder. Bu tiyatro günleri; Fransa, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Türkiye, Mısır, Belçika, Polonya, Macaristan, Rusya ve Kanada’yı bir araya getirdi.

Festivallerin değişik finansman yolları, yeni üye ülkelerin adaylıkları, iç ve dış iletişim bağlantılarında düzelme, her festivalden haberler gibi derneğin farklı problematikleri üzerinde fikir alışverişinde bulunmak üzere, üye ülkelerin büyük bir kısmı, bir temsilci göndermişlerdi.

Her ülke, son festivalindeki verileri, başarı ve zorluklarını şeffaf bir şekilde paylaştı ve bir sonraki etkinlik için tahmini bir bilanço çıkardı. Zengin ve çok dostane bir çalışma anı yaratan bu paylaşımlar, kuşkusuz her yıl Türkiye’den ve yabancı ülkelerden iki dilde eğitim yapan Frankofon liseleri davet eden Fest’Istanbul 2020’ye ilham kaynağı olacak.

Bu toplantılar sonrasında, her ülke delegeleri, 300 genci bir araya getiren muhteşem Roche-sur-Yon Tiyatrosu’nda 25. festivalin açılış törenine katıldılar.

Bu kayda değer an, gençler nezdinde yürüttükleri tiyatro çalışmalarını pekiştirmek ve dünyada Frankofoni etrafında şekillenen kültürlerarası paylaşım ve buluşmaları desteklemek için farklı toplulukların çabalarını teşvik etti.